Vücut Çatlaklarına Karşı Doğal Çözümler | Pervin Dinçer

Whatsapp


Vücut Çatlaklarına Karşı Doğal Çözümler

Vücut Çatlakları için Doğal Çözümler

Medikal estetik uygulamaları dışında doğal yöntemlerden faydalanarak vücut çatlaklarını iyileştirebilir, cildin kendini yenilemesine yardımcı olabiliriz. 

Vücut çatlakları, bir zamanların tedavisi en zor cilt sorunuydu. Eski ve derin çatlaklar birçok kadının bir dönem kabusu olmuştur. Medikal estetik uygulamalar sayesinde, daha çok sınırlı hasar verme ve kolajen üretimini tetikleme yöntemleri ile çatlak tedavilerinden olumlu sonuçlar elde etmeye başladığımız günden beri, vücut çatlaklarından eskisi kadar korkmuyoruz, diyebiliriz. 

Hamilelik ve Doğum Sonrası Vücut Çatlakları

Doğum sonrası karın, uyluk, bacaklar, kalça ve göğüslerde oluşan derin çatlaklar birçok anneye hamilelikten kalan en ağır hasardır.  Doğum, hem bir hızlı büyüme dönemi olduğu için deriyi çatlatır hem de kilo alıp vermeye bağlı olarak deri sarkar ve çatlar. 

Hamilelik süresince deri genişlerken cildi sürekli olarak nemlendirmek, doğal yağlar, bitkisel içerikli kremler kullanmak, vazelin gibi yoğun nemlendirme sağlayan ürünlerle cildi desteklemek, bu dönemden daha az hasarla çıkmanıza önemli ölçüde katkı sağlar. 

Ergenlik Döneminde Oluşan Çatlaklar 

Bir başka hızlı büyüme dönemi olduğu için ergenlik çağı, cildin en çok çatladığı dönemdir  fakat bu dönemde oluşan çatlaklar genellikle daha sonra, ileri yaşlarda rahatsız etmeye başlar. Birçok kişi, ergenlik döneminde oluşan çatlakların farkına varmaz ya da çok önemsemez. Yıllar geçtikçe gözününe daha çok görünür hale gelen vücut çatlakları,  genellikle ergenlik döneminden kalmadır. 

Hem boy atma hem büyüyüp genişlemeye bağlı olarak bacakların arkasında, üst bacaklarda, bel bölgesinde oluşan çatlaklar, ergenlik döneminde, özellikle kız çocuklarında yaygın olarak gözlemlenir.

Kilo Alıp Vermeye Bağlı Oluşan Vücut Çatlakları  

Deri, en büyük organımızdır. Bedenimizin en önemli koruma, savunma sistemidir. Güzelliğimizin yaşadığı en değerli giysimizdir. Kilo aldığımızda bizi içinde tutmaya devam edebilmek için esner, gerekirse aynı anda yırtılıp genişlerken kendi kendini onarır. Vücut çatlakları işte bu mucizenin bir sonucudur.

Kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan çatlaklar, erken müdahale edildiğinde ciddi oranda iyileşebilen çatlaklar grubuna girer. Vücut çatlaklarında erken müdahale en önemli konudur. Çünkü çatlak tedavisini zorlaştıran, çatlağın ne kadar eski olduğudur. Yeni ya da henüz ortaya çıkan vücut çatlakları özellikle doğal yöntemlerle kolayca iyileştirilebilir.

Peki, Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? 

Vücut çatlaklarına hangi yağ iyi gelir, vücut çatlakları sporla geçer mi gibi birçok sorunun temelinde, doğal yöntemlerle vücut çatlaklarını geçirmenin mümkün olup olmadığı sorusu yatar. 

Evet, doğal yöntemlerle cilt çatlaklarını iyileştirmek, azaltmak ya da tamamen yok etmek de mümkün olabilir. Burada belirleyici olan çatlağın ne kadar derin olduğu ve oluşmasının üzerinden ne kadar zaman geçtiği. Fakat her koşulda, sürekli ve düzenli uygulamalar az ya da çok ama muhakkak işe yaracaktır. 

Vücut çatlaklarını gidermek için kullanabileceğiniz birçok doğal yöntem arasından bizim seçtiklerimiz şöyle:

 

  • Vücut Çatlaklarına Bitkisel Çözümler:

Çatlak tedavisinde bitkisel çözümler oldukça geniş bir yer kaplar. Şifalı bitkiler uzmanlık gerektirdiği ve her bünyede rastgele kullanılması doğru olmayacağı için, çatlak tedavisinde kullanılan ve işe yaradığı bilinen zararsız bitkilerden  ve hemen her evde bulunan sebze ve meyvelerden yararlanabiliriz.

 

1) Aloe Vera:

Cilt yenileme özelliği olan ve yüksek oranda nem sağlayan aloa vera bitkisinin etkisini artırmak için çatlak tedavisinde kullanırken E vitamini bakımından zengin gıdalarla birleştirebilirsiniz. Aloa vera henüz oluşmuş çatlakların tedavisinde ve çatlak oluşumunu engellemede oldukça etkili bir bitkisel çözümdür. Düzenli kullanmalı ve haftada en az iki kere uygulamalısınız. 

 

2) Patates:

Yumru sebzeler familyasından olduğu için toprak altında büyüyen patates, zengin bir mineral kaynağıdır. Cildin, kendini yenilerken ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri patatesten elde edebiliriz. İsterseniz suyunu çıkarıp çatlakların üzerine masaj yağarak kullanın, ya da kalın dilimler halinde kestiğiniz patateslerle direk olarak çatlak deriyi, her iyi yönde daireler çizecek şekilde ovun. İşe yaradığını hemen fark edeceksiniz. Haftada 1-2 uygulama için uygundur. 

 

3) Keten Tohumu ve Yoğurt:

Vücut çatlaklara karşı kesin çözüm diye hakkında haberler çıkan keten tohumu yağı yerine çekilmiş keten tohumu ile bir miktar yoğurdu karıştırın ve masaj yaparak çatlaklar üzerinden uygulayın. En güçlü bitkisel kolajen kaynağı olan keten tohumu, çatlak tedavisinde kullanılabilecek güvenli bitkisel çözümlerden biridir. 

Ayrıca, bu dönemde keten tohumunu beslenmenize ekleyerek içerden kolajen desteği sağlayabilirsiniz.  

 

  • Vücut Çatlaklarına Karşı Doğal Yağlar:

Tohum ve çeşitli bitkilerden elde edilen doğal yağar, geleneksel tedavi yöntemlerinin temelini oluşturur. Şifalı yağlarla yapılan masaj, cilt sağlığı için en iyi bakım rutini olmakla beraber, birçok cilt probleminin giderilmesinde  de etkilidir.  

 

1) Hint Yağı:

Vücut çatlaklarına karşı kullanılan en popüler doğal yağdır. Çatlak olan bölgeye Hint Yağı ile uzun uzun masaj yaptıktan sonra, yağın etkisini arttırmak için bölgeye sıcak uygulayarak kullanılır. 

 

2) Tatlı Badem Yağı:

Cilt bakımında en çok kullanılan yağların başında gelir. Çatlak tedavisinde de en etkili doğal yağlardandır. Etkisini artırmak için banyodan sonra sıcak cildinize uygulayabilirsiniz.  

 

3) Zeytinyağı:

Zeytinyağı, antiseptik özelliği nedeniyle cilt yaralarında eskiden beri ısıtılarak kullanılmaktadır ve birçok bitkinin özü zeytinyağında çözdürülerek doğal yağa dönüşür. Yani birçok bitki yağı aslında zeytin yağıdır. Zeytinyağını benmari usulü ısıtın ve bir pamuk yardımıyla ya da ellerinizle masaj yaparak, çatlak bölgeye uygulayın.    

 

4) Kakao Yağı:

Kan dolaşımını harekete geçirdiği için cildin kendi kendini onarmasına destek sağlayan bir doğal yağdır. Kakao yağı ile masaj yaparak çatlakların görünümünü önemli ölçüde azaltmak mümkün. Ayrıca hamilelik ve ergenlik dönemlerinde  kakao yağı kullanarak çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

 

  • Egzersiz:

Çatlakları kaybolması için ihtiyacımız olan şey cildin sıkışmasıdır. Egzersiz, vücudun tüm sistemlerinin en iyi şekilde çalışmasını sağlayarak, cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Dolaşım sisteminin harekete geçmesi demek bedenin tüm yenilenme mekanizmalarının aktif hale gelmesi demektir. Egzersiz, sıkılaşma için olmazsa olmazlardandır  ve en doğal yöntemdir. 

 

  • Kuru Fırça ve Masaj:

Eski bir gelenek olarak kese, kuru fırçalama, özellikle vücut bakımında yeniden popüler hale geldi. Doğal at kılı fırçayla yapılan kuru fırçalama, kan dolaşımı ve lenf sistemini harekete geçirerek cildin kendi kendini yenileme yeteneğini aktif hale getiriyor. Kuru fırçalama ve kese uygulamalarını, doğal yağlar ile kombine ederek çok daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. 

 

  • Cildin En Önemli Gereksinimi Su:

Bedenimiz üçte birinin su olduğunu düşünürsek ve en büyük organımızın derimiz olduğunu hatırlarsak, su içmenin cilt sağlığı açısında önemini bir kez daha en güçlü şekilde vurgulamış oluruz. 

Vücut çatlaklarına karşı doğal yöntemler arasından kendinize göre bir kombinasyon oluşturabilir, vücut bakımı rutininizi çatlakları yok etmek üzere güncelleyebilirsiniz. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer