Güneş Lekelerinden Korunmanın Yolları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Güneş Lekelerinden Korunmanın Yolları

Güneş Lekeleri

 
Sadece yazın güneş kremi kullanarak, özellikle de lekelenmeye meyilli bir cilt yapısı söz konusu ise, güneş lekelerinden korunmak mümkün olmayabilir.   

Hali hazırda lekeli ciltler yaz güneşinden çok daha dikkatli ve özenli bir şekilde korunmalıdır. Aksi halde çillerin rengi koyulaşacak, hamilelik lekesi olarak da bilinen ve yüzü çepeçevre saran melazma daha koyu bir ton alacak, çok belirgin olmayan ya da henüz cilt yüzeyine ulaşmamış lekeler gözle görülür hale gelecektir.

Yaz Yaklaşırken Güneş Lekelerine Dikkat! 

Güneşin sebep olduğu lekelerin yanı sıra hormonal durumlardan kaynaklanan fakat güneş ışınları altında koyulaşan tüm lekeler en nihayetinde cilt lekeleri olarak karşımıza gelir. 

Çoğu zaman güneş, bu lekelerin belirgin hale gelmesine neden olan en güçlü çevresel faktördür. Güneş kremi, bu güçlü enerji kaynağının sert etkilerine karşı koruma oluşturan etkili bir materyal olmasına karşılık, tek başına yeterli gelmeyebilir. Üstelik hangi kremin, nasıl kullanıldığı gibi birçok parametreye bağlı olarak güneş kreminin koruyucu etkisi maalesef azalmaktadır. 

Güneşin zararlı ışınlarından korunmanın yolları konusunda farkındalık geliştirmek ve cildi güneş lekelerinden korumak, aynı zamanda yaşlanma karşıtı koruma sağlayacağı için hem cilt bakımı açısında hem de cildin genç kalması bakımından önemsediğimiz konuların başında geliyor diyebiliriz. 

Ruhumuza pozitif enerji veren yaz güneşinin cilt için zararlı olan ışınları, zamanın yıkıcı etkileri kadar yaşlanma üzerinde etkilidir. Yazın tadını çıkarırken güneş lekelerinin oluşmasını engellemek, tatilin güneşli günlerini en az hasarla geçirmek için güneş lekelerinden korunmanın yollarını gelin birlikte detaylandıralım. 

Güneş Lekesi Nedir? Nasıl Oluşur?

Güneşten gelen ultraviyole ışınların etkisiyle cildin doğal yapısında bulunan melanin pigmentinin çoğalması, güneş lekelerinin oluşmasının temel sebebidir.

Genetik olarak güneşe karşı duyarlı kişilerde güneş lekeleri daha genç yaşlarda ortaya çıkar, eke oluşması bu kişilerde hızlı ve kolaydır. Hormonal bozukluklar ya da bazı hormonların vücutta yüksek olması, güneş lekelerine neden olur. Kıl köklerinde bulunan melanin pigmenti bazı hormonal değişikliklerde çoğalır bu durumda güneşin leke yapma potansiyeli artar. Hamilelik dönemleri, doğum kontrol hapı kullanıyor olmak ve diğer hormon içeren tedaviler bu gibi süreçlere örnektir.  

Kişi, genetik olarak yatkın ve/veya herhangi bir hormonal değişim yaşamıyorsa güneş lekeleri genç yaşlarda daha az çıkar.

Yaş ilerledikçe her geçen yıl güneşin cildimiz üzerinde leke bırakma etkisi giderek artar. Bunun birkaç önemli sebebi vardır:  

 • Yaşlanan cildin nem tutma kapasitesi azalır, cilt altı dokular güneşin altında çok daha kısa sürede kurur ve lekelenir. 
 • Sebum sıvısı cildi koruyacak kadar güçlü değildir. 
 • Kolajen üretimi azaldığı için güneşin ya da diğer çevresel koşulların zararlı etkilerine karşı cildin savunma ve kendi kendini onarma mekanizmaları zayıflamış durumdadır.


Genetik yatkınlık, hormonal durum ve yaşlanma dışında güneşin leke yapmasına yol açan yaygın cilt bakımı hataları ve bazı yanlış tercihleri şöyle sıralayabiliriz: 

 • Düşük faktörlü, yüz için uygun olmayan güneş kremleri kullanmak. 
 • Yüze bronzlaştırıcı doğal yağlar sürmek.  
 • Koyu renkli güneş gözlükleri kullanmak.
 • Koyu renk kıyafetler giymek. 
 • Cildi soyan cilt bakımı ve cilt temizleme ürünleri kullanmak. 
 • Yeterince su tüketmemek. 
 • Aşırı şeker ve alkol kullanmak.

Güneş Lekelerinden Nasıl Korunabiliriz?

Güneşin zararlı ışınlarının daha etkili olduğu yaz aylarında, güneş lekelerinden korunmak için son derece pratik ve etkili birçok yöntemden söz edebiliriz. Bunlar başlıca; güneş kremi, güneş gözlüğü ve cildi belirli aralıklarla nemlendirmektir.

Güneş Kremi 

Güneş kremi, güneş lekelerinden korunmak için ilk ve en güçlü silahımızdır fakat güneş kremi kullanmak, güneşe direkt olarak maruz kalabileceğiniz anlamına gelmez. Yüksek faktörlü güneş kremleri sürseniz dahi güneşin altında uzun süre kaldığınızda leke oluşabilir, cilt rengi değişebilir. Güneş kremi, güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce uygulanmalıdır.

Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım?

Yüz için ayrı bir güneş kremi seçmelisiniz, SPF 50 ve UVA/UVB/IR ışınlarına karşı koruma sağlayan bir ürün olmasına özen göstermekte fayda var. Ayrıca hassas ciltler için güneş kremi, yağlı ciltler için su bazlı güneş kremi gibi cilt tipine uygun seçenekleri değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Gün içinde kreminizi 2-4 saat ara ile tazelemeniz gerekir. Suya dayanıklı bir krem kullanmıyorsanız, sudan çıktıktan sonra mutlaka özellikle yüzünüzü yeniden kremlemelisiniz. Gün boyu, güneş batana kadar, güneş kremi kullanmaya devam etmeli ve ihtiyaç duyduğunuz her an yeniden uygulamalısınız.

En İyi Güneş Kremi Hangisi?

Hemen herkesin favorisi değişir. Parfümden hoşlanmayanlar kokusuz daha organik içerikleri tercih edebilir, besleyici özellikleri olan çinko içerikli güneş kremleri olgun ciltler için daha doğru bir seçim olabilir, yağlı ciltler söz konusu olduğunda güneş kreminin kaliteli olması yetmez, su bazlı olması gerekir, vesaire…

Tüm bu değişkenlere rağmen, dermatolojik olarak ve güneş lekelerine karşı koruma sağlayabilmesi açısından iyi bir güneş kreminden beklentilerimizi şöyle sıralayabiliriz:

 • SPF 50 yüksek koruma faktörlü. 
 • UVA/UVB ışınlarına karşı etkili. 
 • Suya dayanıklı. 
 • Hipoalerjik temiz içerikli. 
 • Paraben ve fenoksietanol içermeyen. 

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğünüz, cildinizde leke oluşmasına neden oluyor, olabilir. Özellikle göz çevresinde, elmacık kemikleri civarında ve burun üzerinde yoğunlaşan güneş lekelerinin çoğu zaman koyu renkli güneş gözlüklerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Özellikle yazın, tatil dönemlerinde, uzun süreler güneşe maruz kalacağınız vakitlerde koyu renk güneş gözlükleri kullanmaktan kaçınmalı, bunun yerine: 

 • Yazın, açık renkli güneş gözlükleri kullanın.
 • Sağlıklı camlar ve kaliteli materyalden üretilmiş olmasına özen gösterin. 
 • Gözlükle birlikte mutlaka şapka da kullanın. 

Nemli Cilt Daha Zor Lekeleniyor

Güneş lekesi oluşmaması için cildin nemli olması çok önemlidir. Bu da cilt altı dokularda yeterince hyaluronik asit üretildiği anlamına gelir.

Genç yaşlarda daha az güneş lekesi oluşmasının sebebi, cildin nem tutma kapasitesinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. 

Peki yazın cilt hidrasyonu sağlamak ve güneş lekelerine karşı cildi korumak için neler yapabiliriz?

 • Bol su için. 
 • Hyaluronik asit yüklemesi sağlayan cilt bakımlarından faydalanın.
 • Su bazlı nemlendiriciler tercih edin. 
 • Cildin nem oranını artıracak antioksidanları beslenmenize bolca dahil edin.


Ayrıca tatilde güneşten korunmak ve cildinizde kalıcı hasar oluşmasının önüne geçmek için bu 5 pratik öneriyi lütfen dikkate alın: 

 1. Şapka kullanın.
 2. Açık renkli kıyafetler tercih edin. 
 3. Saat 11 ile 16 arasını mümkün olduğu kadar gölgede geçirin. 
 4. Şeker tüketimini azaltın. 
 5. Bronzlaşmak için havuç yağı, kakao yağı gibi şeyler kullanmayın. 

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri cilt lekeleri arasında tedavisi daha kolay lekeler kategorisinde değerlendirilir. Çok eski ve derin yerleşimli değilse, çoğu kez tek seanslık leke tedavileri ile güneş lekelerine veda etmek mümkünLeke kremi ve leke karşıtı serumlar, evde güneş lekelerine karşı uygulayabilir. Lekelerden tamamen kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde hızla kavuşmak istiyorsanız leke tedavisinde kullanılan medikal cilt bakımlarından faydalanabilirsiniz.

 • Işık Peeling.
 • Fraksiyonel Lazer.
 • Karbon Peeling.
 • Karbon Maske.
 • Kimyasal Peeling.
 • Baby Face Beauty.

Yanlış Leke Tedavisi Daha Çok Lekeye Neden Olabilir! 

Güneş lekesi tedavisi ister evde doğal içerikler ya da kozmetik ürünler kullanılarak yapılsın, ister bir cilt bakımı kliniğinde uzmanlar tarafından uygulanıyor olsun bazı önemli püf noktaları göz önünde bulundurularak yapılmadığında işe yaramak bir yana lekelerin çoğalmasına neden olabilir. Leke tedavisi hakkında bilmeniz gereken önemli birkaç noktayı söyle sıralayabiliriz:

 • Yazın leke tedavisi yapılmaz.
 • Leke açıcı ürünler yazın kullanılmaz. 
 • Leke önleyici krem ve leke önleyici serum gibi ürünler gece uyumadan önce uygulanmalıdır. 

Ayrıntılı bilgi için Leke Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Güneş Lekeleri Geçer Mi?

Evet, güneş lekelerinin tedavisi mümkündür. En iyi sonucu elde etmek için, lekeler derinleşmeden bir cilt bakımı kliniğine başvurmak, önemlidir.

Güneş Lekesine Hangi Yağ İyi Gelir?

Güneş lekesi tedavisinde doğal yağlar maalesef lekenin koyulaşmasına neden olabilir. En iyi krem, yağ ya da serum için dermatolog hekim ya da cilt uzmanlarından destek almak, en sağlıklı yöntem olacaktır.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer