Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımında mucizeler yaratan Hyaluronik asit aynı zamanda bir dolgu malzemesidir, birçok yüz uygulamasında küçük dokunuşların gizli kahramanı HA’dır. 

Son zamanların en popüler kozmetik içerikleri arasında ilk üçte sayabileceğimiz Hyaluronik sit aslında vücudumuzun ürettiği Hyaluronan salgısıdır ve cildin nemli kalması sağlar. Bağ dokuda bulunan Hyaluronan yaşlanma, güneş ışığına maruz kalma, susuzluk  gibi nedenlerle azaldığında cilt kurur, kırışmaya ve yaşlanmaya başlar. 

Hyaluronik asit içeren serum, krem, maskeler, cilt bakımları, takviyeler bu yüzden çok popüler çünkü su içerek yerine koyamadığımız nemi Hyaluronik asit sayesinde en fazla miktarlarda ve direk cildimize odaklı olarak temin edebiliriz. 

Hyaluronik Asit 

Doğal olarak vücudumuzda bulunan bir madde olması sebebiyle Hyaluronik asit herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği son derece güvenli bir içeriktir. Cildin en temel ihtiyacı olan nemin, en iyi seviyelerde karşılanmasını sağladığı için tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Güneşin altındayken bilhassa tercih edilebilir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Her durumda her formu her cilt tipi için faydalıdır. 

Hyaluronik asit cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan olarak görev yapar ve dermiste kolajen sentezi yapacak uygun ortamın oluşmasını sağlar. Bu sayede elastin lifleri yenilenir, güçlenir ve sıkılaşır. 

Bu nedenle yüz gençleştirme, yüz germe, cilt altı dokuları kolajen üretimine tetiklediğimiz tüm cilt uygulamalarından sonra hyaluronik asit kullanmamızın sebebi, budur.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, cildin nemli ve dolgun görünmesi için su tutma görevini üstlenen, 1 gramı ile 6 litreye kadar su tutabilen çok güçlü bir nem tutucudur.

Cildi bir sünger gibi düşünecek olursak dolgun görünmesi için neme ihtiyacı olduğunu söylemek, nemin cilt için önemini doğru ifade edecektir.

Cilde anında bir dolgunluk verebilmesinin yanı sıra dolgu malzemesi olarak da kullanılmasının temel sebebi higroskopik moleküler yapıda olmasıdır. Hyaluronik asit bulunduğu ortamdaki nemi çeperine hapseder. Böylece dokular daha uzun süre dolgun, gergin ve ışıltılı görünmeye devam eder. 

Hyaluronik Asit Kullanım Alanları 

Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan Hyaluronik asit, başlı başına ve diğer birçok ürünün içeriğinde destekleyici bileşen olarak, nemlendirme ve nem tutma özelliği sebebiyle giderek daha yoğun kullanılmaktadır. Hyaluronik asit içeren ürünler serum, maske, krem gibi farklı formlarda olabilir. Dudak bakım balsamı, yüz yıkama ürünleri, güneş kremleri hyaluronik asit içerebilir. Nem desteğine gereksinim duyan tüm serum ve krem içeriklerinde HA genellikle bulunur.

Kozmetik sektörünün baş tacı olan Hyaluronik asit medikal estetik uygulamalarının da vazgeçilmezleri arasındadır. Hemen hemen tüm cilt bakımlarında solüsyon, serum formunda yüksek kaliteli, özel üretim hyaluronik asit ve/veya hyaluronik asit içeren ürünler, cilt yüzeyine ve derin dokulara uygulanmaktadır. 

Hyaluronik asidin bir başka önemli kullanım alanı da estetik dolgudur. Geçici süreli dolgu olarak dudaklarda, kırışıklıklarda, göz altında, jawline ve burun dolgusunda kullanılmaktadır. 

Çene Çizgisi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için Jawline sayfamızı ziyaret ediniz.

Hyaluronik Asit Serum 

Serum kullanımı son günlerde cilt bakımı rutinlerinin ve Hyaluronik asidin en popüler formudur. Genellikle yüzde 2 Hyaluronik asit içeren serumlar C vitamini, B vitamini, Retinol ve cilt için gerekli diğer vitamin ve mineraller ile kombine edilmiş durumdadır. Böylece etkinliği artar ve aynı anda hücre yenilenmesine ya da leke tedavisine imkan sağlar. 

Hyaluronik asit serum çok geniş bir marka ve fiyat yelpazesine sahiptir. Oldukça yüksek fiyatlarda seyreden özel bileşenler içeren markalar, yaygın olarak kullanılan ortalama ürünler ve daha ekonomik sınıftaki alt segment serumlar sayesinde herkesin ulaşabileceği bir hyaluronik asit serum söz konusu. 

Kalite bakımından aralarında önemli farklar olsa da yan etkisi olmayan en etkili nemlendirici Hyaluronik asittir ve alt segment bir serumun dahi önemli ölçüde cildin nemlenmesini sağlayabilir. Bu da hyaluronik asidi vazgeçilmez yapan bir başka güzelliği. 

Hyaluronik Asit Dolgu 

İnce kırışıklıkların giderilmesi, dolgun dudaklar, ışık dolgusu gibi küçük hacimlerle etkisi büyük estetik dokunuşlarda genellikle Hyaluronik asit bazlı dolgular kullanılır. 

Vücudun yapısal olarak son derece uyumlu bir malzeme ile dolgunlaştırılması, daha doğal sonuçlar elde etmemizi sağlar. Ayrıca derin dokulara ulaşan hyaluronik asit, uygulandığı bölgede elastin ve kolajen hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Hyaluronik asitle dolgu yaparak hem yüzü yeniden biçimlendirmek hem de aynı anda cilt altı dokuları güçlendirmek mümkündür. Dolgu işlemi sonrası uygulama bölgesi ciddi anlamda nemlenir, parlar.

Hyaluronik Evde Nasıl Kullanılır?

Evde yapılan cilt bakımlarının handikapı uygulanan ürünlerin cilt yüzeyini geçemiyor olmasıdır. Bu sebeple evde hyaluronik asit kullanırken dermaroller gibi cilt bakımı araçlarından faydalanmakta yarar var. Evde hyaluronik asit kullananlar, profesyonel bir cilt bakımında elde edilen sonucu yakalamak için öncelikle derin bir cilt temizliği ile gözenekleri açarak işe başlamalıdır. 

Haftalık cilt bakımı rutininize hyaluronik asit içeren ürünler ekleyebilir, sabah akşam nemdiricen önce hyaluronik asit serum ile cildi dosyasıya nemlendirebilirsiniz. Özellikle kuru cilt tipine sahip kişiler, hyaluronik asit içeren daha fazla ürün tercih edebilir.

Dermaroller hakkında daha fazlasını Dermaroller Nedir ve Nasıl Kullanılır? makalemizde keşfedin

Evde kullanıma uygun hyaluronik asit formlarını ve uygulama biçimlerini sıralamak gerekirse: 

1) Hyaluronik Asit Krem:

Cilt tipinize uygun hyaluronik asit içerikli gündüz ve gece bakım kremleri, evde hyaluronik asit kullanımının en kolay yoludur. Güneş kremi, BB krem gibi diğer günlük bakım ürünlerini seçerken de hyaluronik asit içermesine özen gösterebilirsiniz. 

2) Hyaluronik Asit Ampul:

Evde peeling, dermaroller gibi uygulamalar yapıyorsanız ampul formunda hyaluronik asit kullanabilirsiniz fakat bunları yapamayacaksanız serum kullanmak yeterli olacaktır. 

3) Hyaluronik Asit Takviyesi:

Çok uzun yıllardan beridir eczanelerde gıda takviyesi olarak satılan kapsül, tablet şeklindeki hyaluronik asit, cildi içerden de desteklemek için güzel bir alternatif olarak değerlendirilebilir.  

4) Hyaluronik Asit Maske:

Evde hyaluronik asit kullanımının en basit ve en etkili yöntemi, onlarca markanın ürettiği ve hemen her kozmetik markette kolayca bulabileceğiniz hyaluronik asit içeren maskeler. Maske, cilt bakımının en önemli uygulamarından biridir. Öncesinde cildinizi nazikçe ve derinlemesine temizleyerek maskenin etkisini artırabilirsiniz. 

Hangi Hyaluronik Asit Kullanılmalı?

Hyaluronik asit seçerken ya da hyaluronik asit içeren bir ürün almaya karar verdiğinizde, ilk yapılması gereken ürün içeriğinde cildinize zararlı, cilt tipinize uygun olmayan bir bileşenin olup olmadığını kontrol etmektir. 

Piyasadaki basit kozmetik ürünlerin çoğunda HA formunda hyaluronik asit bulunur. Sodyum hyaluronate, hidrolize edilmiş sodyum hyaluronate karşınıza çıkabilecek diğer hyaluronik asit türleridir. C vitamini, B3 vitamini gibi çeşitli vitaminlerle kombine edilmiş hyaluronik asitler içerik olarak daha sade ürünler olduğu için özellikle hassas ciltlerin kullanıma daha uygun olabilir.

Hyaluronik asit kullanımı da tüm diğer bakım ürünleri gibi kişiden kişiye göre farklı kriterlerden geçerek karar verilecek bir deneyim süreci gerektirir. Herkesin favorisi değişebilir ama hyaluronik asit mucize, ortak noktamız olmayı sürdürecek… 

Paylaş
guest
1 Yorum
Eskiden yeniye
Yeniden ekiye En çok oylananlar
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer