Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları

Vücut için Püf Noktalar

 
Sıkı bir vücuda sahip olmak için selülite veda etmeyi, bölgesel kilodan kurtulmayı kim istemez ki! Peki sıkılaşmak zor mu? Bu işin bir püf noktası var mı?

Sıkılaşmak aslında zannedildiği kadar zor değil. Spor, sağlıklı beslenme ve medikal estetik teknolojileri sayesinde kısa sürelerde beden ölçülerinde göz görülür incelme elde etmek mümkün.

Bir zamanlar estetik cerrahi operasyon gerektiren inatçı bölgesel yağlar, günümüzde 4-6 seanslık vücut sıkılaştırma uygulamaları ile bıçak altına yatmadan bedenden uzaklaştırılabiliyor. 

Her metabolizma biricik olduğu için ve yaş, vücut kitle indeksi gibi kişiden kişiye değişen durumlar nedeniyle bazı bünyelerde sıkılaşma süreçleri daha hızlı sonuç verirken bazıları için süreç biraz daha yavaş ilerleyebiliyor.

İster spor ister diyet ister ameliyatsız bölgesel incelme uygulamaları ya da aynı anda üçü, hangi yöntemleri tercih ederseniz edin, hayal ettiğiniz gibi sıkı bacaklara, ince bir bele, biçimli kalçalara sahip olabilirsiniz. Yeter ki işin püf noktasını kaçırmayın.

Peki sıkı bir vücuda sahip olmanın formülü ne? Yağ dokusunu azaltmak ve kas yapısını büyütmek sıkı bir vücuda sahip olmanın püf noktası olarak özetlenebilir.

Yağ Yakmak Neden Önemli?

Yağ dokusunun büyümesi vücudun gevşemesine, derinin kalınlaşmasına ve sarkmasına neden olur. Cilt matlaşır ve cansız görünür. Kaslar belirgin hale geldiğinde ise cilt sıkılaşır, daha gergin ve genç görünür.

Yağ dokusu büyüdüğünde kan dolaşımı yavaşlar, bağ dokudaki oksijen miktarı azalır lenfatik sistem daha düşük performansla çalışmaya başlar. Bedenin yaşlanmasına giden yol, böylece açılmış olur. Düşük yağ oranına sahip olmak fiziksel olarak daha genç görünmeyi sağladığı gibi metabolizma yaşının da genç kalmasına neden olur.

Kas dokusunun güçlü olması demek dolaşım sisteminin, sinir sisteminin, iskelet sisteminin ve omurganın, sağlıklı olması demektir. Beden sağlıklı olduğunda deriyi oluşturan tüm katmanlar ve sistemler de aynı şekilde iyi çalışır. Spor yaptıkça ya da inaktif spor uygulamaları ile kas yapısı büyüdükçe cildin ışıldamasının sebebi budur.

Nasıl Yağ Yakılır?

Yağ yakmanın üç basit ve klasik yolu vardır; spor, diyet ve yağ dokusunu parçalayarak vücuttan uzaklaştıran cihazlı medikal estetik uygulamaları.

Spor yaparak yağ yakmak istiyorsanız antrenmanın yağ yakan egzersizlerden oluşması gerekir. Diyetle yağ yakabilmek için, diyetisyen kontrolünde kalori kısıtlı diyetler uygulamak, yağ yakımında sonucu önemli ölçüde etkiler.

Bölgesel zayıflama ise yattığınızdan yerden yağ yakma hayalini gerçekleştiren mucize uygulamaları kapsar ve yağ yakımında en etkili, en konforlu yöntemdir.

EMSlim, AWT, Exilis Elite, Forma Plus, Soğuk Lipoliz gibi cihazlı sistemler, farklı teknolojik alt yapılara sahip, farklı enerjilerle etki eden, yağ yakan medikal estetik uygulamalardır.

Yağ Yakan Egzersizler

Spor, sıkı bir vücuda sahip olmanın ve form tutmanın olmazsa olmazı. Kilo kontrolü sağlamak, aktif ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için sporun alışkanlık haline getirilmesinin önemini hepimiz biliyoruz.

Fakat yağ yakmak gerektiğinde, sağlıklı kalmak için yapılması gereken minimum günlük egzersizden daha fazlasına ihtiyacımız var. Vücuttaki yağ oranını azaltacak antrenman, yağ yakan egzersizlerden oluşmalı ve metabolizmaya uygun olarak kişiye özel planlanmalıdır. Spor yapmasına rağmen yerleşik bölgesel yağlardan bir türlü kurtulamayan kadın ve erkeklerin sayısı hiç de az değildir.

Peki, yağ yakan egzersizlerden oluşan bir antrenman nasıl olmalı?

  • Kardio etkisi ile kalp atışını hızlandırmalı, bedeni kalori harcama yönünde harekete geçirmeli.
  • Tüm kas gruplarını çalıştıran egzersizlerden oluşmalı.
  • Ağırlık kullanılmalı, kas grupları üzerinde ağırlık çalışması içermeli.
  • Bir kas grubundan diğerine geçerek full body workout tekniğiyle, tüm bedende total egzersiz turları şeklinde performe edilmeli.
  • En az 40 dakika sürmeli en fazla 1 saat.
  • Hafta 3-4 gün tekrar edilmeli.
  • Pilates, GFX, Kardio-Fonksiyonel egzersizler gibi farklı türler, dönüşümlü olarak uygulanmalı.

Yağ Yakan Diyetler 

Protein ağırlıklı gıdalardan oluşan ve günlük kalori sınırı getiren beslenme planları, metabolizma hızını artırarak vücudun yağ yakmasını sağlar.

Yağ dokusu küçüldükçe vücut hatları belirgin hale gelir ve beden ölçüleri incelir. Fakat kilo kaybı şiddetli olduğunda diyet sonrası sarkma gibi durumlar yaşanmaktadır. Dolayısıyla sıkılaşmak istiyorsak yağ yakan diyetleri sporla desteklemeli ve yetersiz kaldığı durumlarda vücut sıkılaştırma uygulamalarından destek almalıyız.

Vücudu sıkılaştırmak için ne yemeli, yağ yakan besinler neler gibi sorulara en doğru cevabı verecek olan kişiler, beslenme uzmanlarıdır. Yağ yakan bir diyet programı uygulamadan önce metabolizmanıza uygun beslenme planı için diyetisyen desteği almanızı öneririz.

Beslenmenin sıkılaşma üzerindeki etkisi spordan daha fazladır. Sağlıklı beslenmediğimiz takdirde en etkili bölgesel incelme uygulamaları da en hızlı sıkılaştıran egzersizler de belli bir yere kadar ancak etki edecektir.

Yağ Dokusunu Küçülten Medikal Uygulamalar Nelerdir?

Bölgesel zayıflama ve vücut sıkılaştırma uygulamaları yağ dokusunu küçülterek hayal ettiğiniz gibi sıkı ve biçimli vücut hatlarına sahip olmamızı sağlar. EMSlim, Body FX, Soğuk Lipoliz, Exilis Elite, Elektro Masaj, AWT ve Forma Plus yağ dokusunu küçülten uygulamaların başında gelir.

1) EMSlim ile Yağ Yakmak ve Kas Yapmak Çok Kolay:

EMSlim, bir tür inaktif spor cihazıdır. Elektromanyetik enerjisiyle kas gruplarını yoğun bir şekilde çalıştırarak kas dokusunun büyümesini ve yağ hücresinin parçalanmasını sağlar.

Sporcular arasında dahi EMSlim, kas şekillendirme ve sıkılaşma elde etmek için çok sık tercih edilen bir uygulamadır. Çünkü EMSlim kas stimülatörü ile normal koşullarda fiziksel olarak gerçekleştirilmesi imkânsız bir egzersiz yoğunluğu elde etmek mümkündür.

2) Body FX ile Daha İnce ve Daha Sıkı Bir Vücut:

Body FX uygulamasında radyofrekans enerjisi yağ dokuya odaklı yüksek ısı uygularken negatif basınçlı vakum sayesinde parçalanan yağ dokusunun vücuttan atılması hızlandırılır.

Bölgesel yağlanma, selülit ve vücut sarkmalarında kullanılan en etkili vücut şekillendirme cihazı Body FX yağ dokusunu küçültmekle kalmaz, bağ dokudan itibaren deriyi yeniden yapılandırır, toplar ve sıkılaştırır.

3) Soğuk Lipoliz ile Sımsıkı Bir Karın:

Tek seansta incelme elde etmemizi sağlayan soğuk lipoliz sayesinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan karın, bel ve basen bölgesindeki yağlardan kalıcı olarak kurtulmak mümkün.

CRYO Lipo (Soğuk Lipoliz) uygulamasının birçok bölgesel zayıflama yönteminden en büyük farkı yağ hücrelerini yüksek soğukla parçalıyor olmasıdır.

Vakumlu sistem, yağ dokusunu bedenden ayırır ve uzun süre yüksek soğuğa maruz kalan yağ doku ölür. Ölü yağ dokusunun lenfatik sistem tarafından vücuttan atılması biraz zaman alabilir. Genetik özelliklere bağlı olarak, bedenin belli bölgesinde tutunmuş inatçı yağlara veda etmekte kullandığımız yağ yakan cihazlı sistemler arasında soğuk lipoliz ilk sıralarda yer alır.

4) Exilis Elite ile Herkes Taş Gibi Bir Vücuda Sahip Olabilir:

Saten germe mucizesinin patentli markası Exilis Elite ile Saten Vücut Germe, hem sıkılaşma hem de bölgesel incelme sağlayan kombine vücut uygulaması sitemidir.

Exilis Elite, özel başlığı sayesinde, odaklandığı dokuda 42 dereceye kadar yüksek ısı uygulayarak yağ dokusunun küçülmesini ve bağ dokunun kendi kendini onarmasını sağlar. Uygulandığı bölgede dokuların sıkılaşmasına neden olur.

Ayrıca; Elektro Masaj, AWT (Akustik Şok Dalga Terapisi) ve Forma Plus da yağ yakan ve bölgesel sıkılaşma sağlayan diğer medikal estetik uygulamalarıdır.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer