Mevsim Değişince Cildimizin İhtiyaçları da Değişir | Pervin Dinçer

Whatsapp


Mevsim Değişince Cildimizin İhtiyaçları da Değişir

 
Mevsimsel cilt bakımı rutini, her mevsim farklı bakım ürünlerine ihtiyaç duyan cildin yapısını koruyan, besleyen ve yenileyen bir bakım sistemidir.

Sağlıklı bir cilt için gerekli olan bakım ürünlerini ve tekniklerini, mevsimsel cilt bakımı rutininize ekleyerek cildinizi dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz. Çevresel etkenler cildin yaşlanma ve yıpranma sürecine doğrudan etki eden faktörlerdir. Cildiniz, değişen mevsim özelliklerine bağlı olarak farklı bakım ürünlerine, beslenme programına ve medikal cilt bakımına gereksinim duyar. Mevsim geçişlerinde cildinize doğru bir bakım uygulayarak sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Mevsim Değişikliklerinden Etkilenir Mi?

Dış etkenlere doğrudan maruz kalan cilt, mevsim değişimlerinden kolayca etkilenir. Mevsim geçişlerinde yaşanan nem, ısı ve ultraviyole ışın değişiklikleri cilt üzerinde olumsuz etkiler yapacağı için cildinize zarar verebilir.

Sıcak yaz günlerinde nemin de artmasıyla cilt gözenekleri büyür ve sebum üretimi azalır. Güneş ışınlarına maruz kalan cildin kolajen ve elastin değerleri düşebilir. Kış mevsiminde ise soğuk havanın etkisiyle cilt kurur ve pullanma sorunu yaşanabilir.

Mevsimsel cilt bakımı için bir cilt uzmanından yardım almanız çok önemlidir. Cilt uzmanı, cilt tipinize uygun bakım ürünleri ve uygulanacak medikal bakımlar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardım eder.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

Mevsim geçişlerinde cilt bakımı büyük önem kazandığı için günlük ve aylık cilt bakımlarınızı düzenli olarak yapmanız gerekir. Cildinizi değişen hava koşullarına karşı korumak için bir cilt bakım uzmanından yardım alabilir ve medikal cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

Yazdan kışa, kıştan yaza geçiş döneminde cildin nem ihtiyacı değişeceği ve cilt hasarları oluşabileceği için mevsim geçişlerinde cilt bakımı rutininize dikkat etmeniz gerekir. Bahar aylarında cildiniz daha nemsiz ve yağsız kalır. Bu durum cildinizi olumsuz dış etkenlere karşı korumasız bırakır. Mevsim değişimlerinde destekleyici ürünlerden yardım alarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Mevsimler değişirken yaşanan ısı, nem, rüzgâr ve UV ışın değişimleri; cildin yapısında bazı farklılıklar meydana getirir. Bu değişimler sonucunda ciltte yağlanma, kuruluk, sivilce, siyah nokta, hatta akne gibi sorunlar görülebilir. Değişim dönemlerinde doğru cilt bakımı ürünlerini kullanmak ve medikal bakım yaptırmak cildinizde oluşacak hasarları önlemede size yardımcı olur. Geçiş dönemlerinde mevsimsel cilt bakımı yaptırmaz ve günlük bakımınıza özen göstermezseniz şu problemlerle karşılaşabilirsiniz:

  • Yaz mevsimine girerken artan hava sıcaklığı, cilt gözeneklerini genişletir ve kılcal damarları görünür hâle getirir. Cildin sebum dengesi de değişir.
  • Geçiş dönemlerinde siyah nokta oluşumu artar.
  • Kış mevsiminde ise soğuyan havanın etkisiyle cildin epidermis tabakası kalınlaşır ve ciltte nem kaybı yaşanır.

Doğru bakım ürünleri ve bakım uygulamaları, bu tip sorunlardan uzak kalmanıza yardımcı olur.

Geçiş Dönemlerinde Cilt Bakımında Kullanılan Ürünler

Cildin bakım ihtiyacı mevsimlere göre farklılık gösterir. Cilt uzmanının önereceği mevsimsel gereksinime uygun temizleyici, maske, krem, nemlendirici, tonik, güneş kremi, peeling ve vücut losyonu gibi cilt bakımı ürünlerini kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt için temizlik ilk koşuldur. Cilt tipinize uygun medikal cilt temizleme köpüğü veya cilt temizleme jeli ile cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Makyaj temizleme ürünleri yeterli düzeyde cilt temizliği yapamadığı için özel temizlik ürünleri kullanmanız büyük önem kazanır. Mevsim geçişlerinde cilt sağlığınızı korumak için kullanmanız gereken ürünlerden bazıları şunlardır:

1) Peeling Ürünleri:

Çoğunlukla mevsim geçişlerinde oluşan ölü derinin ciltten atılmasına yardımcı olan peeling ürünleri, derinlemesine temizlik yapan önemli bakım ürünleridir. Evde yapılan peeling uygulamalarının dışında medikal cilt bakımı sırasında da peeling yaptırarak cildinizin özenle temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Peeling, cildinize canlı, parlak, taze ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Peeling hakkında ayrıntılı bilgi için Peeling Nedir? sayfamızı, medikal peelingler hakkında bilgi almak içinse Karbon Peeling sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2) Tonik:

Tamamlayıcı cilt temizlik ürünü olan tonik, antiseptik özelliğe sahiptir. Cildinizi temizlik ürünü ile yıkadıktan sonra tonikle silerek etkili bir cilt temizliği yapabilirsiniz. Toniklerin, kullanım önerilerine uygun biçimde kullanılması gerekir.

3) Güneş Kremi:

Her mevsim kullanılması faydalı olan güneş kremi, cildinizi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyan bir cilt bakım ürünüdür. UV ışınlarının cildinizde bırakacağı hasarları önlemek için cilt tipinize uygun bir güneş kremi kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarına karşı korumasız kalan ciltte leke, erken yaşlanma, siyah nokta ve kırışıklık sorunu sıkça görülür.

Doğru güneş kremi seçimi için Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı makalemizden faydalanabilirsiniz.

4) Nemlendirici:

Tüm cilt tipleri nemlendiriciye ihtiyaç duyar ama kuru ciltlerin nem gereksinimi daha fazladır. Yağlı ciltlerde de oluşan nem ihtiyacı, geçiş mevsimlerinde iyice belirgin hâle gelir. Aniden artan hava sıcaklığı, cildin nem dengesini olumsuz yönde etkileyerek cilt kuruluğuna yol açabilir. Cilt uzmanı tarafından önerilen nemlendirici ürünü düzenli biçimde kullanarak cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz.

Mevsimsel Cilt Bakımı Önerileri

Mevsim geçişlerinde cildiniz daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Her mevsimin başı ve sonu yeni bir cilt bakım programı uygulamayı gerektirir. Bu süreçlerde cilt uzmanınıza medikal cilt bakımı yaptırarak cildinizi yeni döneme hazırlayabilirsiniz. Mevsime uygun olarak uygulayacağınız bakım önerileri şöyle özetlenebilir:

Yaz:

Yaz, saatler boyunca açık havada zaman geçirme mevsimidir. Deniz, güneş ve havuz keyfi çok güzel olsa da cilt sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Yaz aylarında koruyuculuğu yüksek bir güneş kremi kullanarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Cildinizin nem kaybını gidermek için hafif yapılı bir nemlendirici kullanmanız yeterli olur. Alacağınız bu önlemlerle erken yaşlanma riskini de kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Yaz aylarında cilt bakımının detaylarını Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? makalemizde keşfedin!

Sonbahar:

Sonbaharla birlikte havalar soğumaya başlar. Bu dönemde daha güçlü nemlendiriciler kullanmanız ve cildinizi kışa hazırlamanız gerekir. Nemlendirici vücut losyonu, yüz maskesi ve gece kremi, ihtiyacınız olan nem takviyesini size sağlayabilir. Güneş koruyucuları sonbaharda da ihmal etmemeniz gerekir.

Kış:

Kış ayları dışarıda soğuk havanın, iç mekânlarda ise sıcak havanın hüküm sürdüğü bir mevsimdir. Soğuk kış günlerinin en belirgin özelliklerinden birisi havanın hem iç hem dış alanlarda kuru olmasıdır. Bu durum, cildin de kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir. Ayrıca kış aylarında yavaşlayan metabolizma ile birlikte hücre yenilenmesi de yavaşlar. Tüm bu olumsuz etkenler bir araya gelince cildiniz, etkili ve besleyici bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Soğuk havalarda yaptıracağınız medikal cilt bakımları ve özel içerikli bakım takviyeleri sayesinde cildiniz beslenir, tazelenir ve nemlenir. Cilt kuruluğunu önlemek için zengin içerikli nemlendiriciler ve yüz maskeleri kullanmak kaçınılmaz olur. Kış aylarında cildiniz, peeling ürünlerine de ihtiyaç duyar. Cilt uzmanınızın tavsiye edeceği uygun bakım ürünlerini tercih ederek cildinizin canlı ve parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kışın uygulanan profesyonel cilt bakımları için Medikal Cilt Bakımı sayfamıza göz atın.

İlkbahar:

Soğuk günlerin bittiği, hava sıcaklığının ve nem oranının arttığı bir mevsimdir ilkbahar. Uyanan doğa gibi insan vücudu da ilkbaharda uyanma, tazelenme ve yenilenme ihtiyacı duyar. Bu aylarda cildinizi derinlemesine temizleyen peeling ve temizlik ürünlerini kullanmanız çok önemlidir. Cildinizdeki ölü hücrelerden ve deri kalıntılarından kurtulmak için uzmanlar tarafından yapılan kimyasal peeling uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Cilt soyma işlemi olarak tanımlanan mikrodermabrazyon uygulamaları, size yardımcı olabilir. Yeni nesil cilt bakımı uygulaması olan Hydrafacial sistemini veya Salt Facial uygulamasını da deneyebilirsiniz. Güçlü peeling uygulamaları metabolizmanızı hızlandıracağı için hücreleriniz de hızla yenilenecektir. İlkbaharda daha hafif nemlendiriciler kullanarak cildinizi yaza hazırlayabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer