Saç Telleri Neden İncelir? Nasıl Kalınlaşır? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Saç Telleri Neden İncelir? Nasıl Kalınlaşır?

Saç telleri neden incelir?

 

Saçlarının-saç tellerinin, eskisi gibi görünmediğinden şikayet eden tüm kadınlar aynı sorunun cevabını arıyor: saç telleri neden incelir, saç telleri nasıl kalınlaşır?

Öncelikle saç yapısının genetik olduğunu ve belli bir dereceye kadar etki etmek mümkün olsa da genel yapısının değiştirilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Peki bu ne demek? Saçlarınız, genetik olarak ince telli ise ve siz iki katı kadar kalın saç tellerine sahip olmayı hayal ediyorsanız, bu gerçekçi bir beklenti olmayabilir. Göz rengi, cilt rengi veya yapısı gibi saç telinin yapısı da genetiktir, sonradan değiştirilemez.

Fakat yaşlanma ya da saça yapılan yanlış işlemler veya yetersiz beslenmeden kaynaklanan vitamin eksikliği gibi durumlar nedeniyle sonradan ortaya çıkan saç kayıplarını telafi etmek, incelmiş saç tellerini güçlendirmek ve saçlarınızın en iyi versiyonunu yaratmak elbette mümkündür.

Tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da yaşlanma ve çevresel koşullardan olumsuz etkilenir. Cilt bakımında olduğu gibi doğru saç bakımı ile saç tellerinin incelmesini engelleyebilirsiniz. Nasıl mı? Bu soruya cevap vermeden önce saç telinin yapısını ve saç tellerinin incelmesinin başlıca nedenlerine birlikte göz atalım…

Saç Telinin Yapısı

Saç teli başta keratin olmak üzere çeşitli proteinler, amino asitler ve yağlardan meydana gelir. Saç derisine gömülü olan saç kökü, daha derinde kılcal damarlara kadar uzanır ve saç kılı bu kökün içinde beslenip, uzar. Keratinositler tarafından sentezlenen keratin, saç telini meydana getiren ana protein yapısıdır.

Saç teli; iç tabaka, korteks dediğiniz orta tabaka ve saç telinin dış yüzeyini oluşturan kütikül olmak üzere üç tabakadan oluşur. Saç telinin kalınlığı, rengi ve yapısı bu tabakalara bağlı olarak şekillenir. Kılın dış tabakasını oluşturan kütiküllerin miktarı saç telinin karakteristiğini belirler. İnce ya da kalın telli olması, kütiküllerin yapısına bağlıdır.

İnce Telli Saçlar

Kütiküller az ve kapalı olduğunda saç teli ince ve düz olur, hacimsiz ve zayıf görünür. İnce telli saçlara şekil vermek bu yüzden zordur, çabuk söner, hemen ağırlaşırlar.

İnce telli saçlara sahip kişilerin en büyük sıkıntısı saçlarını her gün yıkamak zorunda olmalarıdır. Bir süre sonra sabah yıkanan saçlar gün içinde yağlanmaya başlar. Artık günde bir defa yıkamak, ince telli saçların yağlanma ve sönme sorunu ile baş etmeye yetmez hale gelir.

Kalın Telli Saçlar

Kalın telli saçlarda saç teli çok kütiküllüdür. Her bir saç telinin yoğun kütiküllü dış yüzeyi sayesinde saç telleri arasındaki mesafe açık hale gelir ve saçlar daha hacimli görünür.
İnce telli saçlara sahip kadınların saç tellerini kalınlaştırmak istemesi boşuna değildir çünkü kalın telli saçlara şekil vermek kolaydır, sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar ve her zaman hacimli ve hafifi görünürler.

Saç Telleri Neden İncelir?

Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak görünüşümüzü önemli ölçüde etkiler. Öyle ki biz kadınlar için saçlar başlıca güzellik kriteridir diyebiliriz. Saçlarımız istediğimiz gibi olduğunda kendimizi çok daha güzel daha çekici daha genç ve etkileyici hissederiz. Bu da tüm enerjimize yansır.

Saç tellerinin incelmesi, saçların sağlıksız, zayıf, bakımsız görünmesine neden olur ve kişiyi mutsuz edebilir. Yapılan araştırmalar her kadının hayatında belli bir dönemde en az bir kere şiddetli saç dökülmesi ve /veya saç tellerinde incelme deneyimlediğini işaret ediyor.

Bu bilgi şu açıdan önemli, saç tellerinde meydana gelen incelme bedenin genel döngüsünün bir sonucu olarak yaşanıyorsa, telafi edilmesi mümkün bir durum demektir. Saçlarınızın genetik yapısı değiştirilemez ise de eski haline dönmesini sağlayacak bakımlar söz konusu olabilir.

Saç tellerinin incelmesinin birçok nedeni vardır ve ince telli saçlar, bu tür yıpranmalara daha açık bir yapıya sahiptirler. Kalın telli saçlarda da saç teli incelebilir fakat hali hazırda hacimli yapıları nedeniyle ince telli saçlar kadar rahatsız etmediği için saç tellerinin incelmesi daha çok ince telli saçlara sahip kişilerin problemi olarak bilinir.

Genetik Yapı

Saçlarımız, genetik yapımızdan gelir ve doğuştan itibaren hayatımızın sonuna kadar genellikle bu genetik yapıya göre şekillenir. İnce telli saçların ağırlıkta olduğu bir ailede dünyaya gelen bir bebeğin büyük ihtimalle saçları ince telli olacaktır.

Genetik yapı sadece saç telinin ince veya kalın olmasını belirlemekle kalmaz aynı zamanda saçların dökülmesi, güçlü ya da kırılgan olması, incelmeye meyilli bir yapıya sahip olması da genetik yapıyla alakalıdır.

Yaşlanma

Saç telleri bebeklikle yumuşacık, canlı ve parlaktır. Ergenlik döneminde en güçlü zamanlarını yaşar. Gençlik yıllarında aşırı işlem görmediği takdirde canlılığını korumaya genellikle devam eder. Kırklı yaşlardan itibaren keratin sentezinin azalmasına bağlı olarak saç telleri zayıflamaya başlar.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz beslenme ya da mide bağırsak sistemindeki bazı hastalıklar nedeniyle meydana gelen vitamin eksiklikleri, saç tellerinin incelmesine ve saçların güçsüzleşmesine neden olur.

Saçlarda dökülme ve saç tellerinde incelme vücutta demir eksikliğinin belirtilerinden biridir ve kadınlar arasında çok yaygındır. Çinko, B grubu vitaminler ve keratin sentezi için gereken aminoasitler yeteri kadar alınamadığında saç telli incelir, zayıflar ve saçlar canlılığını yitirir.

Sürekli Isı Uygulamak

Saçlarımızı şekillendirmek için uyguladığımız ısı, saç tellerinin nemini yitirmesine neden olur ve nemsiz kalan saç telleri giderek incelir.

Fön makineleri, düzleştiriciler, maşalar yani ısı ile saçı şekillendiren cihazlar, kullanmaktan çok hoşlandığımız şeyler olmakla birlikte, sık kullanıldığında maalesef saçlarımıza zarar verir. Saç tellerinin incelmesinin yaygın nedeni hemen her gün yüksek ısıda kullanılan saç düzleştiricileridir diyebiliriz.

Saç Telleri Nasıl Kalınlaşır?

Saç tellerini kalınlaştırmak için öncelikle neden inceldiğini tespit etmek gerekir. Genetik yapının üzerine çıkmak mümkün olmasa da saç tellerinin incelmesine neden olan durumları ortadan kaldırarak en iyi haline gelmesini sağlamak mümkündür.

Saç Tellerini Kalınlaştıran Vitaminler Kullanabilirsiniz

Saç telleriniz vitamin eksikliğinden dolayı inceliyorsa keratin ve biotin içeren saç güçlendirici gıda takviyeleri kullanabilir, beslenmenin açığını bu şekilde kapatabilirsiniz.

Saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olan diğer vitaminler ise şunlardır:

  • Çinko
  • Folik asit
  • B12, B7 ve B3 vitaminleri
  • E vitamini
  • Selenyum
  • A vitamini
  • C vitamini

Saç Mezoterapisi & PRP Gibi Saç Tellerini Kalınlaştıran Bakımlar Yaptırabilirsiniz

Saç tellerinin güçlenmesi için kökünden itibaren saçın beslenmesi gerekir. PRP, Saç Mezoterapisi gibi uygulamalar bu amaçla gerçekleştirilen profesyonel saç bakımlarıdır ve genetik olarak ciddi problemler olmadığı takdirde, özellikle kullanımdan kaynaklanan saç yıpranmalarını büyük ölçüde iyileştirdiği ettiğini söylemek mümkün.

Dermatologlar ve saç uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu tür bakımlar yapılmadan önce saç telinin zayıflamasının nedeni doğru tespit edilmelidir. Yaşlanma ya da beslenme yetersizliği nedeniyle oluşan keratin eksikliği, direk saç derisine uygulanan bakımlarla, etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Ayrıca saçlarınız ince telli ise:

● Saç tellerini ve saç derisini yağlandırmadan nemlendiren bakım ürünlerini tercih edin
● Saçlarınızı aşırı sıcak suyla değil ılık suyla yıkamaya özen gösterin
● Saç şekillendirirken düşük ısı kullanın
● Saçlarınızı daha hacimli gösterecek kesim modellerini tercih edin

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer