27 Soruda Selülit Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir? | Pervin Dinçer

Whatsapp


27 Soruda Selülit Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir?

27 Soruda Selülit

Her kadının problemi portakal kabuğu görünümü selülit hakkında sıkça sorulan soruları ve tedavi yöntemlerini 27 soruda sizler için bir araya getirdik. 

1. Selülit oluşmasının nedenleri nelerdir?
 Kişiden kişiye göre değişen birçok farklı nedenle selülit oluşabilir. En yaygın sebebi hareketsiz günlük yaşam, uzun süre oturarak çalışmak ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Selülit oluşumuna yatkın cilt yapısına sahip olmanın dışında başlıca nedenleri; genetik sebepler, hormonal sorunlar ve yaşlanmaya bağlı dokusal bozukluklar diyebiliriz.

2. Selülitlenmeye yatkın cilt yapısı hangi özellikleri taşır?
Kadınların cilt yapısı maalesef selülitlenmeye yatkındır. Erkeklerde bağ doku içindeki yağ hücrelerini saran bantlar çapraz, sık ve düzenliyken kadınlarda bu bantlar dikine uzanır  ve gevşektir. Doğurganlık ve dişi bedenin diğer gereksinimleri sebebiyle kadınların cilt yapısı esnek, yağlı ve/ veya kolayca yağlanabilen bir yapıya sahiptir.

3. Hareketsizlikten kaynaklanan selülit oluşumuna karşı pratik çözümler nelerdir?
Selülit tedavisinde kullanılan cihazlı medikal uygulamalar, selülit masajı terapileri, evde yapılacak bir takım bakımlarla kan dolaşımını ve lenf drenaj sistemini harekete geçirmek ve bol su içmek, hareketsizlikten kaynaklanan selülitle mücadelede pratik ve oldukça etkili yöntemlerdir.

4. İleri yaşlardaki selülit tedavi edilebilir mi?
Selülit her yaşta tedavisi mümkün bir cilt problemi ve dolaşım sorunudur. İleri yaşlardaki eski oluşumlu selülitlerin tedavisi genç yaşta oluşan daha taze selülitlerin giderilmesine oranla belki biraz daha zaman alabilir. Uzun bir protokol ve birkaç yöntemin birlikte kullanılması gerekebilir. Selülit, derecesine bağlı olarak bazen kolaylıkla bazen emek ve sabır isteyen bir süreçle, ama genellikle tedavi edilebilen bir durumdur.

5. Genç kişilerde selülit neden oluşur?
Selülit aslında yaşla direkt olarak alakalı değildir hatta son yıllarda genç nesilde daha yaygın gözlemlendiğini de söyleyen araştırmalar vardır. Genetik yatkınlık, cilt yapısı, ten rengi, beslenme alışkanlıkları ve hormonal durumlara bağlı olarak genç kişilerde de selülit oluşumu gayet normaldir. Ergenlik dönemlerinde, gelişim çağının verdiği hızlı ve dengesiz hormonal değişiklikler, gençlerde selülit oluşumunu tetikleyebilir.

6. Hormonal bozukluk sebebiyle oluşan selülit, medikal uygulamalarla tedavi edilebilir mi?
Elbette. Doktor tavsiyesi doğrultusunda hormon tedavisine paralel olarak ya da tedavi sonrasında takiben, selülit tedavisi uygulanabilir. Böylece portakal kabuğu görüntüsüne veda eder ve başka sebeplerden ötürü yeni selülit oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

7. Vücudun hangi bölgelerinde selülit oluşması normaldir?
Bacaklar, basen, kalça ve karın bölgesi selülit oluşumunun normal olduğu bölgelerdir. Bedenin yağlı ve yağlanmaya meyilli olduğu bu bölgelerde selülit oluşması, özellikle kadınlar arasında çok yaygın ve biyolojik olarak da normaldir.

8. Selülit neden kadınlar arasında daha yaygındır?
Kadınlar, doğurma yeteneği dolayısıyla esneme kapasitesi yüksek bir kas yapısına, oldukça esnek bağ dokuya ve cilt yapısına sahiptirler. Bu yeteneğin olumsuz bir sonucu olarak selülit, kadınların erken yaşlardan itibaren peşini bırakmayan, yaygın bir problemdir.

9. Selülit kaç yaşında oluşur?
Ergenlikten itibaren selülit oluşumuna rastlamak mümkün. Daha erken yaşlarda, kilo problemi ve beslenme bozukluğu olan kız ve erkek çocuklarında da selülit aşırı kiloya bağlı olarak gözlemlenebilir. Sağlıklı bir bedende erken yaşlarda selülit oluşumu, görmek istemediğimiz bir durumdur.  Zira selülit aynı zamanda dolaşım bozukluğunun bir işaretidir. Hareketsiz yaşam tarzı sebebiyle günümüzde çok daha erken yaşlardan itibaren selülit oluşumu gözlemlenmektedir, diyebiliriz.

10. Selülit geçer mi?
Evet, selülitin  tedavisi mümkündür ve birçok farklı teknoloji ve yöntemle selülitlerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Gelişen medikal estetik teknolojisinin üzerine yoğun olarak çalıştığı konulardan biri olması sebebiyle cihazlı uygulamalar, selülit tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

11. Selülit derecesi nasıl tespit edilir?
Ayaktayken pürüzsüz fakat elle bastırıldığında selülit görüntüsü veriyorsa gizli selülit dediğimiz henüz başlangıç aşamasındaki 1. derece selülit durumu var demektir. Selülit 2. derecede ise ayakta çok da belli olmaz fakat otururken bariz şekilde görünür, 3. aşamada artık ayakta da belli olan portakal kabuğu görüntüsünden söz ediyoruz, 4. aşama son evresidir ve cilt renginden değişiklikler meydana gelir, ağrıya neden olabilir.

Selülit Öncesi ve Sonrası

12. Üçüncü derece selülit nasıl tedavi edilir?
Tüm cihazlı uygulamalar 3. derece selülit üzerinde oldukça etkili sonuçlar elde etmemize yarayan tedavilerdir. Spor ve diyetle desteklenebilir. Son evre yani 4. derece selülit vakaları dışında, medikal uygulamalarla tedavi edilemeyecek selülit derecesi yoktur.

13. Selülite karşı doğal çözümler nelerdir?
Selülite karşı en doğal çözüm bol sıvı tüketimidir. Bolca su içmek  en doğal ve pratik çözüm. Ayrıca selülit karşıtı bitki ve meyve kürleri bu anlamda işe yarayabilir. Alerjen durumlarına karşı bitkisel içerikler konusunda dikkatli olmalısınız. Selülite iyi geldiği düşünülen zerdeçal gibi bir takım doğal ürünleri beslenme alışkanlıklarınıza dahil edebilir, harici ve dahili olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tedavi seçeneklerini Selülit Tedavisi sayfamızda inceleyebilirsiniz.

14. Selülit tedavileri işe yarıyor mu?
Evet, selülit tedavileri oldukça etkili bir şekilde işe yarayan uygulamalardır. Direkt olarak deforme olmuş yağ dokusuna odaklandığı için kısa sürede netice aldığımız, sonuç odaklı tedavilerdir.

15. Kalıcı olarak selülitlerden kurtulmak mümkün mü?
Selülit tedavileri, kalıcı sonuçlar elde etmek üzere uzun seanslardan oluşan protokollerdir. Doğal olarak sonuçlar kalıcıdır. Evet, selülitlerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Fakat, tedavi süresince ve sonrasında da beslenme alışkanlıklarınıza ve yeterli miktarda su tüketmeye  dikkat etmelisiniz. Mümkün olan her fırsatta yürüyüş yapmak ve  merdiven çıkma gibi aktiviteleri ıskalamamak önemli. Pasif spor ve elektro masaj uygulamaları ile selülite karşı koruma sağlayabilirsiniz.

16. Selülit tedavisi için en doğru mevsim ne zaman?
Selülit tedavilerinin tamamı her mevsim güvenle uygulanabilir. Yaza hazırlık döneminde yoğun olarak tercih edilir. Kışın da düzenli olarak yapılan bakımlar, selülit oluşumunun önüne geçmemizi sağlar.

17. Selülit tedavisinde kullanılan etkili yöntemler hangileridir?
Farklı enerji kaynakları ile etki eden birçok yöntem ve cihazdan söz edebiliriz. Em Slim, AWT, Body Fx, Forma Plus ve Exilis Elite selülit tedavisinde kullandığımız, hasta memnuniyeti en yüksek cihazlı uygulamalardır.

18. EMSlim ile selülit tedavisi nasıl bir uygulamadır?
EMSlim inaktif egzersiz uygulamasıdır. Selülitli bölgeye ekstrem skorda egzersiz uygulayan bir kas geliştirme stimülatörüdür. bu uygulama ile yağ yakımı sağlanırken aynı zamanda kas kütlesi gelişir. Selülitlere veda ederken kaslı bir görüntüye kavuşmak isterseniz EMSlim’i tercih edebilirsiniz.

19. AWT selülit tedavisinde nasıl uygulanır?
Akustik Şok Dalga Terapisi AWT ile selülitli dokuya güçlü bir basınç uygulanır. 8 ile 10 seans arasında  planlanır, hafta 1 ya da 2 uygulama şeklinde uygulanır.

20. Body FX ile selülit tedavisi acıtır mı?
Selülit tedavilerinin tamamı ağrısız ve acısız, son derece konforlu uygulamalardır.

21. Forma Plus selülit tedavisinde etkili midir?
Forma uygulaması, selülit tedavisinde kullanılan en etkili sistemlerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda sıkılaşma ve incelme sağlayan, çoklu kazanımları olan harika bir selülit tedavisi yöntemidir.

22. Exilis Elite ile selülit tedavisi yaptıranlar sonuçtan memnun mu?
Exilis Elite aynı zamanda saten vücut germe uygulaması cihazı olduğu için selülit tedavisinin ardından ipek gibi bacaklara kavuşmanızı sağlar, hasta memnuniyeti oldukça yüksek uygulamaların başında geldiğini söyleyebiliriz.

23. Ameliyatsız selülit tedavilerinin avantajı nelerdir?
En büyük avantajı herhangi bir iz kalmıyor olmasıdır. Üstelik hayatınıza ara vermeniz gerekmez. Mesai arasında dahi uygulanabilecek kadar kısa sürelerde yapılan, ağrısız işlemler sayesinde iş ya da sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez. İyileşme dönemlerine ihtiyaç duymazsınız. Yara iyileşme gibi bir zahmete katlanmanız gerekmez. Ameliyatsız selülit tedavileri fiyatları cerrahi işlemlere göre çok küçük bütçelerdir.

24. Evde selülit karşıtı bakımlar, yöntemler nelerdir?
At kılı fırça ile kuru fırçalama, kan dolaşımı harekete geçirecek peelingler, bitkisel yağlarla yapılan masaj ve benzeri bakımlar, evde uygulanabilecek yöntemler. Düzenli yapıldığında sonuç almak mümkün. Fakat sabırla ve sürekli olmak koşuluyla.

25. Hani gıdalar selülite neden olur?
Yüksek ve işlenmiş şeker içeren tüm yiyecek ve içecekler, fast food tarzı kızarmış gıdalar, yüksek oranda doymamış yağ, trans yağ içeren her türlü yiyecek ve içecekler, selülit oluşumuna neden olur.

26. Selülit düşmanı gıdalar nelerdir?
Antioksidan besinler selülit düşmanı gıdalardır. Tüm yeşillikler, ananas ve berry ailesinden orman meyveleri, yeşil çay, zerdeçal, selülitle mücadelede beslenmemize ekleyebileceğimiz gıdalardır.

27. Kahve selülit yapar mı?
Fazla tüketildiğinde selülit yapması mümkün olan kahve kararında tüketildiğinde, metabolizma hızını artırdığı için selülit oluşumunun önüne geçebilir. Bu konuda bilimsel araştırmalar farklı veriler de ortaya koymaktadır. son zamanlarda kahvenin aklandığını söyleyebiliriz. Fakat, şekerli ve kremalı bol kalorili kahvelerden bahsetmediğimizi açıkça belirtmek gerek.

Soru-Cevap serimizden olan 29 Soruda Hydrafacial Uygulaması ile Hydrafacial’ı ayrıntılı keşfedin.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer