Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Makyajla Uyuyunca Ne Olur

 

Yorucu bir günün ya da eğlenceli bir partinin ardından makyajınızı temizlemek zor gelebilir fakat makyajla uyumak bir alışkanlık haline getirilmemelidir!!!

Alışkın olmayan biri için makyajla uyumak aslında hayli konforsuz bir şeydir. Özellikle göz makyajı temizlenmediğinde rimelli kirpiklerle uyumak çok rahatsız eder ama bir kere alışırsanız, biraz da üşengeç bir yapınız varsa, kolayca makyajla uyuyanlar kervanına katılabilirsiniz. 

Özellikle yoğun iş temposuna sahip ve hafif makyaj yapan kişiler, makyajla uyumaya daha meyillidirler. Sabah duşu ile cildi temizleyip, yeniden makyaj yapmak ilk başta çok da kötü bir fikir değilmiş gibi görünebilir ama gece boyunca beden kendini onarırken ve hücreler uykuda yenilenirken cilt, makyaj artıkları nedeniyle bu tazelenme etkisinden mahrum kalır. 

Makyajla Uyumak Neden Zararlıdır?

Bu sorunun cevabı, ne tür bir makyaj yaptığınıza, kullandığınız makyaj malzemelerinin içeriğine ve kalitesine göre değişir.  Örneğin yoğun kapatıcı kullanmak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu tür bir makyajla uyursanız, cilt nefes alabilmek için gözenekleri büyütecektir. Geniş gözenekler, cildin yağlanmasına neden olur. Böylece bir mıknatıs gibi tüm çevresel kiri kendine çeker ve siyah nokta, akne, gözenek genişlemesi gibi birçok cilt sorununa yol açar. 

Cilt altında dokuları yenilemekten sorumlu olan hücreler, bu durumdan zarar göreceği için yaşlanma kaçınılmaz hale gelir. 

Cildin kendi kendini yenilme faaliyeti geceleri yoğunlaştığı için makyajla uyuduğunuzda bu zararın sonuçları daha şiddetli şekillerde ortaya çıkar ve cildin kendini yenileme yeteneği gerilemiş olur.

Cilt Kendini Gece Yeniler

Uyku, bedenin en önemli besinlerinden biridir. Gece boyunca günün yorgunluğunu atarken aynı zamanda hücresel yenilenme gerçekleşir. Uykuda salınan hormonlar ve gecenin insan metabolizması üzerindeki etkisi, tabir yerindeyse, bir tür mucizedir, bilhassa cildimiz için…  

Cildimiz de tüm diğer dokular gibi gece boyunca kendini onarmaya geçer. Temizlenmiş, gözenekleri açılmış bir cilt, geceden sabaha kadar cildi yenileyen bir takım sagılarla beslenir, nemlenir, kendi kendini tamir eder. 

Bu nedenle cilt temizliği hatta derinlemesine cilt bakımı gündüz değil gece yapıldığında çok daha etkili olur. 

Yaşlanma karşıtı serumlar, cildi besleyen vitaminler, kırışıklık karşıtı kremler geceler, gece kullanıldığında daha verimli hale gelir. Çünkü uyku sırasındaki hormonal durum ve hücre yenilenmesi, kullandığımız ürünlerin etkisiyle güçlenir.

Bu yüzden sabahları cildinizi köpük ya da sabunla değil sadece ılık su ile yıkamak, tüm gece yenilenen cilt dokularının korunmasını sağlar ve böylece sebum dengesi zarar görmez, cilt yıpranmaz… 

Bunun yerine her sabah sıcak duş altında, geceden kalma makyajı temizlemek ve üzerine yeniden makyaj yapmak, uzun vadede cildin koruyucu tabakasına zarar verir, doğal dengesini bozar.  

Makyajla Uyumanın Zararları 

  • Makyajla uyuduğumuzda gece cilt hücrelerinin kendini yenilemesi gerçekleşmez.
  • Makyaj artıkları ile tıkanan gözenekler, cildin nefes almasını engellediği için havasız kalan deri, gözenekleri genişletir ki nefes alabilsin. 
  • Gözeneklerin büyümesi sebum sıvısının cilt altından taşmasına neden olur, cilt aşırı yağlanma eğilimi gösterir ve çevresel atıklardan daha fazla zarar görür. 
  • Yağlı cilt yapısı ve büyük gözenekler, cilt altı dokuların yıpranmasına, dolayısıyla cildin yaşlanmasına neden olur. 
  • Göz makyajı ile uyumak göz sağlığı açısından tehlikelidir. 

Göz Makyajını Silmeden Uyumayın!

Makyajla uyumanın cildin erken yaşlanmasına yol açan yukarıda saydığımız etkileri dışında bir takım mikrobik sorunlara yol açtığı da bilinmektedir. 

Kalitesiz göz makyajı malzemelerinin göz sağlığına zarar verdiği bilinen bir gerçektir ve kalitesi ne derece iyi olursa olsun göz makyajı ile uyumamak özellikle dikkate alınması gereken bir uyarıdır!

Göz makyajı başlı başına bir konu olduğundan gözler, makyaj sanatının önemli performans alanlarından biridir. Göz kalemi, far, göz çevresi kapatıcıları, aydınlatıcılar ve rimel gibi çok sayıda makyaj malzemesi göz ve göz çevresinde kullanılır. 

Çoğu kişi için göz makyajı yapmak veya yaptırmak kolay değildir. Gözler yaşarır, kızarır. Kozmetiği göze girmiş yabancı/zararlı cisim olarak algılar ve sulanır. Bu yüzden de göz gibi son derece hassas bir organ için makyaj malzemesinin kullanım şekli, uygulama biçimi ve kalitesi, sağlık açısından riske edilememelidir. 

Gece göz makyajını temizlemeden uyumak hem göz sağlığına ciddi zararlar verebilir hem de göz çevresinde yaşlanma belirtilerinin beklenenden daha erken dönemde ortaya çıkmasına yol açar

Göz Makyajını Temizlemeden Uyumanın Zararları 

  • Göz kuruluğu, gözlerde alerjik reaksiyon gibi hassasiyetler oluşur.
  • Arpacık ve benzeri mikrobik göz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.
  • Gece rimelle uyumak kirpiklerinizin dökülmesine yol açabilir
  • Göz çevresinde kullan kapatıcı, far gibi malzemeler gözenekleri tıkadığı için göz çevresinde cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olur.
  • Göz çevresinde cilt rengi değişir, göz altı morluklarının oluşması kolaylaşır.

Fondöten Temizleme

Fondöten, hepimizin kullanmaktan hoşlandığı bir diğer başlıca makyaj malzemesidir. Hatta birçok kadın için makyaj yapmak hafif bir ruj, iyi bir fondöten ve maskara kullanmaktan ibarettir ki gerçekten hoş ve fresh bir görüntü elde etmenin en kolay yoludur. 

Rimel, ruj ve fondöten üçlüsü aynı zamanda “no make-up make-up” modasının da esas unsurlarıdır. 

Günümüzde dermatolojik olarak kalitesi yüksek, cilde daha az zarar veren fondötenler mevcut olsa da fondöten ya da kapatıcılar en nihayetinden gözenekleri tıkar ve günün sonunda nazikçe ciltten arındırılması cilt sağlığı ve yaşlanma karşıtı koruma açısından son derece önemlidir. 

Fondötenle Uyumanın Zararları

Sürmesi çok keyifli olduğu halde fondöten temizlemesi zor bir makyaj malzemesidir. Çoğu zaman yüzeysel olarak temizlenir. Düzenli fondöten kullanan kişilerde siyah nokta, kapalı komedon, akne gibi sorunların kaçınılmaz olmasının nedeni tam da budur. 

Siyah noktalarla nasıl baş ettiğimizi Siyah Nokta Temizleme sayfamda keşfedin.

Fondöten temizlenmediğinde, gün boyu maruz kalınan çevresel kirle birlikte gözenekleri tıkar ve cilt altına iner. 

Cildin canlı ve genç görünmesi cilt altı dokuların genç ve sağlıklı olmasına bağlıdır. Düzenli ve yeterli uyku, bol su içmek ve cildin nefes almasını sağlamak yani gözeneklerin açık ve cildin temiz olması, cilt altındaki dokuların genç kalması ve cildi yenilemesi için elzem durumlardır. 

Fondötenle uyuduğumuzda, cildimizi nefessiz ve nemsiz bırakmış oluruz. Sürekli olarak fondöten kullanıyorsanız gece makyaj temizliği çok daha önemli hale gelir ve ayda bir profesyonel cilt bakımı ile gözenek temizliği muhakkak desteklenmelidir. 

Temizlenmiş Cilt Uykuda Kendini Yeniler 

Gecenin ilerleyen saatlerinde, uyku bastırınca makyaj silmek çoğu zaman daha zor gelir, uykuyu kaçırmak yerine makyajla yatağa girmek kolay yol gibi görünür. Fakat makyajla uyumak zararlıdır. Cilt dengesinin bozulmasına, cilt altı dokuların yaşlanmasına ve cildin erken kırışmasına neden olur. 

Oysa temizlenmiş ve doğru ürünlerle bakım yapılmış cilt gece boyunca hücre yeniler, kolajen üretir, kendini tazeler, gençleşir veya yaşlanma karşıtı koruma sağlar. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun, uyumadan önce makyajınızı silmeyi ihmal etmeyin. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer