Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

 
Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi 40 yaşın üzerindeki her iki kadından birinde görülebiliyor. Peki, aşırı saç dökülmesi neden olur ve önlenebilir mi?

Saç dökülmesi, çeşitli sebeplerle genel olarak başın üst kısmında bulunan saçların önce incelerek zayıflaması, daha sonra da iyice güçsüzleşerek kaybolmasıdır. Bu şekilde dökülen saçların yerinde zaman içinde ince tüyler çıkar ve onlar da bir süre sonra dökülerek kaybolur.

Sağlıklı bir saç derisinde 100 bin adet civarında saç teli bulunmaktadır. Yetişkin bir insanda gün içinde yıkanma ve taranma sonucunda ortalama 100 ya da 150 civarında saç teli dökülür ki bu sayı normal olarak kabul edilmektedir. Ancak saç tellerinin zamanla incelerek zayıflaması ve dökülme oranının bu sayının çok üzerine çıkması, saç dökülmesinin arttığı ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi çok çeşitli sebepler neticesinde gerçekleşebilir. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan etkenler şöyle sıralanabilir:

 • Hormonal etkenler
 • Genetik yatkınlık
 • Stres, travma gibi psikolojik faktörler
 • Kullanılan ilaçlar
 • Sistemik rahatsızlıklar
 • Yanlış beslenme
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Deri hastalıkları
 • Hamilelik
 • Menopoz
 • Gergin topuz ve at kuyruğu modelleri gibi uygulamalar
 • Perma ve Brezilya fönü gibi ısı ile gerçekleştirilen şekillendirmeler

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri

Kadınlarda saç dökülmesinin Ludwig sınıflandırmasına göre üç tipte gerçekleştiği gözlenmektedir. Saçların dökülme seviyelerine göre değişkenlik gösteren bu ayrım şöyle sınıflandırılmaktadır:

1. Tip  (Hafif dökülme):

Alın üstündeki saç çizgisinin korunduğu, doğru bir tarama şekli ile kolaylıkla gizlenebilen dökülme şeklidir. Erken dönem saç dökülmesi olarak da bilinen hafif bir dökülme türüdür.

2. Tip (Orta seviye dökülme):

Başın orta kısmında saç hacminin azaldığı ve ciddi bir açılmanın gözlendiği dökülme şeklidir. Genelde kadınlarda şakaktan saç dökülmesi bu seviyede gözlenmez. Alın üstündeki saç çizgisinin korunduğu bu dökülme tipinde, başın yan tarafı ve ense bölgesindeki saçlar sağlıklı olduğu takdirde saç ekimi gerçekleştirilebilir.

3. Tip (İleri seviye dökülme):

Alın üstündeki saçların da dökülmeden etkilendiği ve başın üst kısmına bakıldığında derinin görünür bir halde olduğu dökülme şeklidir. Kadınlarda aşırı saç dökülmesi bu kategoriye girer. Saçlardaki incelme ve güçsüzleşme iyice belirgin hale gelmiş ve saç ekimi artık kaçınılmaz olmuştur.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, tıp dilinde androgenetik alopesi, halk arasında ise kellik olarak adlandırılan bir dökülme şeklidir. Bu nedenle kadınlarda tepeden saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Kadınlarda önden saç dökülmesi sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Öyle ki kellik ve kalıcı saç kayıplarının yaklaşık %80’lik bir kısmı, erkek tipi saç dökülme olarak gözlenmektedir. Ancak erkekler genel olarak bu durumu kabullenseler de, kadınlarda görüldüğünde kaygıya ve strese yol açmakta ve onların hem ruh sağlıkları hem de yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Görülür?

Erkek tipi saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinin başında, genetik yatkınlık gelir. Ancak genetik yatkınlığa ek olarak hormonal düzensizlikler, psikolojik sorunlar ve ilaçlar da sebep olabilmektedir.

Kadınlarda olması gerektiğinden fazla salgılanan androjen hormonu da erkek tipi saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Androjen hormonu, aslında hem erkeklerde hem de kadınlarda salgılanan bir hormon olsa da normalde kadınlarda erkeklerden daha az bir oranda salgılanır. Kadınlarda normalden fazla salgılanan androjen hormonu, saç köklerini zayıflatarak kelliğe sebep olur.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Yaşandığı Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak kadınların saç kökleri belli bir seviyeye kadar androjen hormonuna dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak bu hormonun seviyesi arttıkça saç kökleri de zamanla dayanamaz bir hale gelir ve giderek küçülmeye başlar. Küçülen saç köklerinden bu kez saç yerine tüy şeklinde ve uzamayan yumuşak kıllar çıkar. Bu durum, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlar, ilk olarak başın ön bölgesinde saçlarını kaybetmeye başlar, önce tepe noktası, ardından da alın bölgesi açılır. Bu tip dökülme şeklinde, ense bölgesindeki saçlar ya çok az miktarda dökülür ya da hiç dökülmez.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

1) Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin:

Düzensiz beslenmek, ağır ve yağlı yiyecekler, kızartmalar, abur cubur türü atıştırmalıklar tüketmek, vücutta pek çok zarara yol açtığı gibi saçların da baş düşmanıdır. Protein ve omega 3 açısından zengin besinler tüketmek ve bol su içmek ise saçları hem besler hem de nem ihtiyacını karşılayarak dökülmeleri önler.

2) Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun:

Saç dökülmesine sebep olan bir diğer alışkanlık ise alkol ve sigaradır. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin önlenmesinde alkol ve sigara alışkanlığının önüne geçilmesi büyük önem taşır.

3) Saç Bakımı Ürünlerini Doğru Seçin:

Saç dökülmesine karşı etkili şampuanları ve saç kremlerini kullanmak, erkek tipi saç dökülmesinin önlenmesine katkı sağlar. Ayrıca belli aralıklarla saç bakımı maskeleri uygulamak da saçın beslenerek güçlenmesine yardım eder.

4) Saç Derisini Canlandırın:

Saçlara dökülme karşıtı şampuanlar ve serum gibi ürünler uygulandıktan sonra masaj yapılması, kan dolaşımını hızlandırıcı bir etki yapar. Saç derisine parmak uçları ile dairesel hareketler yaparak uygulanan masaj; kasları, damarları ve sinir uçlarını uyararak hem rahatlama hissi verir hem de saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olur.

5) Saçlarınızı İki Üç Günde Bir Yıkayın:

Sanıldığının aksine saçları her gün yıkamak doğru bir alışkanlık değildir. Saçların her gün yıkanması, nemini ve canlığını kaybetmesine ve zaman içinde dökülmeler gözlenmesine neden olur. Saçların, saç tiplerine göre en az iki veya üç günlük aralıklarla yıkanması erkek tipi saç dökülmesini önleyici bir rol oynamaktadır.

6) Saç Şekillendirme Ürünlerini Kullanırken Dikkat Edin:

Jel, jöle, saç spreyi gibi şekillendirici ürünlerin saç köklerine uygulanması saça büyük oranda zarar verir ve zaman içinde dökülmeye sebep olur. Bu nedenle bu gibi ürünlerin saç köklerine uygulanmaması gerekir. Ayrıca saç şekillendirici ürünlerin saça uygulandıktan sonra, günün sonunda mutlaka saçtan arındırılması ve uyumadan önce saçın yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda genellikle gençlik döneminde ya da menopoz ile görülebilen erkek tipi saç dökülmesini durduran ve iyileştiren bazı tedaviler mevcuttur. Bunun en büyük sebebi kadınlarla erkekler arasındaki hormonal farklılıklardır.

Saç dökülmesi ve geri toparlanmasındaki en önemli faktörlerden biri strestir. Stressiz bir zamanınızda uygulayacağınız bazı serumlar, vitamin ve protein içerikli haplar veya saç mezoterapisiyle kadınlarda olan bazı saç dökülmelerini tedavi etmek mümkündür.

Mezoterapi hakkında ayrıntılı bilgi için Mezoterapi Nedir? makalemizi inceleyiniz.

En son aşama saç dökülmelerinde ise en uygun tedavi saç ekimi seçeneğidir, FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemidir. Bu yöntemde saçlar ense bölgesinden alınarak ekim yapıldığı için kalıcı bir sonuç sağlanır ve ekilen saçlar boya, fön gibi işlemlere maruz kalsa da zarar görmez ve dökülmez.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer