Kuru Cilt Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kuru Cilt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kuru Cilt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Nemlendiriciler işe yaramıyor, yıkadığınız anda cildiniz kağıt gibi kuruyor, pul pul dökülüyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz. Peki kuru cilt nasıl bakılır?

Kuru ciltlerin bakımını zahmetli hale getiren şey, nemini yitirmiş ve çorak topraklar gibi çatlamış cilt yüzeyinin, aynı zamanda hassas hale gelmiş olmasıdır. Hassas ciltler kurumaya meyillidir ve genellikle yanlış cilt bakımı yüzünden kurur. Sebum sıvısının oluşturduğu doğal koruma kalkanından mahrum olan kuru ciltler, dış etkilere karşı savunmasız durumda olduğu için giderek hassaslaşır. 

Cilt Neden Kurur?

Cilt tipini belirleyen iki ana bileşenden biri genetik miras diğeri de çevresel koşullar ve kullanım biçimidir diyebiliriz. Cildin kurumasına neden olan, en ve sık yapılan bakım hataları ve kötü alışkanlıkları şöyle sıralayalım: 

 • Sıcak suyla ve uzun süren duşlar almak. 
 • Yanlış kozmetik kullanımı.  
 • Sert peelingler. 
 • Beslenme hataları, yetersiz beslenme. 
 • Yeteri kadar su içmemek. 
 • Güneş ışığına maruz kalmak.
 • Klima gibi ortamın nemini düşüren iklimlendirme cihazlarına uzun süre maruz kalmak.
 • Sigara ve sigara kullanmak. 

Yukarıda saydığımız kullanım hatalarından hiçbirini yapmadığı ve cilt kuruluğuna neden olacak kötü alışkanlığı olmadığı halde, cildi kuru ve hassas olan kimseler söz konusudur. Burada durum tamamen genetiktir. İster genetik ister diğer nedenlerden kaynaklanıyor olsun, doğru bakım ve tedavilerle, kuru cildi rahatlatmak ve neme doymasını sağlamak mümkün

Ne derece kuru olduğunu anlayabilirsek, cildi nemlendirmek kolaylaşır: 

Çok Kuru Cilt: T bölgesi de dahil olmak üzere yüzün tamamı kurudur. Kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik sebebiyle yer yer cilt çatlakları oluşur. Erkeklerde daha sıklıklık karşımıza çıkar. Çok kuru cilt tipi kadınlarda genellikle egzama ya da benzeri cilt hastalıklarını takiben ortaya çıkar. Çok kuru cilt, nemlendiricilerin pek işe yaramadığı kronik cilt kuruluğu durumudur. 

Kuru Cilt: Bir cilt türü olarak kuru cilt; sebum sıvısından yoksun olduğu için zaman zaman pullanan, kendi kendini nemlendiremeyen cilt durumu olarak tarif edilebilir. Bu aşamada cildin doğru şekilde nemlendirmesi işe yarar fakat yıkandığı anda cilt hızla kurur. 

Düşük Karma Cilt Özelliği Gösteren Kuru Cilt: Yanlış cilt bakımı sebebiyle, karma ciltten kuru cilde dönmüş olma ihtimali çok yüksek olan bu kuru cilt türünde, T bölgesi az da olsa nemliyken yanaklar kurudur. Erkekler arasında, traş olmak sebebiyle yaygındır.

Mevsimsel Kuru Cilt: Normal, karma hatta yağlı ciltlerde bile dönemsel cilt kuruluğu oluşabilir. Genellikle mevsim döngülerine bağlı olarak gelişir. Kışın eller, burun kenarı ve dudaklar, hemen herkeste kurumaya yatkındır. Cildin sebepsiz yere, belli aralıklarla, geçici olarak kuruması da mevsimsel cilt kuruluğu olarak değerlendirilir.     

Erkeklerde Cilt Kuruluğu 

Kuru cilt, kadınlar kadar erkekler arasında da yaygın bir problemdir, özellikle her gün tıraş olanlar için kaçınılmaz bir durum haline gelebilir. Genelde nemlendirici kullanma alışkanlıkları zayıf olduğu için, pul pul dökülmeler oluşur. Erkeklerde cilt kuruluğu ile başa çıkmanın çok basit birkaç püf noktasını belirtmek gerekirse: 

 • Cilt tipinize uygun, yumuşak tıraş kremlerini tercih edin. 
 • Tıraş olmadan önce ve sonra doğal yağlar ya da su bazlı nemlendiriciler kullanın. 
 • Nemlendirici özelliği olan bir tıraş sonrası losyonu tercih edin. 
 • Tıraş olurken ve sonrasında çok sıcak su kullanmayın. 

Kuru Cilt için Ne Yapmalı?

Nemli ve esnek bir cilde kavuşmak için yapılması gereken ilk ve en önemli şey cildin rahatlamasını sağlamak. Kuru cilde yapılacak her türlü bakım ve uygulamadan önce cildin nemlendirilmesi, önemli. Nemlendirmeden yapılan peelingler kuru cilde zarar veren ve sıklıkla yapılan hataların başında gelir.

Pul pul dökülen cildi, ölü deriden arındırırken tahriş etmemeye, kuru cilt söz konusu olduğunda bilhassa dikkat etmemiz gerekir. 

Evde kuru cilt bakımı nasıl olmalı, kuru ciltler için beslenme önerileri, kuru ciltler için doğal yağlar, kuru ciltlere en uygun medikal estetik ve profesyonel cilt bakımları… Kuru ciltler için yapılabilecek birçok şey arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. 

4 Adımda Evde Kuru Cilt Bakımının Püf Noktaları

Evde kuru cilt bakımı hakkında doğru bilinen yanlışları ortadan kaldırdığımızda ve uygun bakım ürünleri kullanıldığında, kuru cildi rahatlatmak o kadar da zor değildir. Kuru cildin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan bir bakım rutini nasıl olmalı, gelin birlikte bakalım.

1) Kuru Cilt Nasıl Temizlenir?

Pul pul döküldüğü ve mütamediyen ölü deri ile kaplı olduğu için kuru cildi fırçalama, keseleme, peeling gibi uygulamalarla temizleme çalışmak anlaşılır bir reflekstir ve en büyük hatadır. Köpük ya da yüz yıkama jeli gibi ürünler, kuru ciltler için üretilmiş olsa da cildinizin kurumasına neden olabilir. 

Kuru ciltler için 2 aşamalı cilt temizleme ve nemlendirme uygulaması: 

 • Su bazlı krem losyon kullanın, uzun ve nazik bir masajla cildinizi ovun ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın. 
 • Doğal yağ içeren cilt temizleme balmları ile ikinci kere daha nazik bir ovma daha yaptıktan sonra soğuk normal ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

2) Kuru Cilt Peeling:

Kuru ciltler için evde peeling öncesi, cildi yukarıdaki şekilde nemlendirmiş ve temizlemiş olmalısınız. Doğal ve faydalı olduğu için birçok kişi tarafından kullanılan kahve, karbonat gibi malzemeler kuru ciltler için uygun peeling içerikleri değildir

Evde kullanmaya uygun asit peelingler tercih edilebilir. Bal ve yoğurt gibi yumuşak karışımlardan faydalanabilirsiniz. 

3) Kuru Cilt İçin Nemlendirme:

Öldü deri, kuru cildi nemlendirmenin önündeki en büyük engeldir. Epidermisi kaplayan pul pul ölü hücre, nemlendiricilerin cilt altına ulaşmasını engeller. Kuru cilt nemlendirdikçe bu yüzden kurur. 

 • İki aşamada su bazlı solüsyon ve doğal yağ ile ovarak cildinizi temizledikten sonra nemlendirici uygulayın. 
 • Geceleri nemlendirin. 
 • Hyaluronik asit içeren nem serumu kullanın. 
 • Yaz-kış yüksek faktör ve çinko içeren güneş kremi kullanın. 

4) Kuru Ciltler İçin Maske:

Maske kuru ciltler için en pratik ve işe yarayan uygulamadır. Evde kuru cilt bakımında liste başına nem maskelerini koyabiliriz. Haftada iki ya da daha fazla kere, özellikle doğal içeriklerden oluşan nem maskesi kullanarak, cildinizi rahatlatabilirsin. 

Kuru Ciltlere Hangi Yağlar İyi Gelir?

Kozmetik sektöründe doğal içeriklerin öne çıkmaya başlaması ile cilt bakım yağları yeniden popüler hale gelmiş gibi görünebilir. İşin aslı; çiçeklerden, otlardan elde edilen doğal yağlar, Anadolu ve Osmanlı saray kültüründe de güzelliğin vazgeçilmezleri arasında olmuştur. Güzellik kültürümüzün kadim bilgilerinden faydalanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları belirtmekte fayda var: 

 • Doğal yağları gece kullanın, sürüp güneşe çıkmayın. 
 • Her doğal yağ her cilt tipi için uygun olmayabilir, kullanmadan öncesinde küçük bir alanda test edin. 
 • Gözenek tıkama özelliği olmayan, yüzde kullanmaya uygun yağları tercih edin. 

Kuru ciltler için önerilen, cilt temizleme ve nemlendirme için kullanabileceğiniz bazı doğal yağlar şunlardır:  

 • Sukulent Yağı.
 • Maracuja Yağı.
 • Ayçiçeği Yağı.
 • Jojoba Yağı.

Kuru Ciltler için Beslenme Önerileri

Cilt bakımında beslenme, haricen uygulanan bakımlar kadar belirleyicidir. Vitamin, mineral, yağ ve su dengesini sağlayacak şekilde beslenmediğimizde cildimiz de daha sağlıklı hale gelir. Peki, kuru cilt bakımında beslenme desteği sağlayacak besinler hangileridir? 

Kuru ciltler için en iyi 7 besin:  

 1. Avakado.
 2. Ayçiçeği çekirdeği.
 3. Tatlı patates.
 4. Soğuk su balıkları.
 5. Tüm yeşil yapraklı sebzeler.
 6. Kabak çekirdeği.
 7. Bitter çikolata.

Çinko, omega, magnezyum, E ve A vitamini bakımından zengin besinler cildin su tutma kapasitesi artırır, kakao gibi antioksidanlar cildin toksik maddeyi uzaklaştırılmasına yardımcı olur fakat tüm bunları yapabilmesi için cildin en temel ihtiyacı sudur. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. 

Kuru Cilt Tedavisinde Kullanılan Cilt Bakımları 

Yoğun nemlendirme sağlayan cilt bakımları sayesinde kuru cildi geçici olarak nemlendirmek yerine adım adım tedavi etmek, kalıcı bir çözüm sağlar. Nem bombası etkisi yapan iki favori cilt bakımı sitemi olarak önerimiz:  

 • Hydrafacial.
 • Baby Face Beauty.

Cildin hassasiyeti, profesyonel bakım sayesinde maksimum korunur ve her seansta cilt giderek sakinleşir. Ev devam ürünleri de bulunan Hydrafacial ve tamamen saf içerikleri ile Baby Face Beauty ile kuru cilt tipine veda edebilirsiniz. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer