Yüz Beyazlatma Nasıl Yapılır? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Yüz Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Yüz Beyazlatma Nasıl Yapılır

 
Eşit tonda, pürüzsüz ve canlı bir cilt için gerçekleştirilen yüz beyazlatma uygulamaları ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Beyaz ten, binlerce yıldır güzellik ve asalet ile özdeşleştirilen bir özelliktir. Arzu edilen cilt rengine erişmek için yıllar içinde geliştirilmiş pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bununla beraber tüm estetik işlemlerde olduğu gibi doğru ve sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için yüz beyazlatma işleminde de uzman görüşlerinden faydalanmak önem taşımaktadır. Yüz beyazlatma işlemlerine ilişkin en güncel ve bilimsel bilgileri sizin için derledik.

Yüz Beyazlatma Yolları

Yüz beyazlatma yöntemleri, kullanılan materyal ve içerikler bakımından organik ve kimyasal bazlı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Cildin nasıl bir müdahaleye ihtiyaç duyacağını mevcut durumu belirler.

Cilt, yıllar içinde farklı çevresel etkenler sebebi ile doğal rengini kaybedebilir. Özellikle sürekli olumsuz faktörlere maruz kalan yüzde oluşabilen kararmalar, lekeler ve cilt problemlerinden kaynaklanan izler, uzun süreli ve uygun olmayan makyaj malzemeleri kullanımından kaynaklanan yapısal bozulmalar oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Bölgesel ya da tüm yüzde arzu edilen renk açma ve cilt beyazlatma çabaları, doğal ve kimyasal farklı teknikler ile sürdürülmektedir. Temel olarak yüz beyazlatma için kullanılan yöntemler aşağıda sıralanmaktadır:

 • Kozmetik temelli hazır yüz beyazlatma maskeleri
 • Kojik asit uygulaması
 • Lazer ve dermaroller uygulamaları
 • Arbutin
 • C vitamini bazlı beyazlatma işlemleri
 • Doğal yollarla yüz beyazlatma uygulamaları

 
Yüz beyazlatma maskeleri; kimyasal tabanlı uygulamalardan organik içerikli, evde hazırlamaya uygun reçetelere kadar büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Cilt tipi, yüzdeki problemler ve uygulama süresine bağlı olarak beyazlatma yöntemlerinden biri tercih edilebilmektedir. Bu aşamadaki önceliklerden biri mevcut durumda cildin ihtiyacını doğru tespit edebilmektir.

Kimyasal Tabanlı Yüz Beyazlatma Programları

Kimyasal bazlı yüz beyazlatma programları, dermokozmetik uygulamalardan oluşmaktadır. Bu aşamada kimyasal kavramından kasıt, cilde zararlı bileşenler değildir. Aksine bu uygulamalar doğru mineral ve vitaminleri doğru dozda bir araya getirmek için geliştirilmiştir.

Bu tür yüz beyazlatma programları, etken maddenin cilde belli bir program doğrultusunda uygulandığı, en az 4 haftalık uygulamalardan oluşmaktadır. Yüzdeki problemlerin öncelikle bir uzman görüşü ile tespit edilmesi ve uygun programın bu doğrultuda belirlenmesi gerekir.

Şimdi, bu programların neler olduğuna bir bakalım:

Arbutin Etkisi:

Sık tercih edilen uygulamalardan biri arbutin takviyesidir. Topikal, reçetesiz bir tedavi olan arbutin; ​​hiperpigmentasyon, güneş lekeleri ve yaş ile karakterize lekelerde oldukça başarılı bir çözümdür. Cildi yeniler, renk bütünlüğünü sağlar ve parlaklık verir.

C Vitamini Takviyesi İle Gelen Canlılık:

Bir diğer uygulama, C vitamini bazlı müdahalelerdir. Bu uygulamalar hassas ciltlere genel bir bakım yapabilmek için oldukça başarılı sonuçlar vadetmektedir. C vitamini, cildin ihtiyaç duyduğu nemi yeniden düzenler, elastikiyeti güçlendirir, tazeler ve kalıcı yüz beyazlatma gerçekleştirilmesini sağlar.

Kojik Asit İle Benzersiz Aydınlanma:

Önerilen bir diğer çözüm olan kojik asit ise cilt tonunu eşitleme konusunda oldukça başarılı bir destektir. Hazır yüz beyazlatma kremlerinde ve serumlarında kojik asite sıklıkla rastlanılmaktadır. Hidrokinona alternatif olan kojik asit, ciltte kısa sürede gözle görünen bir aydınlatma sağlar, düzenli kullanımla başarılı sonuçlara ulaşılmasını mümkün kılar.

Kozmetik temelli hazır yüz beyazlatma maskeleri, yukarıda belirtilen bir ya da birden fazla bileşenin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Ayrıca bu tür kremlerde sıklıkla kırışıklık karşıtı hyaluronik asit de kullanılmaktadır.

Piyasada bulunan yüz beyazlatma kremi ve serumlarının yanı sıra beyazlatma etkili yüz temizleyicileri de ilgi görmektedir. Cildin günlük temizlik ve bakımına ek olarak yüz beyazlatma etkisi de sağlayan bu ürünler, çok yönlü kullanımı sayesinde pratik bir uygulama olarak görülmektedir. Yüz beyazlatma amacı ile özelleştirilen krem, serum ya da yüz temizleyici seçiminde esas olan tıpkı beyazlatma programlarında olduğu gibi cildinize ve cilt problemlerinize uygun çözümü seçebilmektir.

Destekleyici Yöntemler: Lazer Tedavisi ve Dermaroller

Ciltteki renk eşitsizliği, istenmeyen izler ve lekeler akne temelli ise lazer ve nispeten daha temel bir uygulama olan dermaroller sıklıkla tercih edilmektedir. Estetik uygulamalarda yoğun olarak kullanılan lazer, akneden kaynaklanan izlerin bertaraf edilmesi için de uygulanabilir. Lazerle oluşturulan ısı enerjisi sayesinde akneler kurutulup ciltteki yağlanma kontrol edilmektedir. Bu uygulama sonrasında istenmeyen pigmentasyon değişiklikleri kontrol edilebilmekte ve kalıcı yüz beyazlatma sağlanabilmektedir.

Dermaroller hakkında daha fazlası için Dermaroller Nedir? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Akne ile ilişkili yapısal bozukluklar ve renk eşitsizliklerinin çözümüne yönelik önerilen bir diğer uygulama da dermaroller uygulamasıdır. Yüzlerce yıldır kullanılan ve kökleri Uzak Doğu’ya dayanan bu uygulama, özetle üzerinde küçük iğneler olan silindir şeklindeki bir cilt bakım aletidir. Dermaroller düzenli kullanıldığında ciltte mikro kanallar açar ve bu yolla cildi uyarır. Böylelikle yenilenme süreci tetiklenir. Uygulamanın bir diğer önemli faydası ise kullanılacak olan cilt bakım ürününün etkisini önemli ölçüde artırmasıdır. Dolayısıyla yüz beyazlatma için kullanacağınız ürünün öncesinde dermaroller kullanmanız hem masaj hissi vererek cildin uyarılmasına hem de uygulayacağınız ürünün etkinliğinin artırılmasına fayda sağlayacaktır.

Evde Yüz Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Yüz beyazlatma uygulamalarının en sık tercih edilen yöntemlerinden biri yüz beyazlatma maskeleridir. Evde bulunan malzemelerle zahmetsizce hazırlanabilen yüz beyazlatma maskesi reçeteleri ile sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Dengeli cilt tonu, aydınlık ve ışıl ışıl bir cilt, her şeyden önce sağlıklı bir cildin işaretidir. Bu sebeple yüz beyazlatma uygulamaları yalnızca estetik amaçlı yapılan uygulamalar değildir. Öncelikli olarak sağlıklı bir cilde kavuşmak ve bunu korumak için gerçekleştirilir.

Profesyonel uygulamaların yanı sıra yüz beyazlatma işlemlerini evde hazırlayabileceğiniz maske ve kremler ile de sağlamak mümkündür. Tamamen organik malzemelerin kullanımına dikkat ederek cilt tipinize uygun maske tarifini oluşturabilir ve düzenli uygulama ile cildinizdeki değişimi rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Pratik Yüz Beyazlatma Maskesi Tarifleri

Evde yapılacak yüz beyazlatma maskeleri için önerilen temel malzemeler ve tarifler aşağıdaki gibidir:

 • Yoğurt
 • Zerdeçal
 • Karbonat
 • Pirinç suyu
 • Hindistan cevizi yağı

Yoğurt ve Balın İyileştirici Gücü:

Yoğurdun içinde bulunan laktik asit, cilt rengini açmak için oldukça güçlü bir içeriktir. Dikkat edilmesi gereken şey, kullanılacak yoğurdun doğal bir ürün olması ve ince bir tabaka halinde cilde sürülmesidir. Bal ile karıştırılarak nem dengesinin artırılması sağlanabilir. Maske en fazla 10 dakika yüzde tutulduktan sonra temizlenmelidir.

Zerdeçal Mucizesi:

Zerdeçal, buğday unu ve limon suyu ile kıvamlı bir hale gelene kadar karıştırıldıktan sonra maske olarak uygulanabilir. Zerdeçalın beyazlatma etkisi hızlı bir şekilde kendisini gösterecektir.

Karbonat İle Beyaz Bir Cilt:

Karbonat, doğal ve güçlü bir mineraldir. Akne problemlerinde, peeling uygulamalarında ve özellikle yüz beyazlatmada en sık kullanılan malzemelerden biridir. Karbonatla yüz beyazlatma maskesi oluştururken önemli olan cilt tipinize uygun ek bileşenleri tercih etmektir. Hassas bir cilde sahipseniz süt ve karbonat karışımı ile bir maske hazırlayabilirsiniz. Yağlı ciltler için ise elma sirkesi, karbonat ve limon suyu hızlı ve başarılı bir çözüm olacaktır.

Bin Yıllık Yüz Beyazlatma Sırrı: Pirinç:

Pirinç suyu Uzak Doğu’da en sık kullanılan yüz beyazlatma yöntemidir. Pirinci haşladıktan sonra pirinç suyunun soğuması beklenir ve su soğuduktan sonra pamuk yardımı ile tüm yüze uygulanır. Ardından pirinç lapası bir miktar bal ile karıştırılarak uygulandığında hem yüz beyazlatma hem de cildin tazelenmesi sağlanabilir. Porselen cilt için de uygulanan bu tarif Uzak Doğulu kadınların güzellik sırlarından biri olarak bilinmektedir.

Maskenin nasıl yapılacağını ve uygulamasını Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır? videomuzda izleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Dokunuşu:

Yüz beyazlatma için tercih edilen bir diğer yöntem de Hindistan cevizi yağıdır. İçerik bakımından son derece zengin olan Hindistan cevizi yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken şey, yalnızca renginin açılması istenen kısma sürülmesidir. Aksi durumda cildin yağ dengesi bozulabilir.

Erkekler İçin Yüz Beyazlatma Uygulamaları

Erkeklerin cildi de olumsuz çevresel koşullarının ve yaştan kaynaklanan yıpranmaların etkisi altındadır. Dolayısıyla cilt bakımında erkek cildine özel yüz beyazlatma uygulamaları da bulunmaktadır.

Yüz beyazlatma uygulamalarında erkek ve kadın cildi arasındaki en büyük fark, erkeklerin düzenli olarak tıraş olmasından kaynaklanmaktadır. Tıraştan kaynaklanan tahriş ve yıpranma sebebiyle bu tür bir uygulamadan önce cildi mutlaka iyi bir şekilde nemlendirmek gerekir.

Erkeklerde de yüz beyazlatma uygulamaları organik ve kimyasal bazlı olarak ayrılmaktadır. Dermokozmetik ürünler olan yüz beyazlatma maskesi, kremi ya da serumları içerik bakımından kadınlara yönelik hazırlananlardan önemli bir farka sahip değildir. Erkeklerin evde hazırlayabileceği cilt beyazlatma maskeleri ise daha yüksek nemlendirme sağlamak üzere çeşitlenmiştir.

Sandal Ağacının Benzersiz Etkisi:

Sandal ağacı, zerdeçal ve bal, erkeklere yüz beyazlatma için en sık önerilen malzemeler arasındadır. Bir çay kaşığı sandal ağacı tozu, yarım çorba kaşığı bal ve bir parça zerdeçal karıştırılarak hazırlanan yüz beyazlatma maskesine arzu edilirse kıvamın düzenlenmesi için gül suyu da eklenebilir. Bu maskenin düzenli uygulanması durumunda gözle görülür bir fark yaratması birkaç haftayı geçmeyecektir.

Sayılan tüm yöntemlerin yanı sıra önemli olan, cilt bakımının düzenli olarak yapılması ve cildin dengesini koruyacak önlemlerin zamanında alınmasıdır. Alkol ve sigara kullanımı, güneşten koruyucu ürünlerin kullanılmaması ya da yanlış kullanılması, fazla kafein tüketimi, aşırı stres, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı ya da uygulamaları cildin en büyük düşmanlarıdır.

Dolayısıyla önerilen tüm yüz beyazlatma yöntemlerinin temelinde öncelikli olan yüzün doğal yapısını koruyabilmektir. Uzman görüşleri ile şekillendirilen cilt bakım programları sonrasında önerilen uygulamaları yapabilir, yüz renginizi ve cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Cilt Beyazlatma sayfamızı ziyaret ediniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer