Bahar Alerjisi Nedir ve Cildi Nasıl Etkiler? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Bahar Alerjisi Nedir ve Cildi Nasıl Etkiler?

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

 
Bahar alerjisi, ilkbaharda artan çiçek tozlarına ve sonbaharda değişen iklim durumuna karşı cildin, akciğerler ve gözlerin verdiği yüksek reaksiyonlardır.

Daha çok solunum yolu nedeniyle ortaya çıkan nezle, burun akıntısı, hapşırık, öksürük gibi durumlar ya da gözlerde meydana gelen kızarıklık, yaşarma, göz nezlesi gibi hastalıklar bahar alerjisi kapsamında değerlendirilir. Oysa tıpkı ciğerlerimiz gibi cildimiz de tüm çevresel koşullardan aynı şekilde etkilenir çünkü deri, aynı zamanda solunum sisteminin bir parçasıdır ve nefes alır.

Aynı zamanda doğal iklimleme organımız olduğu için bahar aylarında cildimiz, değişen hava koşullarından fazlasıyla etkilenir. Peki hangi reaksiyonlar mevsimsel alerjiden kaynaklanır? Bahar alerjisini nedir ve cildi nasıl etkiler? Bu dönemlerde cildi desteklemek ve zarar görmeden atlatmasını sağlamak için neler yapabiliriz?

Bahar alerjisi ve cilde etkileri hakkında merak edilen en önemli soruları sizler için cevaplamaya çalıştık, cildinizi koruyacak bakım sistemlerini öneri olarak paylaştık. Dilerseniz öncelikle bahar alerjisinin tam olarak nasıl bir şey olduğuna bakalım.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi mevsimsel olarak etrafımızda olan polen gibi bir takım doğal maddelere karşı vücudun verdiği ret cevabıdır. Alerjik reaksiyon, içinde bulunduğumuz koşullardan bedenimizin memnun olmadığı anlamına gelir. Bahar alerjisi, geçici süreli bir alerji türüdür. Hastalık olarak görülmez. Genel yaklaşım, ilaç ya da doğal içeriklerle bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlamak şeklindedir.

Bahar alerjisi solunum yollarında ve akciğerlerde olduğunda saman nezlesi denen alerjik durum ortaya çıkar. Alerjik reaksiyon en sık gözlerde oluşur. Kızarıklık, sulanma, kuruluk, batma, gözleri açamama gibi farklı versiyonları söz konusudur. Egzama, cilt kuruluğu, kontakt dermatit, kurdeşen bahar alerjilerine cildin verdiği cevaplardır.

Bahar Alerjisi Ne Zaman Olur?

Bahar alerjisi bahar ve güz olmak üzere hem yaz mevsiminden hem de soğuk kış günlerinden önceki her iki mevsim geçişi döneminde meydana gelir. İlkbaharda çiçek tozları, polenler ve güneş; sonbaharda artan toz, soğuk ve bir takım mantar türleri alerjiye neden olur.

Mayıs ve haziran ayları ilkbahar alerjisinin en yoğun etki ettiği dönemlerdir. Bu süreç genellikle astım krizine benzer nöbetler ve nezle gibi dönemsel hastalıklarla geçer. Ekim ayı, sonbahar nedeniyle yaşanan alerjinin insanları en çok hasta ettiği dönemdir. Bu dönemde gribal enfeksiyonların patlamasının nedeni bahar alerjisinin üst solunum yollarında meydana getirdiği tıkanmanın, enfeksiyon oluşturması olarak açıklanabilir.

Ekim ayında mevsim geçişi nedeniyle ciltte kuruma başlar. Eller, dudaklar, burun çevresinde meydana gelen sızı, kuruluk, yangılar bahar alerjisi nedeniyle oluşur ve egzamaya dönüşme riski vardır.

Nisan ayı itibariyle başlayan bahar mevsimi boyunca cilt farklı reaksiyonlar gösterebilir. Güneşin daha yakın olduğu mayıs ve haziran aylarında ciltte hassasiyet, kaşıntı, ürtiker gibi durumlar meydana gelebilir.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Cilt sağlığını bahar alerjilerinden korumak ve mevsim geçişlerinin cildimizin güzelliğine zarar vermesini engellemek için yapılması gereken; cildin derinlemesine temizlenmesi sayesinde gözeneklerin nefes almasını sağlamak, yoğun nemlendirme ile cilt kuruluğunun ve egzama oluşumunun önüne geçmek, son olarak cildi yaşına ve gereksinimlerine uygun şekilde yüksek kaliteli vitamin ve minerallerle beslemek şeklinde formüle edebiliriz.

Mevsim döngülerinde, özellikle alerjiye yatkın bünyelerde, cildin bu şekilde korunması demek uzun vadede ortaya çıkması ihtimali olan yaşlanma etkilerini önceden engellemek demektir.

Cildin bu zor günlerden mümkün olan en konforlu şekilde geçmesini sağlamak cilt bakımında ve yaşlanma karşıtı korumada bize göre en doğru yaklaşımdır. Böylece her yıl ortaya çıkan yıpranmanın önüne geçmiş oluruz.

Bahar Alerjisine Karşı Cildi Korumanın Yolu

Alerjik reaksiyon cilt altı dokularda başlar. Bu nedenle ilk önce sebum dengesi bozulur yani cilt kurur. Buna bağlı olarak gözenekler nemsiz kalır, cildin nefes alması zorlaşır ve birçok başka problem ortaya çıkabilir.

Bahar alerjisi dönemlerinde cildin normal koşullarda kendi kendine gerçekleştirdiği yağ üretme, gözenek temizliği ve hücre yenileme faaliyetleri sekteye uğradığı için yapmamız gereken basitçe bu faaliyetleri daha rahat yapması için cilde yardım olmaktır.

Nem desteği, tüm cilt katmanlarında derin temizlik ve bakım, hücresel bazda cildin beslenmesini sağladığımız takdirde bahar alerjisine karşı cildi koruyabiliriz.

Yoğun Nemlendirme

Cildi nemli tutmak tüm çevresel ve hücresel yaşlanma etkilerine karşı cildi korumak için en önemli silahımızdır. Kuruyan cilt çatlar, kırışır, canlılığını yitirir, doku kaybetmeye başlar, yani kısacası yaşlanır.

Bahar dönemlerini cildin kurumasına izin vermeden geçirmek bu noktada önemlidir. Yaş, cinsiyet, cilt tipi ve genel olarak cildin durumuna ve gereksinimlerine göre en etkili yoğun nemlendirme sağlayan medikal cilt bakımı uygulamalarından birini seçebilir, bahar alerjisi boyunca cildinizi kurumaktan koruyabilirsiniz.

Derin dokulara ulaşacak şekilde yoğun ve kalıcı bir nemlendirmeye ihtiyaç duyduğumuzda alternatiflerimiz çok fazla. Özellikle direk cilt altı dokuları nemlendirmekte kullandığımız mezoterapi uygulamaları yani cilt aşıları, bahar dönemlerinde yoğun nemlendirme için bizim tercih ettiğimiz uygulamalar:

Vitamin Desteği 

Çevresel koşulların neden olduğu hasarı önlemek için cilt altı dokuların her zaman güçlü olmasını sağlamak, cilt bakımında klinik olarak esas amacımızdır.

Tıpkı gençlik yıllarında olduğu gibi yeteri kadar kolajen üretebilmesi, elastin sentezleyebilmesi için cilt altının her zaman yeterince nemli olması ve C, A, E vitamini gibi temel vitamin ve mineralleri mümkün olduğu kadar yoğun bir şekilde alması gerekir.

Kolajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamalar ile cilt altını besleyen vitamin ve mineralleri içeren cilt aşılarının kombinasyonlarından oluşan protokoller, bahar alerjisine karşı cildi vitamin bombardımanına tutmanın formüllerinden biridir ve yaza ya da kışa cildi harika bir şekilde hazırlar.

Tek bir uygulama ile kısa sürede cilt atını en iyi şekilde beslemek, aynı zamanda bebek biri bir cilde kavuşmak isterseniz, bizim önerimiz dört mevsim cildi en iyi şekilde yenileyen ve besleyen Thulium Lazer mucizesi, yani: Baby Face Beauty

Gözenek Temizliği

Bahar alerjisi temelde nefes almayı zorlaştırır. Üst solunum yollarında ve gözeneklerde meydana gelen tıkanmayı çözdüğümüzde alerjik atak rahatlar. Bu yüzden alerji sezonlarında temiz hava sahasında vakit geçirmek ve bol su tüketmek ekstra önemli hale gelir.

Alerji vücudun; mukozaya yapışan polen, çiçek tozu, çevresel toz, mantar ve mantar tozlarını vücuttan atmaya çalışmasından başka bir şey değildir. Gözlerin yaşarması, hapşırıklar, öksürükler, alerjiye neden olan herhangi bir şeyi bedenden uzaklaştırmanın farklı yollarıdır.

Baharda cilt alerjileri bakımından da sistem aynı şekilde ilerler ve yöntem gözeneklerin ve temiz ve açık olmasını sağlamaktır. Bunun için de derin dokulardan itibaren cildin nazikçe ve su ile temizleyen ödüllü cilt bakımı sistemi, ilk tercihimizdir: Hydrafacial

Alerjik bir bünyeniz varsa ve bahar mevsimleri cildiniz için zor geçiyorsa, size en uygun protokolü oluşturmamız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer