Günlük ve Evde Yüz Bakımı Nasıl Olmalı? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Günlük ve Evde Yüz Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde Yüz Bakımı Nasıl Olmalı

 
Cildin genç ve güzel görünmesi için düzenli yüz bakımı yapmak/yaptırmak şart. Peki, yüz bakımı nasıl olmalı ya da doğru yüz bakımı yaptığımızdan emin miyiz? 

Cilt bakımının profesyonel bir alan olduğunu düşünürsek, yüz bakımın ne kadar farklı parametrelere göre şekillendiğini daha net bir şekilde görebiliriz. Bildiğiniz gibi doğru yüz bakımını kurgulayabilmek için güzellik uzmanlarının dikkate alması gereken birçok kriter vardır. Kişinin yaşı, cilt tipi, genetik ve fiziksel özellikleri, mesleği ve çalışma koşulları, kronik rahatsızlıkları gibi çok sayıda koşula bağlı olarak cildin problemleri analiz edilir ve buna göre bir yüz bakımı protokolü oluşturulur.

Üstelik mevsim dönüşlerinde, yaş ilerledikçe, menopoz ya da hamilelik gibi hormonal dengenin değiştiği dönemlerde yüz bakımı güncellenmelidir. Cildin gereksinimleri her dönem farklı olabilir.

Kullanılan yüz bakımı ürünlerinin içeriği başlı başına bir konudur. Doğru cilt bakımı ürününü seçmek için cildin düzenli olarak bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir.

Yüz bakım ürünlerinin uygulama sırası ve şekli gibi kullanımdan kaynaklanan yanlışlar nedeniyle düzenli yüz bakımı yaptığı ve kaliteli cilt bakımı ürünleri kullandığı halde birçok kişi maalesef yüz bakımından beklediği neticeyi alamamaktadır.

Yüz Bakımı Nasıl Olmalı? 

Yüz bakımı nasıl yapılır, herkesin cevabını bildiğini düşündüğü türden tanıdık bir sorudur fakat cevap zannedildiği kadar basit değildir.

Cilt bakımının içeriği ve uygulama yöntemi; gözenek yapısına, cilt tonuna, cildin çevresel koşullara gösterdiği reaksiyonlara ve cilt altı dokularının mevcut durumuna göre belirlenmelidir. Yüz bakımında etkili sonuçlar elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar olduğunu söyleyebiliriz:

  • Yüz bakımı kişinin yaşına, fiziksel ve hormonal durumuna göre kişiye özel oluşturulmalıdır.
  • Yüz lekesi gibi sorunlar söz konusu ile leke karşıtı içerikler yüz bakımı rutinine dahil edilmelidir.
  • Cilt altını besleyecek yüz bakımları ile günlük yüz bakımı rutinini desteklemek gerekir.
  • Ürün seçimi konusunda profesyonellerden yardım alınabilir.
  • Krem, serum diğer bakım ürünlerinin doğru zamanda doğru aşamalarla kullanılması içeriklerin etkisini önemli ölçüde arttıracaktır.

 

Günlük düzenli yüz bakımının ihmal edilmemesi güzelliğinizi korumak ve ışığınızı parlatmak açısında altın kural. Haftada bir ister evde ister klinikte yoğun bir bakım sayesinde yıllara meydan okuyabilirsiniz. Buna bir de belli aralıklarla yapılan düzenli medikal yüz bakımı uygulamaları eklendiğinde yaşlanmayı durdurmak hiç de zor değil.

Günlük Yüz Bakımı 

Yüze bakım yapmak, günlük cilt temizliği ile çok sık karıştırılır. Gece uyumadan önce makyajınızı temizlemek maalesef günlük bakımınızı tamamladığınız anlamına gelmez. İlerleyen yaşlarda cildi temizlemek ve ardından herhangi bir krem ile nemlendirmek yetersiz kalır. Özellikle otuz yaşından sonra günlük yüz bakımından cildin beklentisi daha yoğun bir ilgi ve cilt altı dokuları destekleyecek içerikler şeklindedir.

Günlük yüz bakımı ve temizliği, cilt tipine ve yaşına uygun olarak, gece ve gündüz iki ayrı rutinde yapılmalıdır:

a) Gündüz yüz bakımı: 

Gündüz cilt bakımı genellikle sabah duş sırasında ve sonrasında yapılan cilt temizliği ile başlar. Gece uyumadan önce yapılan birkaç aşamalı derin bir cilt temizliği sonrası sabah yüz temizliği daha hafif de olabilir.

Gündüz cilt bakımının ilk aşaması, cildin yapısına uygun olarak, hırpalanmadan, cildi kuruluğuna neden olmadan temizlenmesidir. Gündüz kullanıma uygun olan serum ve kremler uygulandıktan sonra muhakkak güneş koruyucu ile cildi koruma altına almak gerekir.

b) Gece Yüz Bakımı: 

Yüz bakımında gece rutini, uykuda cildin kendi kendini onarıyor olmasından dolayı daha önemlidir. Retinol, kolajen peptit gibi hücre yenileyici serumların daha çok gece kullanılmasının sebebi de budur.

Birkaç aşamada, nazikçe ve derinlemesine yapılan cilt temizliğinin ardından gece kullanıma uygun serum ve kremler, doğru uygulama sırasına göre masaj yapılarak kullanıldığı takdirde, son derece etkili bir gece yüz bakımı yapmış olursunuz.

Evde Yüz Bakımı

Cilt bakımının önemli bir kısmı evde yapılan bakımlardan oluşur ve evde yüz bakımı bilinçli bir şekilde yeterli ve doğru yapıldığında cildin yaşlanması yavaşlar, cilt kurumaz, kırışmaz, lekelenmez.

Yanlış ürün kullanımı, çok sık peeling, cilt tipine uygun olmayan doğal malzemelerle yapılan rastgele maskeler cildin sebum dengesine zarar verir. Birçok cilt sorunu evde yüz bakımı hatalarından kaynaklanmaktadır. Evde bakım yaparken cilde zarar vermemek bu yüzden çok önemli.

Evde Yüz Bakımı Ürünleri ve Yüz Bakımı Aşamaları 

Evde kullanıma uygun yüz bakımı ürünleri ile birlikte yüz bakımının aşamaları nasıl olmalı sorusuna da cevap vermiş olalım:

  • Cilt tipine uygun dermatolojik olarak test edilmiş bir cilt temizleme jeli, köpüğü, solüsyonu ya da sabunu, cilt tipine uygun yüz temizleme yağı veya solüsyonu ile birlikte kullanılmalı. Özellikle gece cilt temizliği haftanın birkaç günü bu şekilde iki aşamalı olarak gerçekleştirilmelidir.
  • Leke karşıtı, gözenek sıkılaştırıcı, yoğun nemlendirme gibi özellikleri olan toniklerden cildin ihtiyacına uygun olanı her cilt temizliğinden sonra, gece ve gündüz mutlaka kullanılmalı.
  • Gece ve gündüz için ayrı krem ve serumlar cildin ihtiyaçlarına uygun olarak seçilmeli.
  • Hafta bir defa, tonik sonrası yoğun nemlendirme özelliği olan bir maske evde yüz bakımı rutinine dahil edilmeli.
  • Cildin ihtiyaçlarına göre hafta bir yüz maskesi uygulanmalı.

Yüz Bakımı Uygulamaları 

Profesyonel cilt bakımı yaptıranlar, ciltlerini daha yakından tanıma şansına sahip olurlar. Cildin neye ihtiyacı olduğunu takip eden bir uzman ile çalışmak cildin gereksinimlerini güncelleme imkânı sağlar ki, yaşlanma karşıtı korumanın esası budur.

Her şeyden önce yüz bakımı kişiye özeldir. Her cildin kendine özgü sorunları ve ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla cilt bakımı kişiye özel olarak oluşturulan protokollerle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Medikal estetik uygulamalarında kullandığımız yüz bakımı cihazları, zamanın etkilerini durdurmak ve her kadının en güzel versiyonuna ulaşması konusunda harikalar yaratan, son derece başarılı sistemlerdir.

Yüz temizleme, canlandırma ve nemlendirmede kullandığımız Hydrafacial ya da Medikal Cilt Bakımı, her yaştan kadının profesyonel yüz bakımı rutinine dahil edebileceği türden uygulamalardır.

Yüz sarkması, yüzde kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran Baby Face Beauty, Exilis Elite Saten Yüz Germe ve diğer Yüz Gençleştirme uygulamaları anti-aging yüz bakımında etkilidir.

Yüz gençleştirme uygulamaları hakkında daha fazlası için Anti-Aging sayfamızı ziyaret ediniz.

Cilt altı dokuların besleyerek cildin içerden dışarı doğru yenilenmesini sağlayan H100, Gençlik Aşısı, Somon DNA Aşısı gibi enjeksiyon uygulamaları; Karbon Peeling, Altın İğne gibi lazerli cilt yenileme sistemleri ve çok daha fazlası için kliniğimizle iletişime geçebilir, size özel yüz bakımı planlamaları ile güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer