Cildi Soyma İşlemi ile Yenilemenin Tam Zamanı | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cildi Soyma İşlemi ile Yenilemenin Tam Zamanı

Cildi Soymak

 
Havaların serinlemesi ile birlikte cilt yenileme ve yüz gençleştirme amacıyla uyguladığımız cilt soyma işlemi için ideal sezona girmiş bulunuyoruz.

Çünkü yazın kızgın güneşi ve sıcak havaları, bazı cilt bakımları için pek uygun olmayan koşullar yaratmaktadır. Bu sebeple, güneş zaten leke yaptığı için yazın cildi soymaktan mümkün mertebe imtina ederiz ki, daha derin ya da koyu cilt lekelerinin oluşmasına neden olmayalım. 

Cildi soyarak yenileyen uygulamaları yazın değil de sonbahar ve kış aylarında yapmayı tercih etmemizin tek sebebi güneşin zararlı ışınlarından korunmak değildir. Cildi ne derece derin soyduğumuza bağlı olarak ihtiyacımız olan iyileşme sürecinin hassasiyeti her vakada farklıdır ve yaz mevsiminde enfeksiyon riski daha yüksektir. Havanın sıcak olmasının yanı sıra terliyor olmamız nedeniyle mevsim, iyileşme süreçleri için pek destekler nitelikte değildir.  

Cilt soyma işlemlerinden en iyi sonucu elde etmek ve yan etkiye neden olmayacak şekilde faydalanabilmek için sonbahar, kış ve ilkbaharın ilk iki ayı en doğru zamanlardır. 

Cilt Soyma İşlemi Nedir?

Cilt soyma işlemi; leke tedavisi, cilt yenileme, kırışıklık giderme, yüz gençleştirme, akne ve skar izlerinin neden olduğu pütürlü cilt görüntüsünü tedavi etmek gibi amaçlarla bir takım kimyasal bileşenler, lazer sistemleri ya da dermabrazyon cihazı ile cilt yüzeyinin zımparalanması/aşındırılması esasına dayanan cilt yenileme yöntemlerini kapsar.

Cilt soyma işlemi çok hafif derecede ya da oldukça derin bir deri soyulması şeklinde gerçekleştirilebilir. Cilt yüzeyinde eski ve derin leke ya da akne çukuru gibi problemler söz konusu ise ya da ince çizgilerden kurtulmak ve cilt yüzeyini tamamen yenilemek gibi bir amaçla kullanılacaksa, kabuk atma şeklinde bir cilt soyma uygulaması yapmak mümkün.   

Normal koşullarda, cildimiz belli aralıklarla kendi kendini yeniler. Gençlik yıllarındaki cilt canlılığının sebebi bu periyodik yenilenmedir. Yaş ilerledikçe bu doğal yenilenme aksamaya başlar, eksiki kadar kuvvetle yapılamaz hale gelir. Ölü deriyi atamadığı için cilt katmanları giderek soluklaşır, yaşlanır. 

Kimyasal peeling, fraksiyonel lazer, dermabrazyon gibi cildi soyarak yenileyen cilt bakımları sayesinde ilerleyen yaşlarda da cildi güvenle soymak ve yenilemek mümkün.

Cilt Soyma İşlemi Ne İşe Yarar?

Cildin üst katmanı, çevresel etkilere ve örneğin makyaj gibi günlük bir takım uygulamalara maruz kaldığı için zamanla yıpranır, kirlenir, lekelenir vesaire. Ölü derinin soyulması, cildin alt katmanındaki taze, ışıltılı derinin ortaya çıkmasını sağlar ve cilt daha rahat nefes alır. Dolayısıyla cilt soyma uygulaması sadece daha parlak ve canlı bir cilde kavuşmanızı değil aynı zamanda cildin genç kalmasını sağladığı için önemli bir bakım rutinidir.

Cilt yüzeyindeki soyulma, cildin alt katmanlarında hücresel yenilenmeyi ve kolajen üretimini tetikler. Kolajen ve elastin sentezinin artması için cildi soyma işlemlerinden yardım almak, cilt yenilemede en eski yöntemler arasında yer alır. 

Tıpkı bir yarayı kapatmaya çalışması gibi cilt, yüzeyin soyulması ile birlikte, yeni cilt dokusunu oluşturmak ve korumak üzere daha fazla kolajen üretir. 

Cilt Soyma İşleminin Faydaları Nelerdir?

Cilt soyma işleminden beklentimiz taze, ışıl ışıl, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak. Doğadaki birçok canlının deri değiştirmek, kabuk yenileme gibi yetenekleri olduğunu biliyoruz.  Biz insanlar daha mikro düzeyde bir pullanma ve ölü deriyi dökme süreciyle, aynı şeyi aslında yapıyoruz fakat cilt soyma işlemleri sayesinde epidermisi tamamen yenileyebiliriz.

Kimyasallar ve asitler ya da lazer ışığı ile cilt yüzeyinde oluşturduğumuz hasarı iyileştirmek için harekete geçen cilt hücreleri, öncelikle yeni bir cilt yüzeyi oluşturur ve sonra da kabuk atarak, ölü cilt yüzeyini soyar ve bu işlemin birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz: 

Ölü Deriyi Soyar

Cilt soyma sonrası ölü deriden sıyrılan cilt canlanır. Özellik soluk cilt şikayeti olanlar için cilt soyma uygulamaları ideal cilt yenileme işlemleridir.

Yazdan Kalma Cilt Lekelerini Yok Eder

Cilt soyma işlemlerini en çok leke tedavisinde kullandığımızı söylemek mümkün. Özellikle güneş lekelerinden kurtulmak için lazerle/kimyasal peeling ile cilt soyma çok yaygındır. 

Sivilce İzlerini Giderir

Akne ve skar izleri yüzün olduğundan yaşlı ve gölgeli görünmesine neden olur. Cilt soyma işlemi sayesinde ne kadar eski olursa olsun cildinizin pürüzlü ve mat görünmesine neden olan sivilce izlerine veda edebilirsiniz. 

Cilt Tonunu Açar

Cilt soyma işlemi sonrası ortaya çıkan yeni cildin rengi daha açıktır. Bu sebeple cilt tonunu açmak ya da eşitlemek istediğimizde başvurduğumuz uygulama cilt soyma işlemleri olur. Yeni ve açık renkli cilt güneşe karşı daha güçsüz olacağı için, cilt soyma işlemlerini özellikle sonbahar ve kış aylarında yapmayı tercih ederiz.

Işıl Işıl ve Tertemiz Bir Cilde Kavuşmanızı Sağlar 

Cilt güzelliği söz konusu olduğunda aslında belli bir evrensel beğeni ortalaması söz konusudur. Makyajsızken de ışıldayan, sağlıkla parlayan, taze ve pembe, bebek gibi bir cilde sahip olmak hepimizin hayalidir ya da kim böyle bir cilde sahip olmak istemez ki! Cilt soyma işlemi sayesinde tazecik ve tam da hayal ettiğiniz gibi bir cilde kavuşabilirsiniz. 

Cilt Soyma İşleminin Zararları 

Cilt soyma işlemi doğru yöntemle uygulandığında ve iyileşme sürecinde sizden beklenen hassasiyete uygun şekilde, uyarıları ve ikazları dikkate aldığınız takdirde herhangi bir zararı ya da yoktur.

Fakat cilt soyma ciddi bir işlemdir, uzman kişiler tarafından, hijyenik koşullarda ve cilt yapısı dikkate alınarak uygulanmalıdır. Aksi halde bazı komplikasyonlar her zaman ihtimal dahilindedir. Peki nedir bu komplikasyonlar:

 • Kaşıntı, batma, yanma
 • Kızarıklık 
 • Kabarma 
 • Enfeksiyon 
 • Cilt lekesi 
 • Cilt renginde solma 


Bu gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için cildin ilk seferde çok derin soyulması yerine kademeli olarak cilt soyma işlemi yapmak, daha doğru bir yaklaşım olacaktır. 

Cilt Soyma İşlemi Sonrası

Cilt soyma sonrası en iyi sonucu elde edebilmemiz için herhangi bir yan etki oluşmaması, enfeksiyon durumunun görülmemesi son derece önemlidir.Bu sebeple cilt soyma sonrası size önerildiği şekilde bakım yapmaya ve uyarıları dikkate almaya lütfen özen gösterin:

 • Cildi sık sık nemlendirin.
 • Bol su tüketin.
 • Güneşten korunun.
 • Kabukları soymayın.
 • Size söylenen süreden önce kapatıcı makyaj malzemeleri kullanmayın.
 • Kişisel hijyeninize özen gösterin. 
 • Hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durun. 

Cilt Soyma Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling; yüzeysel peeling, orta derece derin peeling, derin peeling olmak üzere üç farklı derece uyguladığımız en etkili cilt soyma uygulamasıdır. Son derece memnun kalınan sonuçlar elde ettiğimiz kimyasal peeling yapılırken cilde faydalı asitler kullanılır. 

Uygulama hakkında daha fazlası için Kimyasal Peeling yazımı inceleyebilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer 

CO2 Fraksiyonel lazer, çatlak tedavisine kadar birçok alanda güvenle kullandığımız bir başka güçlü cilt soyma işlemidir. Cilt problemine göre farklı derinlikte uygulama yapma imkanı veren fraksiyonel lazer ile cilt yenileme dört mevsim uygulanabilir fakat derin cilt soyma işlemlerinde tercihimiz gene sonbahar ve kış aylarıdır. 

Cihaz ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Fraksiyonel Lazer sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca dermabrazyon yani cerrahi operasyon ile cildi soyma işlemi de bu kategoride değerlendirilen uygulamalardır.

Evde Cilt Soyma İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde cilt soyma işlemi, klinik ortamda gerçekleştirdiğimiz derinlikte yapılması mümkün değildir. Daha çok peeling gibi ölü deriyi soyacak hafif uygulamalar gerçekleştirilir. 

Düzenli kullanıldığında ve cilt tipine uygun içerikler ya da doğal malzemelerle yapıldığı takdirde, evde cilt soyma uygulamalarının da cilt sağlığını desteklediğini ve yaşlanma etkilerini geciktirdiğini söyleyebiliriz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer