Menopozda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Menopozda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Menopozda Cilt Bakımı

 
Menopozda cilt bakımı, östrojen hormonu azaldığı için kolajen sentezini yükseltmektir. Cilt kuruluğu ile başlayan süreci yaşlanma belirtilerinin hızlanması takip eder.

Fakat bu yaşlanma belirtilerine engel olmak ve yaş aldıkça güzelleşen kadınlar arasına girmek de mümkün. “Cildinize yatırım yapın” derken kastettiğimiz, tam da bu döneme cildi hazırlayacak bakımlar yaptırmak. Örneğin, 35 yaş sonrası için anti-aging uygulamalar, premenopoz dönemi olarak değerlendirilen 35-45 yaş arası, cildi menopoza hazırlamak için kullandığımız harika uygulamalardır ve menopozun olumsuz etkilerini engellemeye önemli ölçüde yardımcı olur.

Menopoz öncesi ve menopoz sırasında; özellikle kolajen üretimi destekleyen medikal uygulamalar, yoğun nemlendirme sağlayan cilt bakımları, cilt altı dokuları besleyen Hyaluronik bazlı dolgular, vitamin ve mineral açısından zengin aşılar ve diğer yaşlanma karşıtı uygulamaların tamamı sayesinde bu dönemi yaşlanarak değil bilhassa güzelleşerek geçirmek istemez misiniz?

Hyaluronik asit kullanımı hakkında bilgi almak için Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır? sayfamızı ziyaret edin.

Menopoz Nedir? 

Menopoz, kadınlarda 45- 55 yaş aralığında, östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak adet döngüsünün yavaşlaması ve sonunda tamamen durması şeklinde özetleyebileceğimiz biyolojik evredir.

Yaşlanma dediğimiz durum kadınlarda menopoz dönemiyle birlikte maalesef hız kazanır. Menopoz, kadın bedeninde önemli değişimlerin ortaya çıktığı bir geçiş sürecidir ve cilt bu değişimlerden fazlasıyla etkilenir. Saçlarda kuruma ve incelme, tırnaklarda zayıflama, cildin incelmesi ve doku kaybı oluşması, menopozun belirtileri arasında gösterilmektedir.

Menopozun neden olduğu fiziksel, hormonal, psikolojik, sosyolojik, kültürel sonuçlar karmaşık ve kimi zaman hayli zor olabilmektedir. Bu sebeple menopoz, kadın bedenin her bakımdan desteğe ihtiyaç duyduğu hassas ve önemli bir dönemdir.

Kadınlık hormonu (östrojen) azaldığı için bakımlı ve güzel görünmeye özen göstermek, kadınların bu dönemi özellikle psikolojik açıdan daha konforlu geçirmesini sağlar.

Menopozda Cilt Nasıl Değişir?

Kadınlık hormonu aynı zamanda güzellik hormonu olarak da bilinir. Östrojen miktarı ile güzellik arasında bir doğru orantı olduğunu destekleyen bilimsel veriler söz konusudur.

Menopozla birlikte yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak östrojen üretimi azalır ve bu durum güzellikle ilgi kayıpların ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü cildin, saçların, tırnakların güzelliği östrojen reseptörlerinin çalışma kapasitesine ve kalitesine bağlıdır.

Östrojen yetersizliği nedeniyle kolajen üretimi yavaşlayacağı için menopoz ciltte önemli değişimlere neden olur:

  • Östrojen yetersizliği nedeniyle cilt ışıltısını kaybeder.
  • Menopoz döneminde cilt kuruma eğilimi gösterir.
  • Menopoz gözeneklerde genişlemeye neden olabilir.
  • Kolajen yetersizliğine bağlı olarak cilt sarkması, kırışıklık ve leke oluşumu başlar.

Profesyonel cilt bakımının yanı sıra sağlıklı beslenmek, bol miktarda su içmek ve düzenli egzersiz yapmak, menopozun olumsuz etkilerini olumluya çevirmede en güçlü silahlardır.

Cildin canlanması için hareket ve sağlıklı beslenme, nemlenmesi için bol su içilmesi, menopoz döneminde daha da önemli hale gelir diyebiliriz.

Menopozda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kolajen desteği ve yoğun nemlendirme ile cilt altı dokuları güçlendirmek, vitamin ve mineral desteği ile cildi içerden beslemek, menopoz dönemi cilt bakımının esasını oluşturur.

Menopozda cilt bakımı, yaşlanma karşıtı koruma ile cilt gençleştirmenin iç içe geçtiği yüz gençleştirme (anti-aging) uygulamaları ile ilerleyen bir süreçtir.

Medikal estetik teknolojisinin biz kadınlara armağan ettiği son derece başarılı, cihazlı yüz gençleştirme sistemleri kolajen üretimini tetikler. Mezoterapi ve iğneli uygulamalar cilt altını besler, menopozda kuruyan cildin nem ihtiyacını karşılar ve dokuların güçlenmesine destek olur. Lazerli sistemler; cilt yenileme, doku güçlendirme, leke tedavisi ve cilt sıkılaştırmada kullanılır.

Menopoz döneminde cilt bakımına dair önemli içerikleri, yaygın cilt sorunlarını ve tedavilerini sıralarsak, menopozda cilt bakımı nasıl olmalı sorusuna detaylı bir cevap da vermiş oluruz:

Menopozda Kolajen 

Menopoz döneminde cildin kalitesini artıracak şekilde dokuların beslenmesi ve kolajen üretiminin tetiklenmesi gerekir. Menopozda kolajen takviyesi ile cilde içerden destek olurken Exlis Elite, HIFU, Baby Face Beauty gibi kolajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamalar sayesinde derin dokularda kolajen sentezini artırmak mümkün.

Menopozda Cilt Kuruluğu ve Tedavisi 

Nem, cildin en temel ihtiyacı çünkü kuruyan cilt susuz kalan toprak misali canlılığını kaybediyor. Menopozda cilt kuruması ise en sık karşılaştığımız sorunlardan biri.

Değişen hormonal denge nedeniyle vücut ısısında dengesizlikler meydana gelir. Ateş basmaları, ter boşalmaları gibi bedenin iklimlemesinde ortaya çıkan krizler, cilt kuruluğuna neden olabilir. Hali hazırda östrojen üretimi ve kolajen sentezi de azalmışken savunması zayıf düşen cilt, bir de nemsiz kaldığında hızlı bir yaşlanma atağı ile karşı karşıya kalmak maalesef kaçınılmaz hale gelir.

Derin katmanlardan itibaren yoğun nemlendirme, menopoz döneminde cilt bakımında en önemli kriteridir. Nem Aşısı, H100 Aşısı, Somon DNA gibi cildin uzun süre ve yoğun olarak nemlenmesini sağlayan bakımlar, menopozda cilt kuruluğu ile baş etmenin pratik yoludur ve yaşlanma karşıtı güçlü bir koruma sağlar.

Menopozda Cilt Gençleştirme

Kırışıkların giderilmesi ve yeni kırışıklık oluşumunun önüne geçmek, cildin sıkılaştırılması ve cilt sarkmasını engelleyecek şekilde bağ dokunun güçlendirilmesi, menopozda cilt bakımının bir başka önemli hedefidir.

Bu noktada farklı uygulamalar ve tekniklerden faydalanmak, kombine protokoller oluşturabiliriz. Örneğin; Fraksiyonel Lazer gibi lazerli cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları Somon DNA gibi cilt altı dokuları güçlü bir şekilde besleyen bir mezoterapi uygulaması ile birlikte kullanılabilir ve son derece güzel sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Uygulamalar hakkında daha fazlasını Fraksiyonel Lazer ve Somon DNA sayfalarımızda keşfedin.

Tek başına ya da kombine olarak, menopoz döneminde cilt canlandırma, cilt gençleştirme ve cilt yenilemede kullanılabilecek uygulamaları, üç temel kategoride inceleyebiliriz:

  1. Altın Ütü, Altın İğne, Fokus Ultrason, Exilis Elite, radyofrekans ve ultrason teknolojileri ile etki eden yüz gençleştirme sistemleridir.
  2. Dermapen, Somon DNA, Botoks, Mezoterapi, Gençlik Aşısı ve Dolgu, enjeksiyonlu cilt gençleştirme uygularıdır.
  3. Lazerli cilt gençleştirme ve yaşlanma karşıtı koruma sağlayan cihazlar ise Fraksiyonel Lazer, Thulium Lazer (Baby Face Beauty), Q-Switch Lazer, Nd YAG Lazer kullanılan sistemlerdir.

Menopozda Leke Tedavisi 

Menopozda cilt lekeleri genellikle östrojen çekilmesi bağlı olarak gelişir. Östrojen tedavisi, bu lekelerin giderilmesinden oldukça etkilidir. Östrojen içeren kremler kullanmak da alternatif çözüm olarak tercih edilebilir.

Leke tedavisi seçeneklerini görüntülemek için Leke Tedavisi ve Baby Face Beauty sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Menopoz döneminde oluşan cilt lekelerinin giderilmesi, cilt tonunu eşitlemek ve daha aydınlık bir yüz ifadesi için Baby Face Beauty harika bir menopoz dönemi bakımıdır. Menopoz döneminde bebek bir cilde, porselen gibi pürüzsüz bir yüze kavuşmak hem moralinizi yükseltir hem özgüven tazeler.

Menopozda Cilt Temizliği

Cildin derinlemesine temizlenmesi her zaman cilt bakımının ilk kuralıdır. Menopoz döneminde cilt temizliğine bir de nem hassasiyeti eklenir. Cilt inceldiği için sert peelinglerden uzak durmak gerekir. Menopoz nedeniyle kuruyan cildi, hırpalamadan temizlemek önemlidir.

Hydrafacial, menopozda cilt temizliği için en uygun bakım sistemidir. Cildi temizlerken aynı zamanda derinlemesine nemlendirir.

Menopozda Bakım Rutini 

Düzenli olarak cilt bakımı yaptırmak menopoz döneminde cildinizin rahatlamasına, ışıldamasına, derin dokuların güçlenmesine ve cilt kalitesinin artmasına neden olur.

Premenopozdan itibaren profesyonel cilt bakımı ile cildinizi destekleyerek güzelliğinizi, gençliğinizi kolayca koruyabilirsiniz.

Menopozda Botoks ve Dolgu 

Botox, menopoz dönemindeki gerginliğin neden olacağı mimik kırışıklıkları, diş sıkması nedeniyle oluşan masseter kası gibi kas deformasyonlarını ortadan kaldırdığı için son derece kullanışlı ve pratik bir uygulamadır.

Işık dolgusu, gülme çizgisi dolgu, alın çizgisi dolgusu gibi ufak dokunuşlar sayesinde menopoz döneminde aynaya bakarken kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Menopoz döneminde uyguladığımız tüm bakım ve uygulama protokolleri, cilt tipine ve cildin yaşına göre, gereksinimleri doğrultusunda kişiye özel olarak oluşturulur.

Size en uygun bakım planı için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Menopozda da harika görünmek, güzelliğinizi ve ışıltısını korumak mümkün.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer