Göz Çevresi Problemleri | Pervin Dinçer

Whatsapp


Göz Çevresi Problemleri

Göz Çevresi Bakımı

 
Göz çevresi problemleri her yaşta görülebilir ve koyu halkalar, torbalar ve yağ bezesi gibi göz çevresi problemleri doğal, medikal veya cerrahi yolla tedavi edilir.

Gözün etrafını çevreleyen deri, cilt dokusunun en hassas kısmıdır. Yüzün geri kalanını kaplayan deriden neredeyse 10 kat daha incedir. Aynı zamanda fiziksel aktivitenin de en yoğun kullanıldığı bölgedir. Her gün yüzlerce kez göz kırpılır, kaş çatılır, gülümsenir ve şaşırılır. Tüm bu aktiviteler göz çevresindeki hassas dokunun yıpranmasına neden olarak göz çevresi problemleri için zemin hazırlar. Bunlara ek olarak göz makyajı yapılması özellikle alerjen cilt dokusuna sahip kişilerde ekstra bir risk oluşturur. Ancak göz çevresi problemlerinin önüne geçilebilir ve tedavi edilebilir.

Düzenli olarak ve doğru bir şekilde göz çevresi bakımının yapılması, yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite yapmaya dikkat edilmesi göz çevresi problemleri ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Göz Çevresi Problemleri ve Nedenleri Nelerdir?

Göz çevresi yağ bezesi, koyu halkalar, ince çizgiler, göz altı torbaları başta olmak üzere göz çevresinde pek çok cilt problemi meydana gelebilir. Yaş ile birlikte bu sorunların üstesinden gelmek daha da zorlaşabilir. Her bir probleminin kendine göre farklı nedeni ve tedavisi vardır.

En yaygın göz çevresi problemleri ve nedenlerini sizler için sıraladık:

Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur?

Cilt dokusunun elastikiyetini kaybetmesi sonucu göz çevresi kırışıklıkları meydana gelir. Yaş ile birlikte doğal olarak cilde esnek dokuyu sağlayan kolajen üretimi azalır ve buna bağlı olarak tüm cilt dokularında olduğu gibi göz çevresindeki kırışıklık görünümünde artış gözlenir.

Göz çevresi kırışıklıklarının diğer nedenleri şunlardır:

 • Göz çevresindeki kaslar insan vücudunun en çok kullandığı kasların başını çeker. Gülme, ağlama, şaşırma, korkma kısacası tüm mimikler göz çevresinde kırışıklıklara neden olabilir.
 • Yüz bölgesi vücudun güneşe en çok maruz kaldığı kısmıdır. Dolayısıyla güneşin zararlı ışınları ince ve hassas dokuya sahip göz çevresinde hasar yaratır ve kırışıklık oluşumuna davetiye çıkarır. Ayrıca güneş ışınlarından korumak için gözleri kısmak da kırışıklıklarda artışa neden olabilir.
 • Sigaradaki toksin maddeler cilt hücrelerine zarar verir ve kolajen sentezini engelleyerek kırışıklıklara neden olabilir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı kapağının altında koyu renkli bir halka şeklinde açığa çıkan göz altı morlukları hem yüze yorgun bir ifade verir hem de renk değişikliğinden dolayı rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Genellikle göz altı morluklarının en büyük nedeni yorgunluktur. Bunların yanında uyku, yaş, yorgunluk ve alerji de morluklara sebep olabilir.

 • Vücudun en iyi dinlenme formu uykudur. İhtiyacınızdan daha az ya da çok uyku uyumak kısacası uyku düzensizliği göz altı morluklarına neden olabilir.
 • Yaş ilerledikçe göz çevresindeki yağ dokusu azalmaya ve cilt incelmeye başlar. Deri altında yer alan kan damarları belirginleşir ve göz altında mor renge yakın halka görünümüne neden olur.
 • Uzun süre televizyon, bilgisayar ve telefon ekranına ara vermeden uzun süre bakmak, göz çevresinde yer alan kan damarlarını genişletebilir ve bu bölgenin koyu renkli görünmesine sebep olur.
 • Alerjiler, göz enfeksiyonları gibi nedenlerle göz çevresini kaşımak, güneşe uzun süre maruz kalmak ve yeterli su tüketmemek de göz çevresinde morluklar oluşturabilir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalarının en önemli nedeni genetiktir. Kötü beslenme alışkanlıkları göz altı torbaları oluşmasına zemin hazırlayabilir. Aşırı tuz tüketimi ve yetersiz su tüketilmesi, göz altı çevresinde ödeme neden olur ve torba şeklinde bir görünüm oluşturabilir.

Uykunuzu yeterince almazsanız ertesi gün daha fazla esnersiniz. Esneme sırasında gözleriniz sulanır ve göz çevresinde ödeme neden olur.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek göz altı torba oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Uyku, beslenme, güneşten korunma, alkol ve sigaradan uzak kalma ve düzenli cilt bakımı ile göz altı torbalarına veda etmek mümkün.

 • Uyku saatlerini düzenlemeli ve günlük uyku sürenizin 7 saatten daha az olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Yeterli ve dengeli bir beslenme programına azami uymalı, tuz tüketimine dikkat etmeli ve günlük su tüketiminin en az 2.5 litre olmasını sağlamalısınız.
 • Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için güneş koruyucu krem kullanmalı ve mutlaka güneş gözlüğü takmalısınız.
 • Alkol, sigara gibi göz altı çevresinde ödem yaratabilecek zararlı maddelerden kaçınmalısınız.
 • Göz çevresi bakımı için düzenli olarak cilt tipinize uygun krem kullanmalısınız.

 
Tüm bu uygulamalara rağmen göz altı torbalarından hala şikâyetçiyseniz, medikal cerrahi işlemler için doktorunuza danışabilirsiniz. Ancak cerrahi işlemlerden çekiniyorsanız göz altı torbası tedavisi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Göz Çevresi Kırışıklığı Nasıl Giderilebilir?

Mimik hareketler, yaşlanma, çevresel faktörler ve genetik nedenlerle ortaya çıkabilen göz çevresi kırışıklıkları için göz çevresi bakımının etkili bir şekilde yapılması gerekir. Göz çevresindeki ince çizgiler yeterli ve etkili bir bakım yapılmadığında derinleşir, kırışıklık görünümü alır. C vitamini, retinol ve E vitamini gibi kolajen sentezini destekleyen göz çevresi kırışıklık kremi ile sabah akşam göz çevresini nemlendirebilirsiniz.

 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için Yüksek UV filtresine sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Yaş ilerledikçe göz çevresindeki ince göz altı çizgileri yerini kırışıklıklara bırakır. Derinleşen çizgileri için kolajen üretimini destekleyen altın iğne, altın ütü, mezoterapi, dermapen ve lazer uygulamaları tercih edebilirsiniz. Kolajen üretimini destekleyen uygulamalar ile ilgili yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz Çevresi Morlukları Nasıl Geçer?

Göz çevresi morlukları ile mücadele edebilmek için diğer tüm göz çevresi problemlerinde olduğu gibi sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisiniz. Düzenli olarak göz çevresi bakımını yapmalısınız. Göz çevresi kremleri, kozmetik maskeler, çay ile soğuk kompres ve medikal estetik uygulamalar göz çevresi morluklarında etkilidir.

 • Cilt tipiniz ile uyumlu ve kararma karşıtı bir göz çevresi kremi tercih edebilirsiniz. Düzenli ve doğru bir şekilde kremi göz çevrenize önerilen zaman aralıklarında uygulayabilirsiniz.
 • Göz altı kremi ile birlikte haftada birkaç kez kendi hazırladığınız doğal ya da kozmetik göz çevresi maskeleri ile destekleyebilirsiniz.
 • Gözünüzü dinlendirmek ve göz çevresindeki kan akışını düzenlemek için buzdolabında beklettiğiniz patates ve salatalık dilimleri ile gözlerinize soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres için çay da kullanabilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak göz altı ışık dolgusu, kimyasal peeling, kolajen desteği ve lazer uygulamaları gibi profesyonel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Göz Çevresi Kremi Nasıl Sürülür?

Göz çevresi nemlendiriciden bir miktar yüzük parmağınıza alın ve göz çevrenizin tamamına hafif vuruşlarla dağıtın. Tampon şeklinde yaptığınız bu vuruşlar göz çevresindeki kan akışını hızlandır ve hücrelere daha çok oksijen ile besin gitmesini destekler. Aynı zamanda kremin daha çabuk emilmesine de katkı sağlar.

İnce ve hassas bir yapıya sahip olan göz çevresi için bakımı özen ister. Düzenli olarak göz çevresi nemlendirici, maske ve serumlarla göz çevresi bakımını yapmalısınız.

Göz çevresi için nemlendirici kullanmadan makyajınızı temizlemeyi unutmamalısınız. Göz çevresine, cilt tipine uygun göz makyajı temizleyicisi kullanmalısınız. Göz etrafındaki deriyi çekerek ya da bastırarak temizlemek ince dokuyu yıpratarak cilt dokusuna hasar verir. Bu durum göz çevresi problemlerinin özellikle de kırışıklıkların artmasına neden olur. Hafif ve yumuşak hareketlerle makyajınızı temizlemelisiniz.Göz makyajını temizledikten sonra nemlendirici sürebilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer