Güzel Bir Cilt için | Pervin Dinçer

Whatsapp


Güzel Bir Cilt için

Güzel Bir Cilt için

Güzel cilt için yapılacaklar saymakla bitmez. Güzel bir cilt için en temel kural; arındırma ve doğru ürün kullanımıdır.

Makyaj yapsak da yapmasak da gün içinde yüzümüzde biriken yağı, kiri cildimizden arındırmak için düzenli bir şekilde her akşam temizlemeliyiz. Günlük cilt temizliğimizi düzenli yapmazsak cildimizde ölü hücreler birikir, siyah noktalar artar, cilt matlaşır ya da cilt tipine göre aşırı yağlanmaya ve sivilceye neden olabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz; süt, losyon veya özel yağlarla zenginleştirilmiş yıkama jelleriyle, karma ya da yağlı bir cilde sahipseniz köpük veya jellerle cildinizi temizleyebilirsiniz. Sivilceye yatkın cildim var diyorsanız; bazı asit içerikli yıkama jellerini kullanmanızı öneririm.

Göz çevresine makyaj uyguluyorsanız mutlaka göz çevresi için özel üretilmiş ürünleri tercih edin. Kirpiklerinizin dökülmemesi ve göz çevrenizin zarar görmemesi için; pamuğu ıslatın ardından göz temizleyicinizi dökün ve çok bastırmadan kirpiklerinizin üzerinde bekletin sonra yavaş hareketlerle göz çevresindeki makyajınızı temizleyin. Özellikle kirpiklerinizde rimel kalmamasına ve makyajın iyice temizlendiğine dikkat edin. Aksi takdirde göz çevresinde erken çizgilenme ya da kirpiklerde dökülme ve kirpik dibi iltihaplanmaları kaçınılmaz olur. Cilt temizle işleminiz bittikten sonra; cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Hatırlatmakta fayda var nemlendiricileri çok bol kullanmak fayda sağlamaz.

Nohut büyüklüğünde nemlendirici cildinize yeterli gelecektir. Dairesel hareketlerle hafif yukarı doğru masaj yaparak uygulayınız. Cilt tipinize uygun ürünleri kullanmanın çok önemli olduğunu unutmayın.

Kuru ciltler, nemlendirici dışında nem serumları da kullanabilirler, lekeye yatkın ciltler c vitaminli serumları sabah güneş koruyucularının altına uygulayabilir, yine lekeli ciltler leke baskılayıcı kremleri de tercih edebilirler. Yapılan en büyük yanlışların başında ‘benim cildim zaten yağlı, krem kullanmıyorum’ düşüncesi geliyor. Oysa yağlı ciltler çok daha dikkatli olmalı bu cilt tipleri ciltlerini iyi arındırmalı ve yağ salgısı- nı kontrol edebilen losyonlar kullanabilirler bunları kullanmak cildinizin fazla yağ üretmesini kontrol altına alırken gün içerisinde cilt parlamaz, gözenekler belirgin olmaz ve makyajınız daha uzun süre dayanır.

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Günlük bakım rutinimizin dışında; kuru neme ihtiyacı olan ciltler; haftada 1-2 kez mümkün ise duş sonrasında nem maskeleri uygulayabilirler. Krem ve jel formunda olan bu ürünler ciltte 15-20 dakika bekletilip, temizlenip ardından nemlendiricilerimiz uygulanmalı. Yağlı veya karma ciltler; ciltte biriken ölü hücreleri kontrol altına alan, siyah noktaların artışını gözeneklerin genişlemesini de azaltan kil bazlı arındırıcı maskeler, sülfür maskeler kullanabilirler. Lekeye yatkın renk düzensizliği olan ciltler C vitaminli maskeleri tercih edebilir bununla birlikte aşırı hassas incelmiş ya da aktif sivilcesi olan ciltler haftada bir peeling uygulayarak hücre yenilenmesini hızlandırabilirler.

Aylık Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Daha detaylı bakımlar klinik ortamlarda cildin ihtiyaçları belirlenerek yapılmaktadır. Derinlemesine yapılan cilt bakımı için hydrafacial bakım uygulanmakta, cilt; siyah nokta, komedon, ölü hücrelerden kişiye özel kullanılan tipsler ile arındırılmaktadır. Cildin nem yağ dengesi sağlanmaktadır. Ciltte oluşan geniş gözenekler, kırışıklıklar, sarkmalar, lekeler için ise cildinizin ihtiyaçları belirlenerek lazerler, radyofrekans uygulamaları, mezoterapifocus ultrasound, somon dna, gençlik aşısı, PRP gibi uygulamalardan kişiye uygun olanına karar verilip uygulanmaktadır. Tüm bunların yanında iyi beslenmek, düzenli uyku, açık havada yürümek, stresle başedebilmek, su tüketmek, güneşten korunmak iyi bir cilt için gerekenleri oluşturmaktadır.

Sağlıklı Beslenmenin Cilde Faydaları makalemizde besinler ile cilt bakımını keşfedin.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer