Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar?

kolajen ne işe yarar

 
Cilt bakımı ve yaşlanma karşıtı korumada mucizeler yaratan kolajen, kozmetik dünyasında olduğu kadar sağlık sektörü ve hekimler arasında da popüler gündem. 

Gıda takviyesi olarak kolajen, kolajen içeren kozmetik ürünler, kolajen sentezini artırmak suretiyle ameliyatsız yüz gençleştirme gibi bir hayali gerçekleştiren medikal cilt bakımları, sağlıklı yaşlanmak için oluşturulmuş kolajen ağırlıklı diyetler… 

Kolajen söz konusu olduğunda bu liste daha da uzayabilir çünkü hakkında keşfedilenler çoğaldıkça kolajenin kullanım alanı da giderek genişlemektedir. En çok alınan gıda takviyeleri arasında ilk sıralarda olmasının sebebi, kırışıklık oluşumunu engellemek ve kemik sağlığı korumak gibi güçlü bir yaşlanma karşıtı koruma sağlıyor olmasından kaynaklanmaktadır

Peki, nedir bu kolajen? Hangi kolajen tipi ne işe yarar? Kolajen nasıl kullanılır? Kolajen içeren besinler nelerdir? Kolajen üretimini tetikleyen cilt bakımları hangileri ve nasıl etki ediyor? 

Gelin, kolajen hakkında bilinmesi gereken en önemli konu başlıklarına birlikte göz atalım. 

Kolajen Nedir?

Kolajen, başta eklemler ve kıkırdak yapı olmak üzere kas, kemik ve tendonların esneme ve hareket etme kabiliyetini borçlu olduğu protein hücresidir. Bedeni oluşturan dokuları bir arada tutan kolajen, insan vücudunda en yüksek miktarda bulunan yapısal protein hücresidir ve bağ dokuya esneklik kazandırır.

Vücuttaki kolajen miktarı azaldıkça yaşlanma kaçınılmaz olarak meydana gelir. Yaş ilerledikçe fiziksel hareket kabiliyetinin azalması ya da yavaşlaması, kolajen üretiminin yetersizliğinden ileri gelir.  

Cildin kendi kendini yenileme, onarma ve genç kalma gibi doğal yeteneklerini sürdürebilmesi açısından en önemli bedensel doğal kaynak, kolajendir. Otuzlu yaşlardan sonra her yıl belli oranda eksilen kolajen üretimi sebebiyle cilt yaşlanmaya başlar. 

Kolajen üretimini tetikleyen medikal cilt bakımları, kolajen içeren krem ve serumlar, sıvı kolajen, toz kolajen gibi kolajen takviyeleri sayesinde ilerleyen yaşa rağmen kolajen eksikliği ile baş etmek ve zamana meydan okumak mümkün. 

Cilt bakımının, kozmetik sektörünün, medikal cilt bakımı uygulamalarının günümüzde odak noktası kolajen üretimini desteklemek üzerine kuruludur. Çünkü uzun yıllar genç ve güzel kalmanın sırrı cilt altında, dermiste ve derin dokuda kolajen sentezini artırmaktır. Bu sır keşfedildiği günden beri kolajen, kozmetik ve medikal estetik alanında popüler içerik haline gelmiştir diyebiliriz.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen, iyileştirici özelliğiyle daha çok cilt bakımında kullanılsa da kalp sağlığı, eklem, iskelet ve kas sistemini korumak gibi önemli faydaları vardır.

Sağlıklı ve genç kalmak için bedenin temel gereksinimleri arasında sayılan kolajen, insan metabolizmasındaki yeri oldukça önemli bir protein hücresidir. 

 • Kolajen Dokuları Güçlendirir: Bağ dokunun güçlü olması vücut bütünlüğü, kas gücü ve cilt hücrelerinin kalitesi üzerinde önemli ölçüde belirleyicidir. Kolajen miktarı yeterli düzeyde olduğunda bağ doku güçlenir. Buna bağlı olarak başta cilt katmanları olmak üzere tüm dokularda yaşlanmaya karşı bedenin kendi kendini yenileme ve onarma mekanizmaları, serbest radikallere ve çevresel koşullara karşı çok daha güçlü hale gelir.
 • Kolajen Cildi Gençleştirir: Genç ciltlerin ışıltı kaynağı da gene kolajendir. Yirmili yaşlarda bedenin tüm dokularında yüksek miktarlarda kolajen bulunur. Bağ doku esnek olduğunda cilt gergin ve ışıltılı görünür.


Güneş lekelerinden tutalım da yerçekiminin cilt sarkmaları üzerindeki olumsuz etkilerine varana kadar cildin gençken tüm bunlardan daha az zarar görmesinin sebebi cilt dokularındaki kolajen miktarının yeterli olmasına bağlıdır. 

Kolajen takviyeleri, kolajen desteği sağlayan cilt bakımları, cildin gençleşmesini böylece sağlarlar. Cildin alt katmanlarında kolajen seviyesi arttıkça çok daha gergin, dolgun ve ışıltılı bir simaya kavuşursunuz.

Kolajenin Faydaları Nelerdir? 

Cilt gençleştirme, cilt canlandırma, cilt germe gibi birçok alanda, farklı yöntem ve formlarda kullanılan kolajen ayrıca anti-aging koruma sağlar.

Cilt bakımı, ameliyatsız yüz gençleştirme ve diğer kozmetik uygulamalar dışında da kolajenin faydaları saymakla bitmez: 

 • Kıkırdak yapı kolajenden oluştuğu için kolajen eklem sağlığını korur, eklem ağrılarının giderilmesinde ve eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
 • Kolajen kemik sağlığını koruduğu için kemik erimesi, osteoporoz gibi yaşlanma ya da genetik yatkınlık nedeniyle oluşan kemik deformasyonlarının tedavisinde gıda desteği olarak alınır. 
 • Kolajen hücre sağlığını korur, hücre zarını güçlendirir.  
 • Saç ve tırnakların güçlenmesinde kolajen en önemli bileşenlerden biridir. 
 • Kolajen kasları güçlendirir, kas yoğunluğunu artırır.  
 • Kolajen kalp ve damar sağlığını korur. 
 • Kolajen beyin hücrelerinin genç kalmasını destekler. 


Yukarıda saydığımız faydaları için farklı kolajen tipleri kullanılmaktadır. Yirmiye yakın kolajen tipi içinde en çok kullanılanlar şunlardır: 

Tip 1 Kolajen:

Güzellik için kullandığımız kolajen türü tip 1 kolajendir. Cilt altı dokular yoğunluklu olarak tip 1 ve tip 3 kolajen hücrelerinden meydana geldiği için cilt gençleştirme ve yaşlanma karşıtı korumada tip 1 kolajen ve/veya tip 1 ve tip 3 kolajen birlikte kullanılır. 

Tip 2 Kolajen:

Tip 2 kolajen kemik ve kıkırdak sağlığını korumak için kullanılan kolajen türüdür. Eklem kireçlenmelerinde, yaşlanmaya bağlı olarak oluşan eklem ağrılarında tedavi amaçlı kullanılır. 

Tip 3 Kolajen:

Hücre zarında bulunan tip 3 kolajen cilt, iç organlar, damarlar, yumuşak dokular ve kanda bulunur. Hücre zarının sağlıklı olmasını sağlayan tip 3 kolajen sayesinde tüm dokularda dayanıklılık ve esneklik kabiliyeti artar. Cildin esneklik kazanması için tip 3 kolajenin tip 1 kolajenle birlikte kullanılması gerekir. 

Ayrıca; tip 4 kolajen de yaşlanma karşıtı beslenme ve tedavilerde kullanılan, halihazırda var olan  kolajen takviyelerinin içeriğinde bulunması ihtimal dahilindeki diğer yaygın kolajen tipidir. 

En İyi Kolajen

En iyi kolajen hangisi sorusuna cevap vermek ya da bir markayı işaret etmek yerine kolajen kullanırken neye dikkat etmeliyiz, neye göre kolajen seçmeliyiz sorularına cevap vermek daha sağlıklı bir yaklaşım olabilir. 

Cildinizi desteklemek, cilt sağlığını korumak ve daha genç görünmek için kolajen takviyesi kullanmak istiyorsanız:

 • Tip 1 ve Tip 3 kolajen içeren bir ürün seçmelisiniz.
 • Kolajene ek olarak başta Hyaluronik asit olmak üzere diğer vitamin ve minarellerle zenginleştirilmiş kolajen takviyelerini tercih etmekte fayda var. 
 • Kolajen peptitler daha iyi emildiği için kolajen takviyesi seçerken kolajen peptit formunda olduğundan emin olun. 

Kolajen Takviyesi 

Piyasada bulunan kolajen takviyeleri içinden bütçenize ve kriterlerinize uygun olan ürünü, yukarda paylaştıklarımızı da göz önünde bulundurarak seçtikten sonra en az 3 ay kullanmaya özen gösterin. 3-6 ay ara verdikten sonra tekrar edebilir, 3 aylık periyotlar şeklinde kolajen takviyesi alarak cildinize destek olabilirsiniz. 

Kolajen takviyeleri çok değişken içerik bileşimleri ve farklı formlarda satılmaktadır: 

 • Kolajen Serum
 • Kolajen Hapı
 • Toz Kolajen
 • Sıvı Kolajen
 • Kolajen Krem


Her formun farklı avantajları ve dezavantajları söz konusu olabilir. Toz ve sıvı kolajen takviyelerinin tadı kimi zaman ağır gelebilir. Farklı aromalarla tatlandırılmış versiyonlarından damak zevkinize uygun olanı tercih etmek mümkün.

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Kolajen takviyesi almak istemiyorsanız kolajen içeren besinler bakımından zengin bir diyet uygulamak, alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Peki, kolajen içeren besinler nelerdir? İlikli kemik suyu kolajen deposu olarak nitelendirilir. Keten tohumu kolajen miktarı yüksek gıdaların başında gelir ayrıca vegan- vejetaryenler için kolajen kaynağıdır. Bunların yanında yeşil sebzeler, turunçgiller, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri ve kırmızı meyveler kolajen üretimini destekleyen besinlerdir.

Kolajen Üretimini Tetikleyen Medikal Cilt Bakımları 

Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının hemen hepsi sınırlı hasar yaratma yöntemiyle cilt altında kolajen üretimini tetikleyerek cildi gençleştiren medikal cilt bakımı uygulamalarıdır. 

Cilt, herhangi bir yaralanma durumunda, hasarı onarmak için, kolajen sentezler. Cilt altı dokularda, yaşlanma ile birlikte azalan kolajen üretimini tetikleyen cilt gençleştirme ve cilt sıkılaştırma uygulamalarının bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Exilis Elite Saten Yüz Germe 
 • Baby Face Beauty
 • Fokus Ultrason 
 • Altın İğne 
 • Forma Uygulaması 


Kolajen üretimini tetikleyen cilt bakımları / uygulamaları, cilt altı dokulara vitamin ve mineral desteği sağlayan
Gençlik Aşısı, H100 Aşısı gibi mezoterapi uygulamaları ile çok daha etkili hale gelir ve  bu sayede kolajen üretimi maksimum seviyelere çıkar.   

Aşılar hakkında daha fazlasını Gençlik Aşısı Nedir? Etkileri Nelerdir? makalemizde bulabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer