Koltuk Altı Neden Kararır ve Nasıl Geçer? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Kararması

Koltuk altı kararmasının nedeni, önlenmesi ve oluştuktan sonra rengin nasıl açıldığını öğrenmek, beyaz ve pürüzsüz görünüme sahip olmanın ilk adımıdır.

Canınızı sıkan ve kötü bir görüntüye neden olan koltuk altı kararması ile ilgili çözüm yollarını arıyorsanız, tüm sorularınızın cevabını burada bulabilir, yaza kusursuz bir görüntü ile merhaba diyebilirsiniz.

Koltuk Altı Neden Kararır?

Kötü görünen ve giyim tercihlerinizi bile etkileyecek derecede can sıkan koltuk altı kararmasının birçok sebebi olabilir. Yaz aylarında aşırı terleme ve havasızlık başlıca nedenler arasındadır. Ağdanın çok sıcak olması, jiletin deri yüzeyine hasar vermesi ve farklı epilasyon yöntemleri nedeniyle de kararma meydana gelebilir. Deodorant kullanımı da koltuk altı kararmasında etkilidir. Sadece dışarıdan uygulanan kozmetik ürünlerin kullanımı değil genetik yatkınlık da koltuk altı kararmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde değişen hormon dengesi nedeniyle kararma olması da sık rastlanan bir durumdur.

Dışarıdan yapılan müdahalenin cildi renk değişikliklerine açık hale getirmesi ve inceltmesi yüzünden oluşan koyuluk sık rastlanan bir durumdur. Özellikle esmer tenli insanlarda renk pigmentinin yoğun olması nedeniyle daha çok görülür.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Önlenir?

Koltuk altı kararmasını önlemenin kişiye göre değişen farklı yolları vardır. Sağlık sorunu ve hastalıktan dolayı oluşan aşırı kararma ve sertleşmeyi önlemenin yolu sadece medikal tedaviden geçer. Terleme, ağda ve kozmetik ürünlerinin kullanımından dolayı oluşan kararmaları önlemek ve geciktirmek için kaynakları kesebilirsiniz. Alerjiniz olan ve cildinize iyi gelmeyen ürünleri hassas ve bitkisel içeriklere sahip antialerjik olanlarla değiştirebilirsiniz. Terlemeyi önlemek için koltuk altı botoksu yaptırabilirsiniz.

Henüz cildinizde bir kararma oluşmadıysa ve bunun olmasından endişe ediyorsanız, bazı davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Güneşe çıkmadan hemen önce koruyucu hariç kozmetik malzemesi kullanmamak, jilet yaparken tersten değil kılların çıkış yönüne doğru kesmek ve aralıklarla beyazlatıcı ürünler kullanmak bunlardan bazıları olabilir.

Koltuk altı kararması limon, karbonat gibi doğal malzemeler kullanılarak ya da beyazlatıcı kremler ile henüz oluşmadan önlem alındığında engellenebilir. Neredeyse tüm insanlarda görülen genital, koltuk altı ve bacak arası kararmalarının sebepleri aşağı yukarı aynıdır ve renk değişikliği oluşmadan önlem almak, olduktan sonra düzeltmekten daha kolaydır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmasını geçirmek için öncelikli olarak sebep olan unsurlarda iyileştirmeye gidilmesi gerekir. Hormonal değişimler, aşırı terleme ve genetik yatkınlık gibi bir problem ve aşırı renk değişimi için doktora gidebilirsiniz. Koltuk altına kullanılan antiperspirant ve deodorantlar kararmaya neden olabileceğinden kullandığınız ürünü farklı bir türle ile değiştirerek kaynağı kesebilirsiniz. Deodorant sıktıktan hemen sonra güneş alacak şekilde dışarı çıkmak da kararmaya neden olur.

Kararma nedeni aşırı sıcak ağda kullanımı, epilasyon sonrası güneşe çıkmak gibi sebepler ise bu konuda da ekstra dikkatli davranarak sebeplerin kökünü kurutabilirsiniz.

Koltuk Altı Nasıl Beyazlar?

Kararmaların geçmesi için çözüm yolları arıyorsanız dermokozmetik ve bitkisel ürünlere başvurabilir ya da lazer gibi uygulamalarla her seansta rengi biraz daha açabilirsiniz. Koltuk altı kararması; karbonat, limon, patates, salatalık ve pirinç ile bitkisel olarak düzeltilebilir. Tuz ve limon suyunu karıştırdıktan sonra koltuk altına uygulamak belirli bir süre sonra hem renginin açılmasını hem de kılların geç uzamasını sağlayabilir.

Rendelenmiş patates ve salatalığı bir bezin içine koyarak suyunu sıkabilir, pamuk yardımı ile tampon hareketlerle koltuk altına haftada bir uygulayabilirsiniz. Pirinç de belirli bir süre suda bekletildiğinde beyazlatıcı etkisini sıvıya geçirdiğinden renk ve leke açma işlemlerinde kullanılır.

Su ya da limon suyu ile karıştırılarak macun haline getirilen karbonat da koltuk altı kararması için kullanılan bitkisel yöntemler arasında yer alır.

Koltuk altı beyazlatmak için kullanılan klinik yöntemler ise kimyasal peeling ile deri yüzeyini soyma, Q Switch ND / Yag lazer kullanılarak yapılan spectra peeling (karbon), fraksiyonel karbondioksit lazer, leke açıcı krem ve losyon ürünleridir. Koyuluğun zorluğuna göre bitkisel ya da lokal klinik işlemlerden birini tercih edebilirsiniz.

En Hızlı Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi Nedir?

Cilt yüzeyini soyan derin peeling işlemleri ve belirli bir dalga boyunda gönderilen lazer ışınlarını kullanan klinik uygulamalar genellikle leke ve kararma tedavisinde hızlı bir şekilde etki eder. Söz konusu en çabuk sonuç alınan yöntem olduğunda cevap kişiye göre değişebilir.

Her insanın cilt tipi ve ürünlere verdiği reaksiyon farklı olduğu için beyazlatma işleminin ne kadar süreceği ve başarısının hangi oranda olacağı kesin olarak öncesinde bilinemez. Yöntem bir uzman tarafından, muayene sonrası kişiye özgü olarak belirlendiğinde istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşırsınız.

Hızlı ve etkili bir beyazlatma çözüm önerisine ihtiyacınız varsa bir dermatoloğa görünerek altta yatan bir hastalığın olup olmadığını öğrenebilir, buna göre bir güzellik uzmana görünerek hızlı etki edecek yöntemi öğrenebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Bitkisel Yöntemler İşe Yarar Mı?

Koltuk altı kararması için sunulan bazı bitkisel çözümler vardır ve işe yaraması kişiye, yönteme göre değişir. Beyazlatma ve leke açma işlemlerinde kullanılan farklı bitki ve minerallerin işe yarar olup olmadığı insanlar tarafından merak edilir. Modern tıp gelişene kadar insanlar tedaviyi bin yıllar boyunca bitkilerde, toprakta ve madenlerde aramış ve bunları kullanmıştır. Bunca yılın getirdiği bilgi birikimiyle insanlar alternatif tıbbı da bir köşeye atmaz ve kullanmaya devam eder.

Modern tıbbın kullandığı içeriklerin temin edildiği yerlerden biri olan bitki özleri; kararma, leke açma ve cilt nemlendirme gibi birçok işlevde kullanılmaya devam eder ve etkisinin olduğundan bahsedilir. Çoğu kadın anneannesinden ve annesinden duyduğu tarifleri deneyerek eski çağların güzellik sırlarını gelecek nesillere taşır.

Koltuk Altı Kararması için Ne Kullanılır?

Farklı sebepler yüzünden oluşan koltuk altı kararması canınızı sıkıyorsa klinik işlemlere, dermatolojik ürünlere ve bitkilere başvurabilirsiniz. Evde bulunan bitkisel çözümleri kullanabilir ya da bu iş için özel üretilen kremleri kullanabilirsiniz.

Koltuk altı kararması için krem kullanmak sık başvurulan uygulamalardan biridir. Evde bulunmayan ya da aktardan temin edemeyeceğiniz, dünyanın bir ucunda yetişen bitkiler de leke açıcı özellik gösterir. Ulaşamayacağınız bitkilerden ve gerekli minerallerden üretilen leke açıcı kremlerin kullanımı oldukça kolaydır. Çoğu sürdükten sonra durulama gerektirmez ve ekstra bir karıştırma işlemi yapmadığınız için vakit kazandırır. Uygulaması kolay ve etkili içeriklere sahip kremlerin nem verme özelliği de olabilir.

Hangi yöntemi kullanacağınız, ne kadar bir renk açılması beklediğiniz ve başarı süresi size bağlıdır. Yöntem ne olursa olsun istikrar ve sabır başarı için tüm anahtar kelimlerdir. Beklediğiniz sonuca ulaşana kadar sabırlı olur ve “İşe yaramıyor!” diyerek henüz daha başında iken pes etmezseniz, bembeyaz ve sergilemekten çekinmeyeceğiniz koltuk altlarına sahip olabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer