Cilt için Gerekli Vitaminler ve Gıda Takviyeleri | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt için Gerekli Vitaminler ve Gıda Takviyeleri

Cilt için Faydalı Vitaminler

 

Cildi içerden beslemek, genç ve güzel görünmek açısından çok önemlidir. Peki, hangi vitaminler cildi güzelleştirir, nasıl kullanılır, etkileri nelerdir?

Tıpkı bedenimiz gibi cildimizin de daha sağlıklı ve dinç olmak için bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Cilt için vitamin serumları, vitamin içeren kremler bu noktada yetersiz kalır çünkü önemli olan derin dokuların beslenmesidir. Yüzümüze sürdüğümüz C vitamini serumları bu yüzden istediğimiz etkiyi maalesef yaratamaz.

Sağlıklı bir cilt için düzenli cilt bakımı yaptırmak, bol su içmek ve uyku düzeninize dikkat etmek ne kadar önemliyse cilt için kullanılan vitaminler ile cildi içerden beslemek de bir o kadar etkilidir.

Cilt İçin Gerekli Vitaminler, Mineraller ve Gıda Takviyeleri

Yaşlanma ve çevresel faktörlerin olumsuz etkileri, beslenme yetersizliği, vitamin eksiklikleri, haşimato gibi hormonal sağlık sorunları ile bir araya geldiğinde cilt besinsiz kalır, canlılığını yitirir ve soluklaşır.

En iyi nemlendiriciler cildinizi nemlendirmekte yetersiz kalır, kolajen serumları işe yaramaz. Bu yüzden medikal estetik uygulamalarında odağımız cilt altı dokulardır. Buna bir de ağızdan ya da damar yoluyla alınan cilde yararlı vitamin ve mineraller eklendiğinde mükemmel bir cilde sahip olmak çok daha kolay hale gelir.

İşte bağ dokuyu besleyip güçlendiren, cilt için gerekli vitamin, mineral, asit ve antioksidanlardan en etkili ve en önemli bazıları:

Kolajen

Kolajen cildimiz için en önemli protein hücresidir ve yaş ilerledikçe kolajen sentezi azaldığından cildimiz sarkmaya, kırışmaya başlar, gençliğini yitirir.

Kolajen üretimini tetikleyen cilt bakımlarına ek olarak kolajen takviyesi alarak cilt altı dokuların gençleşmesine yardımcı olabilirsiniz. En iyi kolajen markası hangisi sorusuna cevap vermek zor. Bu konuda cilt uzmanınızdan tavsiye alabilir ya da kendiniz araştırma yapabilirsiniz.

Toz kolajen, sıvı ya da kapsül halindeki kolajen takviyeleri arasından cildiniz için en iyisini ve damak zevkinize uygun olanını bulduğunuzda, 3 kür kullanıp en az 3 ay ara vermeyi unutmayın.

Detaylı bilgiyi  Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar? makalemizde okuyabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini cildimiz, tüm bedenimiz ve bağışıklık sistemimiz için en önemli vitaminlerin başında gelir ve genellikle günlük beslenmeyle yeteri kadar C vitamini sağlamak pek mümkün değildir. Üstelik C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamin türü olduğu için yetişkinlerde de ve çocuklarda C vitamini eksikliği yaygındır.

Düzenli olarak C vitamini serumu kullanmak cildi beslemek açısından ihmal edilmemesi gereken bir bakım rutinidir. Cilt altına uyguladığımız yüksek saflık derecesindeki C vitamini formları daha uzun süre etkili olduğu için belli aralıklar bu tür bakımlar ( Baby Face Beauty, Hydrafacial gibi) yaptırarak C vitamini eksikliğinin önüne geçebiliriz.

Ayrıca damardan ya da ağız yoluyla C vitamini takviyesi alarak hem cildimizin hem de bedenimizin C vitamini ihtiyacını güçlü bir şekilde karşılamak mümkün.

E Vitamini

E vitamini hemen hemen tüm kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunur. Cilt bakımı ürünleri, şampuanlar, saç ve tırnak güçlendirici serum ya da kremler, makyaj malzemelerinin önemli bir kısmı, belli bir miktarda E vitamini ile zenginleştirilmiştir.

Böylece antioksidan etkisi nedeniyle E vitamini hem bakım hem de kozmetik formüllerin vazgeçilmez bileşeni haline gelir. Cildi yatıştıran ve iyileştiren E vitamini, onarıcı ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı koruma sağlar.

E vitamini maliyeti düşük, her eczanede birçok farklı formda bulunması mümkün olan cilt için faydalı vitaminlerden biridir. İster içerden ister dışardan ya da her ikisi birden olacak şekilde cildinizi E vitamini ile besleyip destekleyebilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini bizim için Retinol yani yaşlanma karşıtı koruma, cilt gençleştirme, sebum dengesinin kurulması, gözenek sıkılaştırma ve ışıltılı bir cilde sahip olmak demek.

Başta göz sağlığı olmak üzere bedenimiz için önemli etkileri olan A vitamini eksik olduğunda göz kuruluğu, cilt kuruluğu gibi hiç istemediğimiz problemler ortaya çıkar. Cildin kuruması demek yaşlanması demek olduğu için A vitamininin bir formu olan Retinol, cilt bakımında kullandığımız en önemli içeriklerin başında gelir.

A vitamini kapsül haline ağızdan alınabilir, haricen kullanılabilir, serum versiyonları cilde sürülebilir ya da direk cilt altına A vitamini uyguladığımız bakımlarla cildin tüm retinol (A vitamini) gereksinimi giderilebilir.

Vitamin B3

B3 vitamini güzellik ve kozmetik dünyasında Niacin ya da Niacinamide olarak bilinen, son dönemlerin popüler serum içeriklerindendir. Peki B3/Niacinamide ne işe yarar?

Niacinamide serumlar cilt rengini aydınlatmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılır aynı zamanda leke giderici etkisi nedeniyle leke tedavisinde de B3 vitamininden faydalanmak mümkün.

B3 vitamini cilt bariyerini güçlendirerek çevresel koşullara karşı cildin kendi kendini korumasını desteklediği için cildimiz için önemli bir vitamindir. Bir çok gıda takviyesinin formülünde bulunan B3 vitaminini saf halde belli aralıklarla kullanabilir, Niacinamide serumu gece cilt bakımı rutininize dahil edebilirsiniz.

Vitamin B5

Yoğun nemlendirme ve yaşlanma karşıtı koruma sağlayan krem ve serumların güçlü içeriği B5 vitamini, Panthenol ya da Pantotenik olarak bilinir.

Kuru ve hassas ciltlerin en büyük ihtiyacı Vitamin B5 diyebiliriz. Panthenol cildi yatıştırma özelliğine sahiptir ve nem doygunluğu yaratır, hassasiyeti yatıştırır, kaşıntı ataklarını sakinleştirir.

Hassas ve kuru bir cilt yapısına sahip kişilerin, özellikle kışın Vitamin B5 bakımından zengin kremler kullanması, Panthenol içeren cilt bakımlarını tercih etmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

Koenzim

Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma özelliği heme herkesçe bilinen Koenzim, daha çok Koenzim Q10 formuyla ünlüdür fakat çok sayıda farklı koenzim türleri olduğunu söyleyebiliriz. Q10, cildin yeniden yapılandırılmasında en etkili koenzimlerden biridir.

Genellikle hap veya kapsül şeklinde satılan Koenzim takviyeleri, cilt sağlığını içerden desteklemenin etkili yollarından biridir.

Glutatyon

Glutatyon, cildin ve bedenimizin yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı en güçlü antioksidandır. Amino asitlerden oluşan glutatyon peptit, sağlığımızı ve cildimizi korumaya yardımcı olur.

Damardan glutatyon son dönemlerde birçok kadın ve erkeğin sağlıklı ve genç kalmak için başvurduğu önleyici terapiler kapsamında uygulanan, popüler bir işlemdir. Damardan takviyeler daha etkili olduğu için bu formu önerilir fakat isteyenler gıda takviyesi şeklinde glutatyon haplardan kullanabilir.

Tedavi hakkında detaylı bilgi için Glutatyon Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır? makalemize göz atın!

Ginseng

Ginseng bitkisi gençlik ve güzelliğin kaynağı olarak görülür ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan en eski bitkisel içeriklerden biridir.

Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra hücre yenilenmesini desteklediği için ginseng, kozmetik ve cilt bakımda yoğun olarak kullanılır. Aynı zamanda genç ve sağlıklı kalmak isteyen kadın ve erkeklerin, düzenli olarak kullandığı gıda takviyeleri listesinde ilk sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz.

Beslenme mi, Gıda Takviyesi mi?

Cilde faydalı vitamin ve mineraller, besinlerden yeteri kadar sentezlenemediğinde gıda takviyesi olarak alınabilir. Folik Asit, Alpha Lipoic Asit, D Vitamini, Omega 3, K Vitamini, Çinko, Choline, cilde iyi gelen diğer önemli vitamin ve minerallerdir.

 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer