Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaşlanma Karşıtı

 
Yaşlanma karşıtı kremler ya da serumların üzerinde yazan kullanım yaşı sizi yanıltmasın, yaşlanma karşıtı cilt bakımı için kırk yaşını beklemek gerekmez.  

Yaşlanma karşıtı cilt bakımının amacı cildin kırışmasını, sarkmasını geciktirmektir. Yani kırışıklıklar henüz oluşmamışken, cilt elastikiyetini henüz kaybetmemişken uygulanması gereken bakımlardır ki böylece amacına daha kolay ulaşabilir ve yaşlanma karşıtı koruma sağlayabilirler. 

Anti Aging Nedir?

Evrensel kozmetik dilinde anti aging, cildin yaşlanmasını durdurmak üzere kullandığımız tüm ürün, bakım ve medikal uygulamalara verdiğimiz genel isimdir.

Yaş ilerledikçe ince çizgiler, kırışıklıklar, ton farkları, solgun cilt rengi, lekeler ve cilt sarkması gibi problemler çoğalır. Bunun nedeni cildin alt katmanlarında kolajen sentezinin azalmasıdır. Otuzlu yaşlardan sonra her yıl kolajen üretimini giderek azalır. Buna bağlı olarak elastin hücrelerinin yapısı gevşer ve cilt sarkmaya başlar. Yeterince hyaluronik asit salgılayamadığı için cilt kurur, solar, canlılığını yitirir. Güneşin yıkıcı etkilerine karşı cildin savunması zayıflar ve lekeler oluşur. 

Anti aging, cilt sağlığını korumak ve yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan tüm bu olumsuz etkileri yavaşlatmak, mümkünse durdurmak üzere geliştirilmiş bir bakış açısıdır. Yaşlanma karşıtı koruma sağlayan medikal estetik uygulamalar ve saflık derecesi yüksek serum ve solüsyonlar sayesinde cilt tipine ve yaşına göre, kişiye özel olarak oluşturulan anti aging protokolleri ile zamanı durdurmak artık çok daha kolay.  

Tedavi seçenekleri hakkında daha fazlasını Anti-Aging sayfamızda keşfedin.

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımının Püf Noktaları

İnce kırışıklıklar, göz çevresinde kaz ayakları, cilt renginde matlaşma gibi şeyler aynada gözünüze çarpar hale geldiyse yaşlanma karşıtı cilt bakımını önemsemenin zamanı da gelmiş demektir. 

Bu noktada paniğe kapılmak yerine bir cilt uzmanından destek almak en doğru ve etkili sonuçları elde etmekte işimizi kolaylaştırır ve cildi deneme tahtası olmaktan korur.

Üstelik pahalı ürünler almak anti aging koruma sağlamaya maalesef yeterli değildir. Çünkü kozmetik ürünler yani yaşlanma karşıtı kremler, anti aging serumlar cilt altı dokulara ulaşamadığı için beklenen etkiyi çoğu zaman yaratamazlar ve hayal kırıklığına neden olurlar. Yaşlanma karşıtı koruma sağlayabilmek için cilt uzmanları tarafından klinik ortamda gerçekleştirilen ve derin dokular üzerinde çalışılan, anti aging bakımlardan destek almak gerekir. 

Anti aging  koruma sağlayan medikal estetik uygulamaların, evde cilt bakımı ile elde edilmesi pek mümkün olmayan, çok önemli neticeleri vardır: 

  • Derin dokuları temizler. 
  • Cilt altı dokuların yoğun olarak nemlenmesini sağlar ve nemi hapseder.
  • Cilt altı dokuları besler ve kolajen üretimini harekete geçirir.


Derinlemesine temizlenen, tüm cilt katmanlarında beslenen ve nemlendirilen cilt, zamanın ve çevresel faktörlerin yıkıcı etkilerine karşı çok daha güçlü bir koruma altına alınmış olur. Peki hangi cilt bakımı ile nasıl bir yol izlemeli,
genç kalmak için neler yapmalıyız? 

Birçok alternatif söz konusu olsa da temel de 4 altın kurala uyarak, yıllara meydan okumak mümkün. 

1) Cildin Kurumasına İzin Vermeyin!

Kuruyan her şey gibi ciltte canlılığını yitirir, kırılır ve kırışmaya başlar. Cilt altı dokularda nem yetersizliği, yaşlanma etkilerinin fitilini ateşler. Kuruyan dokularda oksijen azalır, kolajen üretimi düşer, hücre yenilenmesi ve cildin kendi kendini onarma yeteneği giderek yavaşlamaya başlar ki yaşlanma ile kastettiğimiz tam olarak budur. 

Cildin nemlendirilmesi, yaşlanma karşıtı korumada en önemli ilk kuraldır ve sadece nemlendirici kullanarak cilt altını nemlendirmek maalesef mümkün değildir

  • Hydrafacial ile Cildinizi Temizlerken Nemlendirin:

Cildi temizlerken, çoğu zaman farkında olmadan zarar veririz. Cilt kuruluğunun en yaygın sebepleri arasında, yanlış cilt temizliği liste başında gelir. Hydrafacial, cildi nemlendirerek temizleyen, etkisini ve gücünü vortex teknolojisi ile çalışan sulu vakumlardan alan mucize bir cilt bakımı sistemidir. Cildi katman katman, suyla temizlerken her katmanı saf içerikli serumları ile doyasıya nemlendirir. 

Ayrıtılı anlatım için Hydrafacial sayfamızı ziyaret ediniz.

  • Nem Aşısı ile Derin Dokularda Uzun Süre Kalıcı Nemlendirme Sağlayın:

 Yoğun ve saf hyaluronik asit içeren nem aşısı aynı zamanda cilt tipine ve cildin yapısal gereksinimlerine göre diğer vitamin ve amino asitlerle zenginleştirilerek uygulanan en etkili cilt nemlendirme uygulamarından biridir.  

2) Cildin Sarkmasını Geciktirin!

Yer çekimine karşı cildi desteklemek, cilt altı dokuların güçlenmesini sağlamak, sadece cildin sarkmasını engelleyeceği için değil aynı zamanda kan dolaşımı ve lenf drenaj gibi önemli sistemlerin etkili bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi açısından, yaşlanma karşıtı korumada dört altın kuraldan biridir.

Cilt sarktığında, deri ile birlikte tüm diğer dokular da yer çekime karşı zayıf düşer. Buna bağlı olarak kan dolaşımı ve lenf drenaj sistemi yavaşlar.   

Yaşlanma etkileri arasında cilt sarkması en hoşlanmadığımız durumdur. Yüz hatlarını siler ve simayı yaşlı gösterir. Cilt sarkmalarını engellemek medikal cilt bakımının ve yaşlanma karşıtı uygulamaların temel hedefidir. 

  • Ameliyatsız Yüz Germe Uygulamaları ile Sarkmalara Engel Olabilirsiniz:

Hifu, Exilis Elite Saten Germe, Forma gibi radyo frekans, ses dalgaları ve /veya ultrason enerjileri ile çalışan cihazlı medikal estetik ameliyatsız yüz germe uygulamaları ile cildiniz yerçekime karşı destekleyebilirsiniz.

Tedavi seçeneklerini Yüz Germe sayfamızda inceleyin.

  • Cilt Gençleştirme Sağlayan Anti-Aging Cilt Bakımları:

Mezoterapi yöntemleri, lazer teknolojileri ile etki eden cilt gençleştirme sistemleri, radyofrekans ve ultrason teknolojilerinin kullanıldığı anti aging etki sağlayan medikal estetik uygulamalarının tamamı cilt sarkmalarına karşı son derece etkili sonuçlar elde etmemizi sağlayan uygulamalardır.  

3) Kolajen Üretimini Destekleyin!

Kolajen, cildin gençlik iksiri ve bunu artık hepimiz biliyoruz. Yıllara meydan okuyan bir gençliğe sahip olmak için cilt altı dokular, kolajen üretimine devam etmeli. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz?

  • Kolajen Üretimini Tetikleyen Cilt Bakımları:

Altın ütü, Dermapen, Fraksiyonel Lazer gibi cilt altında kolajen üretimini tetikleyen birçok cilt bakımı sayesinde zamanla azalan kolajen sentezini desteklemek mümkün. 

 

  • Kolajen Takviyesi:

Tek kullanımlık şaseler halinde, gıda takviyesi olarak eczanelerde satılan kolajen destekleri son zamanlarda oldukça popüler.

 

  • Kolajen Serumlar:

Evde dermaroller kullanımı ile birlikte yaşlanma karşıtı bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Serumların etki edebilmesi için dermaroller gibi evde cilt bakımının etkisi artırmaya yarayan aparatlardan destek almakta fayda var. 

Dermaroller’ın kullanıımını Dermaroller sayfamızda öğrenin.

4) Cildi Güneşten Koruyun!

Doğru zamanda güneşlenmek, sağlık açısından en önemli vitamini, D vitamini almamızı sağlarken güneşin altında korumasız bulunmak ve yanlış saatlerde güneşlenmek cildin yaşlanmasına neden olur. Yaz kış, yüksek faktörlü koruma sağlayan güneş kremleri kullanmak, her cilt uzmanının en sık hatırlattığı yaşlanma karşıtı koruma kurallarından biridir. 

Cildi güneşin zararlı ışınlarından ne kadar koruyabilirsiniz, gençliğin ışıltısı o kadar uzun yıllar cildinizle ve sizinle kalmaya devam eder. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer