Su İçmenin Cilde Faydaları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Su İçmenin Cilde Faydaları

Su İçmenin Cilde Faydaları

 

Yaşlanmayı engellemek için cildi içerden ve dışardan nemlendirmek önemlidir. Peki su ve cilt güzelliğine etkileri konusunda söylenenler ne kadar doğru?

Bol su içmek cildi güzelleştirir mi? Su içmek gerçekten cildi nemlendirir mi? Su içerek cildin kırışmasını engelleyebilir miyiz gibi birçok sorunun cevabı tartışmaya açıktır çünkü suyun cildi direkt olarak nasıl etkilediğine dair maalesef yeterince bilimsel araştırma söz konusu değil.

Vücudumuzun dörtte üçünün su olduğu gibi bir bilimsel gerçekliğe ve kuruyan cildin yaşlanmaya, kırışmaya başladığını dair tecrübe ve bilgilerimiz ışığında su içmenin cildi güzelleştirdiğini kesin olarak iddia edemesek de susuz kalması halinde cildin kuruduğunu, bağırsak ve böbreklerin susuz kalmasının cildin rengini ve canlılığını olumsuz etkilediğini pekala söyleyebiliriz. 

Su Tüketimi ve Cilt Güzelliği  

Yeterince ve doğru şekilde su içmenin cilde faydalı olduğu düşüncesi bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da birçok branştan uzman kişilerin üzerinde hemfikir olduğu bir konudur. Dermatologlar, estetik doktorları, beslenme uzmanları ve cilt bakımı uzmanları, bol su tüketiminin cilde faydalı olduğu konusunda genellikle hemfikirdirler. 

Burada kastedilen sadece yüzümüzdeki cilt dokusu değil örneğin selülitten kurtulmak için yapılması gereken önemli şeylerden biri de bol su içerek, kan dolaşımını ve lenfatik sistemi uyarmaktır. 

Deri, vücudun en büyük organıdır. Gözenekli yapısı ile aynı zamanda solunum sisteminin bir parçası ve iklimleme aygıtımız gibi çalıştığından, su ile oldukça yoğun bir ilişkisi olduğu aşikar diyebiliriz. 

Su İçmek Cildi Güzelleştirir Mi?

Metabolizmayı hızlandırması, kandaki oksijen miktarının artırması, kan dolaşımı ve lenf drenaj sistemini desteklemesi açısında suyun direkt ve dolaylı faydaları cildi güzelleştirmese bile cilt sağlığını korumada oldukça etkilidir.  

Her şeyden önce güzellik, güzelleştirme gibi kavramların göreceli olması bu soruyu tartışmalı hale getirir. 

Suyun cilde faydalarını işaret eden kimi araştırmalara göre cilt lekeleri ve kırışıklara karşı su içmek işe yarıyor. Nemli cildin güneşin zararlı etkilerine karşı daha güçlü olduğunu, kuruyan cildin daha kolay lekelendiğini ve cilt kuruluğunun erken yaşlanma etkilerine yol açtığını yıllar içinde edindiğimiz mesleki deneyime dayanarak söyleyebiliriz. 

Fakat suyun cilde faydalarının abartıldığını düşünen uzman ya da doktorlara rastlamak da mümkün. Sigara içen, alkol tüketen bir kişi günde 2 litre su içse de cilde pek bir faydası olmayabilir. Ayrıca içtiğimiz su direkt olarak cildimize ulaşmaz. Solunum sistemi, dolaşım sistemi, boşaltım sistemi, günlük yaşamsal faaliyetlerinin tamamında kullanır. 

Yeterince su içilmediğinde bu sistemlerde çıkan sorunlar, cildin görünümünü de olumsuz etkiler. En bilinen örnek, göz altı morlukları ve göz altı torbalarıdır. Böbrekler sağlıklı değilse göz çevresinde mor halka, kararma gibi problemler oluşur. Kişi günde 2 litre su içtiği ve böbreklerde sorun olmadığı halde göz altında halka ya da torbalanma oluşabilir. 

Su içmenin cildi güzelleştirdiği yönündeki düşüncenin kesin bir doğru olmadığını açıklar nitelikte bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. 

Su Tüketimi Cilt İçin Neden Önemli?

Bize göre yeterli su içmek son derece önemli fakat içtiğiniz suyun mineral değeri, pH seviyesi ve ideal miktarda suyu, gün içine yayarak içmek, yemeklerden 1 saat önce su tüketimi durdurmak ve yemeklerden en az 1,5 saat sonra yeniden su içmeye başlamak gibi önemli detaylar, suyun olumlu etkileri açısından dikkate alınmalıdır. 

Aksi halde birden içilen yüksek miktarda suyun fazlası böbreklerden atılır, yemek öncesinde, sırasında ve sonrasında içilen su, mide asidini seyreltir ve sindirimin kalitesini düşürür. 

Cilt İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde kaç litre su içmek gerekir sorusuna net bir cevap vermek aslında zor. Bir kesime göre yetişkin bir bireyin günde ortalama 2,5 litre su içmesi sağlıklı bir vücuda ve güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.  

Bazı uzmanlar vücudun gereksinim duyduğu şeyi talep etmesini geçerli yaklaşım olarak kabul ederler. Buna göre susadığınızda, içmek istediğiniz kadar su tüketmek doğru olandır. Bu düşünceye göre her şeyde olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. 

Bize göre su eksikliği nedeniyle cilt kuruluğuna yol açmayacak şekilde günlük ortalama 1,5 litre suyu, gün içine yayarak ve yavaş yavaş içmek, vücudun suyu kullanma kapasitesini destekler, hücreler gün içinde sürekli olarak su takviyesi almış olur. 

Su İçilmediğinde Cilde Ne Olur? 

En basit ifadeyle cilt susuz kalır. Cilt altı dokuların susuz kalması, cildin günlük ve bir ay/kırk gün ara ile tekrar ettiği, kendi kendini onarma, yenileme, ölü deriyi atıp yeni cilt katmanları oluşturma faaliyetlerini yapamaması ya da düşük kapasitede gerçekleştirmesi anlamına gelir. 

Bol Su İçmenin Cilde Faydaları 

Su içmenin cilde faydaları tartışmalı gibi görünse de küçük çaplı araştırmalar ve cilt üzerine çalışan uzmanların mesleki tecrübelerine ve bilgilerine dayanarak ortaya attığına göre öne çıkan faydalarını şu şekilde sıralayabilir:

 • Su içmek tüm vücutta hücresel yenilenmeyi destekler, cilt hücrelerinin kendi kendini onarması ve yenilemesi için bol su içmek iyi bir alışkanlıktır
 • Suyun en önemli özelliği ödem attırmaktır, ödem cildi içerden ve dışardan deforme eder, bu nedenle bol su içmek ödem oluşmasını engeller ve var olan ödemi atarak cildin deformasyona uğramasını engeller
 • Cildin kırışmasının önemli tetikleyicileriden biri cilt kuruluğudur, su içerek bu durumu minimize edebilir, cildin kırışmasını yavaşlatabiliriz
 • Atopik/ hassas cilt yapısına sahip kişilerin genellikle az su tükettiği gözlemlenir ve bol su içmek cildin rahatlamasına yardımcı olur
 • Böbreklerin sağlıklı çalışmasına bağlı olarak cilt rengi, göz çevresi daha canlı görünür veya böbrek sorunları nedeniyle oluşan ton farkı, bol su içerek belli oranda giderilebilir
 • Besinlerin parçalanıp sindirilmesi için suyu doğru zamanda içmek önemlidir, böylece cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller beslenme ile yeteri kadar sentezlenmiş olur 
 • Selülit gibi bacaklarda istenmeyen cilt görünümlerinin oluşmasını engellediği ve var olan portakal kabuğu görüntüsünü iyileştirme etkisi olduğu için bol su içmek hem diyet dönemlerinde hem de selülit tedavisi sırasında önerilmektedir
 • Nemli cilt kolay kırışmaz, güneşin olumsuz etkilerinden kolay etkilenmez ve lekelenmez. 

Cildi tüm katmanlarında en iyi şekilde nemlendirerek anti-aging koruma sağlamak, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ve daha canlı, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkündür. Su içmek bu noktada yapılabileceklerden sadece bir tanesidir. 

Yoğun Nemlendirme Sağlayan Cilt Bakımları 

Sadece su içerek kırışıklık oluşmasını engelleyemeyiz ya da var olan kırışıklıklar ortadan kaldırmak için günde 3 litre su içmek kesin olarak işe yarayacak bir formüldür diyemeyiz. Vücuda giren su solunum sistemi, sindirim sistemi, üriner sistem, kan akışı, lenfatik sistem gibi birçok organ ve sistem tarafından kullanılmaktadır ve cilt de bunlardan biridir. 

Yeteri kadar hatta bazı durumlarda bol su içtiği halde cilt kuruluğundan muzdarip  olan hastaların durumu da göstermiştir ki, cildin nem ihtiyacını tamamen sudan karşılamak çoğu zaman mümkün değildir. 

Bu nedenle, direkt olarak cilt altını kaliteli bir şekilde nemlendirmek üzere Hyaluronik asit gibi cildin nem tutma kapasitesini artıran içerikler kullandığımız, profesyonel cilt bakımlarına yöneliriz: 

 • Hydrafacial, sudan gelen mucizevi güzellik 
 • Nem Aşısı ile maksimum cilt hidrolizasyonu 
 • H100 Aşısı sayesinde derinlemesine yoğun ve Uzun Süre kalıcı nemlendirme 

 

Hydrafacial uygulaması hakkında detaylı bilgi için 29 Soruda Hydrafacial Uygulamasını Keşfedin!

Cildi yoğun olarak nemlendirerek yaşlanma karşıtı koruma sağlayan ve var olan kırışıkların silinmesine yardımcı olan, cildi canlandırıp gençleştiren en popüler cilt bakımlarından size uygun olanını, cilt analizi sonrası birlikte belirlemek için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer