Kolajen Üretimini Tetikleyen Uygulamalar | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kolajen Üretimini Tetikleyen Uygulamalar

Kolajen Üretimi


Yaşlanma karşıtı cilt bakımının en önemli bileşenlerinden biri kolajen. Genç ve güzel kalmak için cildi kolajenle desteklemeliyiz. Peki ama hangi yöntemle?

Her şeyde olduğu gibi cilt bakımı ve estetik dünyasında da bakış açısı ve estetik değerler sürekli olarak değişiyor, kendini güncelleniyor. Örneğin; doğallık giderek öne çıkıyor, bakımlarda kullanılan içeriklerin saf ve doğal olması önem kazanıyor, ufak dokunuşlarla -ki kolajen en önemlilerindendir- kişinin biricikliğini korumaya özen gösteriyoruz ki herkes birbirinin aynısı olmasın. 

Doğallığın bu kadar önemli olması, cilt bakımında erken yaşlardan itibaren yaşlanma karşıtı korumanın önemini artırdı. Buna bağlı olarak cildin kendi kendini yenileme özelliğini harekete geçirmek üzere “sınırlı hasar yaratma” prensibi ile çalışan cihazlı ya da iğneli cilt bakımları sistemleri, medikal estetik alanında mucizeler yaratmaya başladı. Kolajen üretimini tetikleyen, bu tür medikal cilt bakımı uygulamalarının yeni jenerasyon estetik anlayışımıza, önemli 2 katkısı var:

 • Cildi doğal olarak gençleştiriyor. 
 • Anti-Aging koruma sağlıyor.

Cilde Sınırlı Hasar Vermek 

Güzelliğin sırrının, gençlik iksiri kolajende saklı olduğu ve cildin kolajen üretimine provoke edilebileceğinin keşfedilmesi, güzellik sektöründeki en büyük kazanımlardan biridir. Ameliyat olmaya gerek kalmadan, yan etkisi olmayan uygulamalarla, ağrısız ve acısız cilt bakımı sistemleri sayesinde cildin gençlik kaynağı kolajen hücreleri aktif hale geliyor. Peki bu nasıl oluyor? 

Cilt yaralandığında, darbe aldığında, güneşte ya da soğukta yandığında kendi kendini onarmak için kolajen üretiyor. Genç yaşlarda bu üretim çok daha fazla olmasına karşılık yaş ilerledikçe giderek azalır. Yaşlanma emarelerini gözlemlemeye başladığımız 30 yaş ve sonrasında her yıl belli oranda kolajen iretimi kaybına uğradığımızı, bilimsel araştırmalardan da biliyoruz ancak kaç yaşında olursa olsun, cilt, örneğin kesildiğinde deriyi iyileştirir, yarayı kapatır. 

Cilde sınırlı ve doku odaklı hasar vererek, kolajen üretimi yapmak üzere provoke edilmesi, bedenin yara iyileştirme prensibi üzerine kuruludur. Cilt yüzeyine zarar vermeden, deri altında, kolajen hücrelerinin bulunduğu bağ doku üzerinde etki eden uygulamalar, cildin içeriden kendi kendini yenilemek üzere harekete geçmesini sağlar. 

Genç Cilt Neden Daha Canlıdır

Çünkü genç bir cilt kendini sıklıkla ve daha yüksek kalitede yenileyebilir. Yaşlanmanın etkisiyle kaybettiğimiz şey, cildin normal koşullarda kendi kendine yapabildiği, eski deriyi dökerek cildi yenileme özelliğidir. Bunun sebebi ise kolajen üretiminin azalmasıdır. Kolajen üretiminin yetersiz olmasına bağlı olarak:

 • Cilt canlılığını yitirmeye başlar.
 • Deri yer çekime karşı güçsüz kaldığı için gevşer.
 • İnce çizgiler gözle görülür hale gelir.
 • Yorgun bir yüz ifadesi ortaya çıkar. 

Cildin Canlılık Kaynağı Kolajen 

Kolajen hücrelerinin aktif hale gelmesi ile cilt doğal olarak canlanır çünkü pasif haldeki deri altı dokular yeniden çalışmaya başlar, elastin hücreleri kendini yeniler, kan dolaşımı harekete geçer ve cilt toparlanmaya, gerilmeye başlar.  Böylece çok daha canlı görünür ve gençliğin verdiği ışıltılı pembelik geri gelir.  

Belli bir yaşa kadar evde yapılan cilt bakımlarından sonra da bu canlılığı elde etmek mümkün fakat maalesef sonuçları medikal estetik uygulamalar kadar kalıcı olamaz. Derin dokularda kolajen üretimini aktive etmek için profesyonel cilt bakımlarından ve cilt uzmanlarından yardım almak gerekir. Özellikle elastikiyet kaybı başlamışsa, ayna karşısında gördüğünüz yüzün solgunluğu sizi rahatsız ediyorsa; yüzünüz çökmeye başlamadan, göz altı torbaları sarkmadan, morarmadan, kolajen desteği sağlayacak medikal cilt bakımları içinden size en uygun olanının seçilmesi için kliniğinize, cilt bakımı uzmanınıza, dermatoloğunuza başvurmanızı öneririz. 

Önemli Olan Cildin Sıkılığını Korumak 

Radyofrekans, ultrason gibi enerjilerin kullanıldığı cilt bakımı sistemlerinde, deri altında belli bir dokuya odaklanan ısı, yaşlanmış kolajen liflerini protokole uygun şekilde ısıtarak kontrollü hasara neden olur. Cilt, bu hasarı onarmak için harekete geçer. Bu sırada artan kolajen üretimi, bağ dokuyu güçlendirir. Yer çekimi ve yaşlanmaya bağlı olarak kolajen yetersizliği nedeniyle  zayıfladığı için uzamış ve gevşemiş fibroblastlar güçlenir ve kısalır. Böylece cilt derin dokulardan itibaren yeniden yapılandığı, tazelendiği, gençleştiği bir sürece girer. 

Cildin sarkması nasıl ki bir dizi problemin devreye girmesine ve yaşlanmaya neden oluyorsa, sıkılaşması ya da sıkılığını korumak da aynı aynı şekilde yaşlanmanın, kırışmanın, cildin solmasının önüne geçer. Güçlü bir bağ doku, gergin bir cilt demektir. Gergin bir deri altındaki dokular cildi sürekli olarak yenileyecek şekilde çalışabilir, tıpkı gençken olduğu gibi bunu normal olarak yapabilecek durumdadır. Sıkı bir cilt altında kan dolaşımı rahattır ve lenf drenaj sisteminin performansı yeterlidir.

Kolajen üretimini tetikleyen iğneli sistemler; radyofrekans, ultrason, ses dalgaları, elektrik dalgaları gibi enerjilerin kullanıldığı cihazlı sistemler; lazerli cilt bakım sistemleri, cildin sıkılaşmasını sağlayarak bir dizi iyileşmeye de neden oldukları için cildi gençleştirir ve anti-aging koruma sağlar. 

Kolajen üretimini tetikleyen medikal cilt bakımı sistemlerinin sağladığı önemli avantajları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Sağlıklı ve güçlü bir bağ doku oluşmasını sağlar, bağ dokuyu zamanın olumsuz etkilerine karşı korur.
 • Kırışıklık oluşumunu engeller, var olan kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.
 • Cildin elastikiyet kabiliyetini korur, sarkmaları tedavi eder.  

Kolajen Üretimini Tetikleyen Cilt Bakımı Uygulamaları Hangileri?

Ameliyatsız yüz germe uygulamalarının tamamı kolajen üretimini tetikleyen medikal cilt bakımı sistemleridir:


Dolgu ile yüz gençleştirme dışında kalan diğer yüz gençleştirme uygulamalarının birçoğu, kolajen üretimini tetikleyerek etki eden medikal estetik uygulamalardır:

 • Altın Ütü.
 • Altın İğne.
 • Dermapen.
 • Mezoterapi.
 • Fraksiyonel Lazer.
 • Q-Switch Lazer.
 • Thulium Lazer.
 • Nd-yag Lazer.


Birçok farklı cilt bakımı sisteminin kolajen üretimini tetiklemeye odaklanmış olması, kolajenin ne kadar önemli olduğunun basit bir göstergesi. Cildinizin yaşına ve gereksinimlerine göre, doktor denetiminde, cilt uzmanları tarafından hazırlanan protokole uygun olarak bu mucize bakımlardan biri ya da kombinasyonları sayesinde cildinize kolajen desteği verebilirsiniz. Kolajen üretmeye devam edebildiği sürece cilt, kendi kendini yenilemeyi ve  tazeliğini korumayı, doğal olarak, sürdürebilir. Zamanın cildiniz üzerindeki olumsuz etkilerini durdurmak, yaşlanmayı mümkün olan en iyi şekilde ertelemek mümkün ve üstelik medikal estetik uygulamalar sayesinde çok daha kolay. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer