Cilt Serumu Nedir ve Nasıl Kullanılır? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt Serumu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cilt Serumu Nedir?

 

Cilt bakımında kremlerin yerini biraz serumlar almış durumda! Peki serumlar hakkında ne biliyoruz? Cilt serumu nedir, nasıl kullanılır, faydaları neler?

Yaş ilerledikçe cilt bakımı kremlerinin verdiği nem yetersiz kalıyor, yaşlanma karşıtı kremler beklentilerimizi karşılayamıyor ve daha yoğun ürünlere ihtiyaç duyuyoruz. Cilt serumları aslında bu tür gereksinimlere cevap olarak üretilmiş kozmetik ve/veya dermokozmetik ürünler.

Fakat serum kullanımı kremler kadar kolay değildir çünkü evde kullanılabilir ürünler haline gelmiş olsalar da serum dediğimiz şey profesyonel cilt bakımının içerik formudur ve bazı püf noktaları vardır.

Hangi serum ne için kullanılır bilmek gerekir ve nasıl uygulanır, ne zaman kullanılır gibi önemli detayları atladığımızda cilt serumlarından hem yeteri kadar istifade edemeyiz hem de ciltte leke oluşmasına neden olabiliriz.

Cilt Serumu Nedir?

Serumlar, farklı gereksinimlere göre etkin maddesi değişen, içerik olarak yoğunlaştırılmış konsantre ürünlerdir. Yapısal formu nedeniyle gözeneklerden daha kolay geçebilmesi sayesinde cildin katmanları arasında ilerler ve derin dokulara kadar ulaşabilir.

Yoğun nemlendirme, cilt sıkılaştırma, leke oluşumunu engelleme, gözenek sıkılaştırma, cilt gençleştirme, yaşlanma karşıtı koruma, leke tedavisi, akne oluşumunu engelleme ve siyah nokta tedavisi gibi birçok cilt sorununun giderilmesinde kullanılan farklı serum formülleri söz konudur.

Cildin problemine göre uygun içerikteki serum, düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında, kısa sürede memnun eden sonuçlar elde etmek mümkündür. Özellikle olgun ciltlerde yaşlanma karşıtı koruma sağlamak için vitamin ve proteinler içeren serumlar, cilt bakımında olmazsa olmazlar arasındadır diyebiliriz.

Cilt Serumu Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

İçeriğine göre serumların faydaları ve ne işe yaradıkları değişir. Güçlü ve yoğun formülleri sayesinde daha hızlı bir etki elde etmemizi sağlayan serumlar, direk cilt altına ulaşabilen, çözüm odaklı ve çok çeşitli etkileri olan özel formüllerdir:

● Yoğun nemlendirme sağlayan serumlar cildin kurumasını, soluklaşıp kırışmasını engeller
● Leke açıcı serumlar güneş lekeleri üzerinde etkilidir, cilt tonunu eşitler, aydınlık ve ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olurlar
● Serumlar kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir
● Cilt sıkılaştırmada serumlar yoğun olarak kullanılır
● Gözenek sıkılaştırma özelliği sayesinde akne ve siyah nokta oluşumu engeller
● Sebum sıvısını dengeleyen serumlar aynı zamanda cildin kendi kendini temizleme özelliğini destekler
● Cilt altı dokuları besleyen vitamin, protein ve peptit içeren serumlar, yaşlanma karşıtı bakımın önemli bileşenleri arasında yer alır

Cilt Serumu Çeşitleri

İçeriklerine göre kategorize etmek yerine etkilerine göre sınıflandırmak serum seçerken işimizi kolaylaştıracağından, cildin gereksiniminden hareket ederek serum çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Cildi Nemlendiren Serumlar

Bu serumların ana bileşeni genellikle saf Hyaluronik asittir. Farklı formüllerde Hyaluronik asit bazlı nemlendirici serumlar, cildin nemlenmesini sağlayan bitkisel bileşenler, E vitamini bakımından zengin tahıl özleri ve B grubu vitaminlerle kombine edilir. Cilt kuruluğu ile başınız dertteyse, Hyaluronik asit serum kullanarak yoğun bir nemlendirme elde edebilirsiniz.

Cildi Canlandıran Serumlar

C vitamini serum, birçoğumuzun cilt bakımında vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Cildi canlandıran serumlar denince de akla ilk gelen elbette C vitamini. Hücre yenilenmesini sağladığı için gençlik iksiri olarak bilinen C vitamini tüm vücutta olduğu gibi cildimiz için de en temel vitamindir.

Leke Karşıtı Serumlar

Leke karşıtı serumlar, birkaç farklı bileşenden oluşsa da yaygın olarak Niacinamide asit içerirler. Niacinamide cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur, yeni leke oluşmasını engeller ve var olan lekelerin rengi zamanla açılır.

Kırışıklık Açan Serumlar

A vitamininin bir türevi olan Retinol içeren serumlar kırışıklık karşıtı etkisiyle bilinir. Kırışıklıklarla baş edebilmek için aynı zamanda cildi nemlendirmek ve beslenmek gerekir. Dolayısıyla kırışıklık karşıtı serumların, Vitamin B5 ve Hyaluronik asit ile birleştirilmiş, kolajen peptitler ve C vitamini içeren komplike formülleri ile daha etkili versiyonlarına rastlamak mümkün.

Yaşlanma Karşıtı Serumlar

Cildin sıkılaşması, canlanması ve ince kırışıkların giderilmesi amacıyla kullanılan yaşlanma karşıtı serumlar doğal olarak kolajen içerir fakat kırışıklık karşıtı serumlarda olduğu gibi yaşlanma karşıtı serumlarda da içerik, vitaminlerle zenginleştirilmiştir. Yaşlanma karşıtı serumlar kojalene ek olarak Vitamin B5, Hyaluronik asit ve çeşitli bitkisel vitaminler içerebilir.

Akne Karşıtı Serumlar

Salisilik asit bazlı akne karşıtı serumlar, C vitamini ve Retinol de içerebilir. Peroksit bir başka akne karşıtı serum bileşenidir ve aynı şekilde Retinol ile birlikte formüle edilir. Cildin kurumasını engellemek ve nem dengesini oluşturmak için akne karşıtı serumların Niacinamide veya Hyaluronik asit içermesi de mümkündür.

Gözenek Sıkılaştıran Serumlar

C vitamini serum, Niacinamide serum veya bunları içeren Hyaluronik asit serumların gözenek sıkılşaıtırıcı özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Ayıca gözenek sıkılaştırma etkisi olan kuşburnu gibi birtakım bitkisel içeriklerden oluşturulmuş farklı formüller de söz konusudur.

Hangi Serum Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit Serum: Cildi nemlendirir, besler, cilt altı dokuların kendi kendini onarabilmesi ve kolajen sentezi için Hyaluronik asit çok önemlidir.

Hyaluronik asit serum gündüz ve gece olmak üzere her gün kullanılabilir. 25 yaşından itibaren tüm cilt tipleri için uygundur.

Bileşen hakkında detaylı bilgi için Hyaluronik Asit Nedir ve Evde Nasıl Kullanılır? makalemize göz atın!

C Vitamini Serum: C vitamini çok güçlü bir antioksidan etki yaratır, cildi aydınlatır, sıkılaştırır, cilt tonunu eşitler. Cilt altı dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkili koruma sağlar.

C vitamini serum sadece geceleri kullanılmalıdır. 25 yaşından itibaren C vitamini serum kullanabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için uygundur.

Retinol Serum: Retinol cildi sıkılaştırır, yaşlanma karşıtı koruma sağlar, akne oluşumunu engeller, kırışıklıkları açar.

Daha çok olgun ciltler ve akne sorunu ile mücadele eden genç ciltlerin kullandığı retinol serumdan en iyi şekilde faydalanmak için temizlenmiş cilde uyumadan önce uygulamak gerekir.

Niacinamide Serum: Leke tedavisinde etkili Niacinamide serum aynı zamanda gözenek sıkılaştırma özelliğine sahiptir, akne ve siyah nokta tedavisinde kullanılır.

Her yaşta ve her cilt tipi için uygun olan Niacinamide serum, temizlenmiş cilde gece uyumadan önce uygulanmalı ve leke oluşmasın ihtimaline karşı sabahları suyla ciltten durulanmalıdır.

Kolajen Serum: Yaşlanma karşıtı korumada etkilidir, cildi gençleştirir, kırışıklık görünümünü azaltır, cildi canlandırır, sıkılaştırır ve cilt rengi daha ışıltılı hale gelir. Kolajen sayesinde fibroblastların güçlenmesi ile çevresel faktörlerin olumsuz etkilerine karşı cilt bariyerinin savunma gücü artar.

Serum hakkında detaylı bilgi için Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cildin en önemli gençlik kaynağı kolajen serum genellikle otuzlu yaşlardan itibaren kullanılmaya başlanılır, daha erken kullanılmasında bir sakınca yoktur. Temizlenmiş cilde her gece uygulanabilir. Etkisini artırmak için haftada bir peeling sonrası uygulanabilir, ayda bir defa dermaroller ile serumun daha derinlere etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer