Dudak Üstü Lekeleri Neden Olur? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Dudak Üstü Lekeleri Neden Olur?

Dudak Üstü Lekeleri

 

Dudak üstünde leke kadınların en hoşlanmadığı cilt sorunlarının başında gelir çünkü dudak üstü lekeleri, bıyık gibi görünür. Neyseki tedavisi mümkündür.

Dudak üstü, hele ki makyaj kullanan ruj süren bir kadın için hayli önemlidir. Tüysüz, lekesiz ve pırıl pırıl bir dudak üstü her kadının hoşuna gider. Dudak üstü lekesi, otuzlu yaşlardan itibaren özellikle açık tenli kadınların muzdarip olduğu popüler bir leke sorunudur diyebiliriz.

Yazın sonunda cilt rengi tatil bronzluğundan çıkmaya başladıkça dudak üstündeki lekeler daha belirgin hale gelir. Üst üste birkaç yaz ihmal edilen dudak üstü lekeleri birden şiddetli bir şekilde kararır, aşırı rahatsız eder ve genellikle bu aşamada kliniğe gelinir. Oysa ilk lekeleri tedavi etmek çok daha kolaydır.

Dudak Üstünde Leke Neden Olur?

Cildin lekelenmesinin nedeni büyük oranda güneşin zararlı ışıklarıdır. Dudak üstündeki tüylerin sık alınması bu bölgeyi güneş lekelerine daha açık hale getirir. Ağda ya da iple dudak üstündeki tüyler alındıktan sonra güneşe çıkmamak ya da muhakkak güneş koruyucu sürerek çıkmak gerekir. Bu basit ihmal dudak üstü lekelerinin yaygın sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Dudak üstünde bulunan kıl köklerinde melanin pigmenti de leke oluşmasını tetikleyen bir başka güçlü etkendir. Açık tenli kişilerde kıl kökündeki bu koyu siyah pigmentin güneş tarafından tutulması daha kolaydır. Özellikle tüy aldıktan hemen sonra güneşe maruz aklamak, dudak üstünde koyu renkli leke, bıyığa benzer bir gölge oluşmasına yol açar.

Ayrıca; hamilelik, menopoz gibi hormonal dengenin değiştiği dönemler cilt lekelenmeye meyilli olur.

Dudak Üstünde Siyah Lekeler

Dudak üstü kararması, bıyık gölgesi gibi isimleri olan bu siyah lekeler aynı zamanda kıl köklerinde belirgin siyah noktalar şeklinde olduğunda bıyık görüntüsü daha belirgin hale gelir.

Evde uyguladığımız leke serumları, leke karşıtı peeling ve kremlerin bilinçli bir şekilde kullanılması çok önemlidir aksi halde işe yaraması bir yana lekenin giderek koyulaşmasına neden olur ki sıklıkla karşılaştığımız durum budur.

Üstelik dudak üstü tüylerini almak lekenin koyulaşmasına neden olur. Bu kısır döngüyü kırmak için profesyonel leke tedavisi ideal çözümdür ve leke tedavisi sonrasında dudak üstü lazer epilasyon uygulamak, genişleyen gözeneklerin küçülmesini sağlamak gerekir.

Dudak Üstünde Güneş Lekesi

Daha yüzeysel ve açık kahverengi tonlarında lekelerdir. Çok rahatsız etmiyorsa, kışın düzenli ve doğru şekilde kullanılan leke karşıtı serumlar yaz aylarına kadar bu lekelerin rengini açabilir.

Fakat güneş lekeleri de her yaz geri gelir ve giderek koyulaşır, derinleşir. İleri yaşlarda cildin güneşe karşı direnci düşüktür. Bu yüzden hem leke tedavisi uygulamak gerekir hem de cilt altı mezoterapi ile beslenerek cildin güneşe karşı kendini koruma yeteneği desteklenerek cildin kırışmasını, sarkmasını engellemek gerekir.

Erken dönemde ihmal edilen hafif güneş lekeleri sonradan yoğun uğraşlar gerektirir, cildi daha derinden soymak durumunda kalırız.

Gözünü henüz o kadar da rahatsız etmiyorken birkaç sean lazer ya da mezoterapi uygulaması ile kolayca kurtulmak varken kapatıcılarla idare etmek, kışın hafifleyip yazın koyulaşmasına izin vermek, bize sorarsanız pek iyi bir yaklaşım değil.

Dudak Üstündeki Lekeler Nasıl Geçer?

Dudak üstü lekeleri nasıl geçer sorusuna biz profesyonellerin cevabı, klinik ortamda cilt uzmanları, dermatologlar tarafından uygulanan leke tedavilerini işaret edecek şekildedir.

Evde leke tedavisi kapsamında limon ya da benzeri doğal içeriklerle yapılan kürler, maskeler ya da limonla ovmak dudak üstü lekelerinde nadiren işe yarar. Bu tür bakımların gece yapılması ve uygulama sonrası güneşe çıkılmaması son derece önemlidir. Aynı şekilde C vitamini ve leke karşıtı serumlar, dudak üstü lekelerini geçirmede etkili ev bakımlarıdır. Dermaroller kullanımı ile bu serumların cilt altına ulaşmasını sağlayarak daha yoğun bir etki elde edebilirsiniz.

Dudak üstündeki leke koyulaşmışsa, ikinci seanstan itibaren hızla açılması ve bıyık görüntüsünden biran evvel kurtulmak için yapılması gereken bir kliniğe gitmek ve uzman desteği almaktır.

Peki dudak üstü lekelerinin giderilmesinde kullanılan en etkili uygulamalar hangileridir?

Lazer ile Dudak Üstü Leke Tedavisi

Siyah nokta ve dövme silmede kullandığımız ND:Yag lazerler dudak üstü lekelerinin giderilmesinde ve dudak üstündeki kıl köklerinin dibinde biriken siyah melanin pigmentinin kaldırılmasında son derece etkilidir.

Leke tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılan lazer uygulamaları sayesinde dudak üstünde güneş lekesi, bıyık gölgesi, gebelik lekesi gibi cilt sorunlarını hızlı bir şekilde ve kalıcı olarak tedavi etmek mümkündür.

Farklı derinliklerde cildi soymamızı sağlayan lazer cihazları ile yapılan leke tedavileri için kış ve bahar aylarını tercih etmek, uygulama sonrası olası güneş hasarının önüne geçmek ve cildin güçlenmesine yardımcı olmak açısından önemlidir.

Mezoterapi ile Dudak Üstü Leke Tedavisi

Mezoterapi, leke tedavisinde kullandığımız vazgeçilmez bir tekniktir. Cilt altına en etkili leke açıcıların gönderilmesini sağlamak ve kolajen üretimini tetiklemek için kullanılan mikro iğneler doksan derece açıyla dudak üstünde yüzlerce delik açar. Sınırlı hasara neden olan mezoterapi /iğneleme uygulaması cildin kolajen sentezlemesini harekete geçirir ve cilt altına iletilen serumlar, solüsyonlar, yüksek volümlü saf içerikler kısa sürede lekeyi açar, yok eder.

Mezoterapi çok derin olmayan lekelerin tedavisinde tek başına son derece etkili olmasının yanı sıra güçlü bir kombinasyon alternatifi olarak oldukça sık başvurduğumuz bir uygulamadır.

Lazer ve Mezoterapi Leke Tedavisi Kombinasyonu

Kısa sürede, cildi hırpalamadan dudak üstündeki bıyık görüntüsünden kurtulmanın en etkili yollarından biri lazer ile mezoterapinin bir ara kullanıldığı kombinasyonlardır.

Mezoterapi ile cilt altına gönderilen leke açıcı serum ya da solüsyonlar, kolajen sentezinin de etkisiyle yoğun bir yenilenme yaratırken lazer, hem bir mikro peeling etkisi yapar hem de sınırlı hasarı destekleyerek kolajen üretiminin kat kat artmasına neden olur.

Dudak üstü leke tedavisinde lazer ve mezoterapi kombinasyonu çok sık kullandığımız, hasta memnuniyeti yüksek, sonuç odaklı bir kombinasyondur. Baby Face Beauty, Altın İğne gibi lazer destekli cilt yenileme sistemleri de leke tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır ve dudak üstü lekelerinin giderilmesinde etkili cihazlardır diyebiliriz.

Karbon Peeling 7 Kimyasal Peeling ile Dudak Üstü Leke Tedavisi

Cildi soyarak yeni ve lekesiz bir cilt yapısının ortaya çıkması temel prensibi üzerine kurulu peeling uygulamaları, dudak üstü lekelerinin giderilmesinde kullanılan alternatif klinik yöntemlerdir.

Cildin tamamına uygulanmayacağı içi soyma derecesinin dikkatli ayarlanması gerekir aksi halde cilt tonunda eşitsizlik oluşması gibi bir risk söz konusudur. Fakat derin ve eski dudak üstü lekeleri için lokal kimyasal peeling, güçlü ve etkili bir uygulamadır.

Dudak üstü leke tedavisinde kimyasal peeling ya da karbon peeling kullanılacaksa, tedavi tamamlandıktan sonra Baby Face Beauty gibi uygulamalarla cilt tonu eşitlenebilir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer